Už jste někdy vyzkoušeli skutečnou kávu latte? Jedná se o nepopsatelné potěšení, když s každým douškem mysl myslí nedobrovolně nese srdce do nejvzdálenějších koutů slunečného vášnivého kontinentu a duše se naplní zvláštním chvějícím se teplem krbu. Kávový latte – co to je? Teď už všichni víte.

Caffe latte – kus mléčného štěstí

Historie tohoto nápoje se odehrává v Itálii a přesněji v obvyklé rodině milující..

Jednoho dne se jedna z italských žen rozhodla, že její rodina se za každých okolností musí jednoduše setkat u velkého kuchyňského stolu a vychutnat si šálek aromatické kávy pro příjemný rozhovor. Tento druh “dospělého” nápoje nebyl svým dětem příliš oblíben, a tak, aby nebyli odděleni od rodiny, žena přišla s nápadem zředit kávu s mlékem sladké krávy..

A tak se objevila první italská latte káva. Jeho recept byl předán z úst do úst, od generace k pokolení, dokud nenalezl své ideální složky a proporce. Nápoj byl vylepšen po mnoho let a dychtivě pohlcuje různé jemnosti vaření. Přesto si zachoval v sobě originální pocit duchovní jednoty, tepla a pohodlí..

Mnoho lidí se domnívá, že volání této kávy “latte”, nedělají žádné chyby. To je podvod inspirovaný vlivem francouzského jazyka. Ve skutečnosti je slovo “latte” správně vyslovováno s důrazem na první slabiku, stejně jako ostatní italská slova.

Lattes ve všech odrůdách: druhy a složení nápoje

Kolik různých druhů lahodné kávy vynalezl pán! A každý z nich je obdařen svou tajnou subtilitou. Ale stále existují tři speciální nápoje, které jasně vyčnívají ze všech kávových hmotností:

 • tradiční latte kávy;
 • puff latte macchiato;
 • puff dolce latte macchiato.

Každý z prezentovaných druhů má své vlastní složky a proporce. Jedna věc zůstává stejná: základem absolutně jakékoliv latte kávy je mléko.

Pro kávu latte je nejlepší použít mléko s plným obsahem tuku. Ideální volba – 3,2%. Pokud dáváte přednost nižšímu procentu, nápoj bude tmavý a nudný vzhled jako na chuti..

Abyste skutečně cítili krásu tohoto nápoje, musíte se nejprve naučit, jak ho správně připravit. Toto by mělo být provedeno ve speciálním skle pro latte. Jejich objem je obvykle 150 ml. Je důležité vědět, že bez kávovaru zde naneštěstí nestačí. Zvažte nejkrásnější recepty latte.

rýže с овощамиRýže s kuřecím masem a zeleninou – poznamenejte si recept, který se stane vaším oblíbeným.

Jak si připravit lahodný recept na polévku s masovými kuličkami, přečtěte si náš článek..

Plněný koláč plný vajec a zelené cibule – vynikající domácí domácí koláče.

Tradiční italská latte káva – jak ji vařit
Káva латте — что это такое, как правильно приготовить
Složení Počet
speciální sklo 1 ks.
pinscher 1 ks.
čerstvě vyrobené espresso 30 ml
mléko 100 až 120 ml
Doba vaření: 1 minut Kalorie na 100 gramů: 175 kcal

V pinci je třeba důkladně porazit mléko pomocí silného proudu horké páry z kávovaru. Cílem je dosažení měkké, husté pěny. Bílé mléko se nalije do sklenice, aby nedošlo k rušení pěny. Dále se espreso nalije do středu misky. Přísady jsou smíchány, aby se káva v teplé béžové barvě..

Latte: Recepty na kávu s kroucením

Rok od roku se kávová latte vyvinula a zlepšovala jak v chuti, tak ve vnějších vlastnostech. Zvažte několik dobrých receptů, jejichž chuť byla uznána a schválena nejrůznějšími kavárnami.

Latte macchiato

Vrcholem receptury je latte macchiato ve svých vrstvách. Nepotřebují být dlouho nasyceny, ideální vrstvy se získají samy o sobě, jako by to bylo kouzlem.

Mnoho nešťastných baristů v nabídce připomíná latte macchiato tradiční latte. Věří, že je to totéž. To je mylná představa. Latte a latte macchiato jsou dva zcela odlišné druhy kávy! První je tradičně homogenní a druhá je zdobena vrstvami.

Budeme potřebovat:

 • sklo pro latte;
 • pinč nebo jiné nádobí s “výtokem” pro mléko;
 • 30 ml čerstvě připraveného espressa;
 • 115 ml mléka.

Vaření latte macchiato trvá 1,5 minuty.

Stejně jako tradiční latté, v macchiato na 100 ml 175 kcal.

