Z této trávy jsme již od dětství, který roste po celém Rusku. Pampeliška, jedna z prvních, nás v květnu potěší bohatým květem. Není žádným tajemstvím, že určité části této rostliny mohou být konzumovány, například z pudinkových salátů.

salát из одуванчиков

Výhody a ublížení

Zvažte příznivé vlastnosti rostliny:

 1. Vzhledem k obsahu vitamínů A, B, C, PP, jakož i mikro- a makroekonomických prvků, jako je draslík, selén, chrom, draslík, vápník, železo, má příznivý účinek na tělo;
 2. Má-li choleretické a antivirotické, diaforetické a analgetické a jiné příznivé vlastnosti, pampeliška se používá v adjuvantní léčbě následujících chorobných stavů:
 • obezita;
 • onemocnění ledvin a jater;
 • cholecystitida (mimo akutní stadium);
 • anémie;
 • diabetes;
 • ateroskleróza a vaskulární onemocnění;
 • různé nemoci kloubů, včetně artritidy a osteochondrózy;
 1. Je užitečné u kojících matek. Jeho laktogonická vlastnost zvyšuje množství mateřského mléka;
 2. Tato rostlina je schopna vypořádat se s existujícími alergickými příznaky;
 3. Navíc s pravidelným používáním pampeliška posiluje imunitní systém, spouští metabolismus, čistí krev, snižuje hladinu cholesterolu a dokonce snižuje riziko vzniku rakoviny..

Při přítomnosti alergie na něj, stejně jako v případech zneužívání v přítomnosti gastrointestinálních onemocnění, jako je gastritida s vysokou kyselostí, žaludeční vřed, může poškodit příjem pampelišky..

Salátové recepty

Můžete vyrobit nejen víno nebo džem z pampelišek, ale také mnoho dalších zajímavých a chutných pokrmů. Saláty z listů a květin jsou považovány za nejužitečnější. V tomto případě je tepelné zpracování vyloučeno, což znamená, že rostlina si zachovává své užitečné vlastnosti v původní podobě..

Sběr a příprava listů rostliny:

 1. Pro přípravu salátů se nejlépe hodí listy mladé, nepatrné pampelišky. Je lepší sbírat listy a květiny ráno, daleko od vozovky a dalších komunikací, jako je rostlina hromadí toxiny ve vzduchu;
 2. Listy pampelišky, stejně jako jejich květiny a kořeny, mají trochu hořkou chuť, kterou je možné kontrolovat namočením v chladné, mírně slané vodě na krátkou dobu, 20 minut stačí.

Takže, listy jsou shromážděny, pokračovat k přípravě salátů.

Dietní salát
Salát из одуванчиков: польза и вред, рецепты, применение для похудения
Složení Počet
listy pampelišky malá parta
čerstvé středně velké okurky 2 kusy.
zelená cibule balíček
sůl a pepř chuť
jemné jogurt bez plniv s obsahem tuku nejvýše 5% pro doplňování paliva
Doba vaření: 15 minut Kalorie na 100 gramů: 50 kcal

Nejprve musíte nakrájet listy pampelišky a cibule.

do řezu лук

Doporučujeme nakrájet okurky na tenké slámy, ale můžete je také rohat na hrubé struhadle.

přidat огурцы

Přidejte koření a oblékání. Dietní pampeliška s listovým salátem.

dělat заправку

Samozřejmě s přidáním této bylinky můžete vařit nejen dietní saláty. Lehká hořkost rostliny umožňuje dokonale kombinovat je například s masem nebo vejcem při přípravě vydatných salátů, stejně jako s ovocem a tvarohem – pro lehké jarní pokrmy.

Jazykový salát

Složení:

jednoduché салат

 • 100 – 150 g vařeného jazyka (lepší než hovězí);
 • malá banda listů pampelišky;
 • 30-50 g jádra borovice;
 • některé listy zeleného salátu;
 • sůl podle chuti;
 • V závislosti na vašich preferencích můžete použít tento rostlinný olej s citronem nebo medem, vyzkoušet oba možnosti a vybrat nejlepší.

Doba vaření (s výjimkou doby vaření jazyka) je asi 30 minut. 100 g tohoto salátu obsahuje asi 150 kcal.

Jazyk nakrájejte na jemné slámy, nakrájejte na zeleninu, přidejte ořechy a sůl, sezonujte s dresinkem. Bude to velmi chutné a zdravé..

U salátů můžete po oddělení od zeleného pedikelu používat nejen listy pampelišky, ale i květiny.

polévka в горошочкахČerstvá žampionová polévka může být vařena kdykoli v roce, ale tato polévka se vám bude líbit především v zimě..

Jak si vařit keř z lososu na grilu nebo v troubě – přečtěte si náš článek.

Slova croissanty okamžitě přicházejí do paměti útulnou kávou v Paříži. Ale proč si doma nedělat “francouzskou snídani”, udělejte voňavé croissanty s čokoládovým těstovinovým pečivem?

Salát “Nechuť” pampelišek s broskvemi a tvarohem

Složení:

 • jeden velký broskve (pokud můžete odstranit kůži z ní, bude to ještě lepší);
 • 5 lžící. l granulovaná tvaroh 5% tuku;
 • hrstka květenství pampelišky;
 • banda listů pampelišky;
 • krém pro oblékání (s výhodou asi 20% tuku);
 • citronová šťáva.

Doba vaření – maximálně 20 minut. Obsah kalorií v tomto salátu není vyšší než 100 kcal na 100 g.

Rozemlet listí a květiny pampelišky. Peel broskví, oddělíme maso z kamene a nakrájíme na malé kostičky. Přidejte tvaroh. Smíchejte, posypte citronovou šťávou a sezonujte smetanou.

Chudá pampeliška

Pampeliška sama o sobě je nízkokalorický výrobek, neobsahuje více než 38 kcal na 100 g, takže může být častým hostem na stole osob, které zvedají váhu. Má diuretické vlastnosti a také pomáhá zlepšit trávení. Navíc jeho hořká chuť může potlačit chuť k jídlu a snížit chuť na sladkosti..

Recepty na hubnutí s pampelišky:

 1. Pro boj s nadváhou se doporučuje nejen jíst dietní saláty z této rostliny, ale také připravit speciální pampeliškový čaj. Pro čaj jsou vhodné předem sušené listy. 1 polévková lžíce. suché listy by měly být páry v poháru vařící vody a infuse po dobu 20 minut. Vezměte tento nápoj pro hubnutí vyžaduje pol poháru na půl hodiny před jídlem;
 2. Také, pro harmonii čaje používané pampelišky kořeny. Mohou být shromažďovány po celou vegetační období. Kořeny by měly být vykopány, vymyty a vysušeny při teplotě nejméně 40-50 stupňů. Měl by být vzat varením čajové lžičky drcených suchých kořenů rostliny do sklenice vařící vody.

V sušené formě mohou být listy a kořeny používány po celý rok a používají se nejen v potravinách, ale také při přípravě obličejových a vlasových kosmetických maskách.