Rýžové krupice jsou známé a milované na všech kontinentech. Není možné najít kuchyň, ve které by nebyla předložena rýže v jedné nebo jiné formě..

V zemích Dálného východu je toto jídlo tak populární, že například v Číně se pozdravuje: “Dneska jste sníst rýži?”.

Drsný рис с зеленью

V Evropě se rýžové krupice objevily poměrně nedávno, během pozdního středověku a skvělé geografické objevy. Když lidé začali aktivně prozkoumávat prostor. Velmi rychle rostoucí popularita, rýže se stala národním pokrmem téměř všech evropských zemí..

Rýžové krupice neobsahují lepek – nejvíce alergenní rostlinné bílkoviny. To je důvod, proč je součástí dětského menu jako první kaše..

Kromě toho se rýže aktivně používá k přípravě sliznicových a krémových polévek s různou terapeutickou stravou..

Typy obilovin z rýže

Existuje mnoho odrůd rýže. Celkem botanisté produkují 20 pěstovaných odrůd a několik set druhů..

Podle vzhledu zrna se rýže vyrábí:

 • Dlouhé zrno – úzké a dlouhé, až do 2 cm, při vaření, tyto zrna prakticky nelehnou dohromady – jsou ideální pro drobnou přílohu;
 • Střední – polokruhové, dlouhé krupice s obsahem středně lepkého cukru, např. různé “risotto”, ideální pro jídlo stejného jména, toto zahrnuje také slavnou rýži “devzira” pro vaření pilov;
 • Kruglozerny – rýže je kulatá a krátká, obsahuje hodně lepku, z takových obilovin získáte dokonalé pudinky, pečivo, pyré a slizké polévky.

Druhy риса

Způsob zpracování může rozlišovat rýži:

 • Zem. Broušení je nejběžnějším způsobem zpracování zrna rýže, zrna jsou bílé, téměř bez rostlinných vláken a vitamínů, ale tato rýže je velmi výživná a rychle uvařená;
 • Nechráněné nebo hnědé. Zrna podléhají minimálnímu zpracování, udržují maximum vitamínů a vláken, ale vaří déle déle a hotová boční miska je příliš “hrubá” na chuti;
 • Napařováno. Nejvhodnější variantou rýže je to, že se zrna ošetřují parou před mletím, díky níž spouští velká část živin ze skořápky.

Způsoby vaření drcené rýže

V závislosti na požadovaném výsledku je zvolen nejoptimálnější způsob vaření obilovin z rýže. Můžete vařit:

 • Ve vodě;
 • Parní;
 • Smíšené (čínské).
Jakýkoli druh rýže absorbuje vodu poměrně silně, musí být při vaření zohledněn, ale čím je zrno silnější, tím je hygroskopičtější. Před vařením doporučujeme důkladně opláchnout drtě, otírat je rukama a nakonec je opláchnout pod tekoucí vodou.

Aby se v hrnci dostala drobivá kaše, rýže se umyje, udeří se zpět na síto a vyprchá vařící vodou. Pak usneme ve vroucí solené vodě v poměru one-to-one a snižujeme ohřev na minimum.

Během vaření se zrno nerozmíchá a propíchne na několika místech pro lepší párování. Pokud se veškerá voda již vypařila a obilnina ještě není hotová – opatrně přidávejte trochu vařící vody. V případě potřeby lze hotovou rýži umýt, ale pouze s vařenou vodou..

Křupky z kukuřice jsou nejjednodušší. Ukázalo se, že je stále drobivá příloha. Zrnka by měla být promyta a nalijte do misky dvojitého kotle, sůl a nalijte vodu jeden po druhém. Napařujte, dokud nebude připraveni asi půl hodiny.

Čínská vaří rýže ve velkém množství. Několik kilogramů se vaří najednou – je základem mnoha dalších pokrmů..

Obilovina se vaří ve velké nádobě s poměrem jedné až pěti vod. Přivedli ho na polovinu, hodili zpět na velké síto a pak se do něj zapálili..

Někteří čínští kuchaři doporučují položit na dno síta vlhký bavlněný hadřík. To je poměrně namáhavý proces, ale s touto metodou se zrna plně vaří a neleží dohromady..