Porážet mléko pod parní trubičkou kávovaru v pinci. Hledáme hustou kůži. Měl by být větší než tradiční kávy latte. Naplňte sklo hotovým mlékem, aniž byste zničili pěnu.

porazit молоко

Opatrně v tenkém proudu, přísně v centru, pomalu přidáváte espresso.

nalít кофе

Poté nepohybujte sklem, dokud nejsou vrstvy distribuovány. Tři vrstvy by se měly objevit těsně před vašima očima: studené bílé světlé dřeviny a teplá káva..

latte

Dolce-latte macchiato

Recept na tuto kávu absorboval sladký karamelový dotek. Dolce-latte je velmi krásný puf. Má celkem čtyři vrstvy..

Nezbytné přísady pro dolce-latte-macchiato:

 • latte glass;
 • pinzeta (lze jej nahradit vhodnými nádobami s “výtokem”);
 • 30 ml čerstvého espressa;
 • mléko, 110 ml;
 • lžíce s rozšířenou rukojetí;
 • 5-10 ml karamelového sirupu.

Dolce-latte-macchiato trvá asi 3 minuty..

Průměrný obsah kalorií na 100 ml je v průměru asi 207 kcal..

Nejprve se do sklenice nalije sladký sirup. Mléko v pinčce musí být šleháno párou, dokud se neobjeví hustá skvrna. Potom vložte rukojeť do sklenice, aniž byste se dotýkali sirupy ve spodní části, ale co nejblíže k tomu.

Pomalu a velmi pečlivě naléváme mléko takovým způsobem, že se točí do sklenice za rukojeť lžíce. Dvě vrstvy jsou připravené! Vedle středu, stejně jako v receptu latte-macchiato, nalijte espresso tekoucí.

Nejdůležitější je to dělat pečlivě a je rozděleno do vrstev samo o sobě. Výsledkem je vrstva sirupu, pak vrstva mléka, pak světle hnědá přechodná vrstva a espressová vrstva na konci.

Několik jemných detailů o kávě latte

Hlavní tipy nejsou nikdy nadbytečné. Zde jsou některé z nich..

 1. Sklo by mělo být důkladně ohříváno. Všechny ingredience jsou teplé latte dobře: espresso kávovar, a mléko výkonný parní trysek. Když je dáte do chladného skla, dá se mu všechno teplo. Namísto lahodného horkého latte budete muset vypít vlažnou kávu.
 2. Mléčná pěna by měla být bez velkých bublin. Bubliny způsobují, že káva vypadá neestetická. Pokud se ovšem utíkají, můžete je snadno zbavit. Opatrně poklepejte dolní část pinzety na stůl. Bubliny vybuchnou a spojí se s jednotnou pěnou..
 3. Používejte vanilku nebo skořici. Posypeme pěnou hotového nápoje jedním z těchto koření. Jejich vůně v kombinaci s vůní kávy latte vás jen blázní.!

Je vzácné setkat se s někým, kdo by neměl rád tradiční kávu s mlékem. V současné době se kávová latte stala tak rozmanitá, že každý milovník tohoto mléčně-kávového nápoje nalezne vhodnou chuť..

Jak pít latte: zajímavé fakty

Hosté kavárny se často obtěžují otázkou, jak plně odhalit veškerou skvělou chuť kávy latte. Jak pít? Zde není jediné pravidlo. Chuť latte kvete na rtech.

Pokud jde o latte-macchiato a dolce-latte-macchiato, můžete si je vychutnávat smícháním vrstev nebo naopak, nechat je neporušené a postupně, vrstvit po vrstvě, napít si sklenici.

Důležité informace pro maminky, kteří jsou očekáváni a ošetřují

Navzdory skutečnosti, že základem jakékoliv latte kávy je mléko, nedoporučuje se těhotným ženám. Proč?

Kofeinové espreso nezmizelo nikde nebo se rozpustilo. Mléko ji zředilo a změkčilo jeho hustou strukturu. Důsledky pro velké milovníky kávy jsou strašné, protože:

 • ohrozit život dítěte;
 • může způsobit předčasný porod;
 • podporuje předčasnou exfoliaci placenty;
 • výrazně zvyšuje tlak;
 • riziko pálení žáhy;
 • dehydratujte se.

Kojenská matka také dostane latte káva tabu. Ve skutečnosti, spolu s mlékem, slabé miminko převezme škodlivý kofein. Co se stane dál?

 • hladina cukru v krvi bude nestabilní a to naznačuje vývoj onemocnění;
 • podrážděnost a stres;
 • nezdravá agitace;
 • pokles po kofeinu.

Víte, že …

Když hotová espresso káva vnese do hrnku po dobu prvních 10 sekund, není tam žádná kapka kofeinu. Kromě různých voňavých olejů není v něm nic vynikat. Jak těhotné, tak i kojící matky si mohou bezpečně vychutnat latte kávy z takového espresa..