Představujeme vám video, které ukazuje asijskou metodu vaření rýže:

Jak vařit drobnou rýži na boční misce v hrnci

Kulaté zrno – z takového zrna je nejtěžší kuchařovitá kaše. Obsahuje spoustu lepek a absorbuje velmi tekutinu.

Tento druh by se měl umývat pouze pod tekoucí vodou, jinak by se před vařením zvětšil. A ujistěte se, že vypláchnete připravenou přídavnou misku..

Dlouhá zrna leštěná rýže je skvělá pro výrobu drobivých příloh..

Zvláště rozlišujeme odrůdy “jasmínu” a “thajské”. Mají jemnou jemnou chuť a příjemnou krémovou strukturu, zatímco hotové zrna neleží v nepříjemném pokoji..

Hnědou nebo neleštěnou rýži preferují lidé, kteří se o jejich zdraví a příznivce správné výživy starají. Vaří se mnohem déle než leštěné, musí být předem namočené.

Cook бурый рисAle taková příloha bude určitě drobivá a užitečná..

Vařená rýže se vaří trochu rychleji než neleštěná. Téměř jakákoli jídlo se může z něj vařit: jak polokvapalné risotto, tak drobivá čínská rýže. To je také ideální pro pilaf, pokud jste nemohli najít devziru.

Bez ohledu na to, jakou odrůdu rýže si zvolíte, je třeba dodržovat některá pravidla, abyste získali drobivé přílohy:

 • Sledujte trvanlivost obilovin. To platí zejména pro neleštěnou rýži – je uchováváno pouze krátkou dobu. Zrna, která jsou dlouhodobě skladována, se stanou křehkými a při vaření se drží spolu;
 • U drceného přídavného nádobí udržujte poměr vody / krémů na 1/1;
 • Rýži opláchněte před pokládkou, takže odmyjete prach z obilí, který také přispívá k lepení hotové nádoby;
 • Zvolte správné nádobí pro vaření. Ocelová pánvička s tlustým vícevrstvým dnem je ideální. V nich je teplo rovnoměrně rozloženo a krupice se nedrží na dně;
 • Dodržujte optimální teplotní režim – nejprve vařte na silné teplo, pak snižte na minimum a nezapomeňte dát oválku bez topení.

Vaření kroků rýže:

 1. Vyberte “pravou” odrůdu rýže – dlouhé zrno, může být neleštěné nebo dusené; Vyberte si правильный сорт крупы
 2. Umyjte zrna; Můj
 3. Spí ve vroucí slané vodě, udržet poměr – jedna část rýže na jednu část vody; Spí в воду
 4. Dejte znovu varu, snižte teplotu na minimum, zavřete víko; Uzavření крышкой
 5. Když se téměř veškerá voda absorbuje, zkuste připravenost a v případě potřeby přidávejte trochu vroucí vody;
 6. Rýžovou rýži téměř propícháme na několika místech dřevěnou tyčinkou (například na sushi);
 7. Po půl hodině vyjměte ze sporáku a zakryjte ručníkem; Zalomený кастрюлю
 8. Po dalších 10 minutách můžete hotovou rýži umýt vařenou vodou nebo si můžete jednoduše promíchat. Připraveno блюдо

V příštím video příběhu se dozvíte, jak vařit rýži tak, aby byla drobivá a strávila jen 60 sekund!

Nejčastější chyby, kvůli nimž se krupice drží dohromady

 • Nevhodná odrůda zrna – z kulatého zrna je docela obtížné vařit drobivé přílohy;
 • Příliš velké množství tepla – v tomto případě je velmi pravděpodobné, že vaší přídavná mísa spálí a nebude se rovnoměrně vařit;
 • Nevhodné nádobí na vaření;
 • Příliš mnoho vody – rýže, bez ohledu na odrůdu, absorbuje tekutinu velmi, a jako výsledek – vaří měkké a lepkavé.
Gravy из свининыVelmi často se rýžová kaše podává s omáčkou. Jak vyrobit omáčku z vepřového masa. Pokud znáte tyto recepty, vaše rýže nebude nikdy suchá!

Přečtěte si více o výhodných vlastnostech balsamického octa a jak se používá. Ve stejném článku najdete spoustu dalších informací o této podstatě..

Pokud hledáte recepty na předkrmy na stolku na dovolenou, pak jste tady. Rychlé recepty a podrobný popis vaření.