Jen málo lidí nemá rád pikantní chuť uzených ryb, zejména pokud se jedná o makrelu, protože je nejen velmi voňavá a mírně tlustá, ale také zdravá ryba. Je pravda, že obvykle si každý kupuje uzené výrobky v obchodech, aniž by přemýšlel o tom, že pokud chcete tuto lahůdku udělat, můžete také doma – existuje mnoho způsobů, mezi kterými každý najde nejvhodnější a nejvhodnější.

Ale výsledek určitě potěší každého, protože bude přírodním produktem bez chemie..

Podrobný recept
As сделать копченую скумбрию в домашних условиях
Složení Počet
čerstvou nebo zmrazenou makrelu několik jatečně upravených těl
sůl 100 g
koření pro ryby chuť
pepřový mix chuť
žárovky 1-2 kusy.
čerstvý kopr trochu
Lavrushki 3 kusy.
Doba vaření: 480 minut Kalorie na 100 gramů: 220 Kcal
Samozřejmě, nejvíce tradiční a zřejmý způsob vaření uzené makrely doma je v udírně. Pokud je na farmě jedna, měli byste se pokusit ji využít maximálně..

Jatečně upravená těla makrely musí být vykuchaná, vytaženy z nich žáby a opláchnuty pod tekoucí vodou. Oloupeme a nakrájíme cibuli a kořeme a vysušíme. Pak dát makrelu do hluboké misky se zády dolů, a v břicho rozložit cibule plátky a kopr, pepř je, posypeme bobkovým lístkem.

Samostatně rozpusťte sůl ve vodě a nalijte ryby touto slanou vodou a ponechejte ji na 6 hodin. Pak je třeba vysušit slanou vodu a ryby by měly být vysušeny ubrousky nebo papírovými ubrousky a bodnuty do břicha s párátkami nebo jednoduše přetáhněte jatečně upravená těla nití.

Zbývá připravit udírnu (vložte sušené větve olše, postavte roštu apod.), Vložte do ní makrela s břichem a kouřte hodinu. Poslední etapa je připravit ryby odtamtud, uvolnit je z náplně a nechat ji vychladnout..

Vaření uzené makrely v elektro-udírně

ryby в электрокоптильне

Pokrok nezastaví a nyní není nutné mít osobní fajku k kouření některých výrobků – tam jsou elektrické kouřovody, které se nacházejí v kuchyní.

Požadované přísady:

 • několik jatečně upravených těl makrely;
 • hrubá sůl;
 • několik sušených borůvek jalovce (volitelné);
 • citronová šťáva.

Doba vaření: přibližně 40 minut plus 2 dny na zemi.

Obsah kalorií: asi 220 kcal / 100 gr.

Čerstvá nebo rozmražená makrela musí vyčesat a umýt, poté vyjmout z hlavy a žábry a hojně vyčistit rybu se solí dovnitř a ven. Ovíjejte jatečně upravená těla v přilnavé fólii a položte na spodní polici v chladničce po dobu 2 dnů..

Když je makrela již slaná, bude na všech stranách rozetřena pouze citrónovou šťávou a dá se do udírny. Samotná elektro-drůbež je připravena tímto způsobem – olše nebo jiné piliny je třeba navlhčit malým množstvím vody a položit na tác, kde nahoře nalít několik bobulí jalovce a kus rafinovaného cukru..

Ale nejprve by se ryby měly kouřit po dobu 10 minut v agregátu bez kouře a pak by měla být instalována paleta s pilinami a kouření by mělo pokračovat dalších 20 minut. Výsledkem je, že makrela se změní na vůni.

Velmi chutné ryby s kapalným kouřem

Vzhledem k tomu, že kouření v horké cestě je stále možné pro omezený počet kuchařů, můžete to udělat za studena – a makrely se ukáží být stejně chutné..

Požadované přísady:

 • 6 jatečně upravených těl čerstvých nebo zmrazených makrely;
 • 50 gr. cukr;
 • 70 ml kapalného kouře;
 • 2 hrstky cibulové kůry;
 • litr vody;
 • 80 gr. sůl.

Doba vaření: přibližně 45 minut plus 2 dny na zemi.

Obsah kalorií: přibližně 180 kcal / 100 gr.

Nejprve je třeba střepovat makrelu, odstranit žáby z těl, umyt je dobře a dát je na desku pokryté papírovým ručníkem k usušení.

ryba выпотрошить

V této době nalijte cibulovou kůru vodou, přidejte cukr a sůl, vše položte na sporák a vařte po dobu 25 minut.

Když je vývar mírně ochlazený, zůstane na to, aby se nalial kapalný kouř a položil se kostra makrely, rozdrtí je s určitou hmotností.

nalít жидкий дым

V tomto stavu budete muset vydržet rybu ještě další dva dny, a pak umyt, uschnout a podávat..

ryby копченая

Uzený salátový makrelový recept s čajem

Velmi zajímavým způsobem, jak připravit lahůdku, je kouření makrely v pánvi – i když budete potřebovat gril ve velikosti (například jejich parníky nebo podobně)

Požadované přísady:

 • 2 jatečně upravená těla čerstvé nebo zmrazené makrely;
 • 1 litr vody;
 • 2 polévková lžíce. lžíce černého listového čaje;
 • 150 gr. rýže;
 • 75 gr. soli;
 • 30 gr. cukr;
 • několik černých pepřů;
 • 3 bobkové listy.

Doba vaření: asi 1,5 hodiny plus den na přípravu jídla.

Obsah kalorií: asi 200 kcal / 100 gr.

Makrela musí být předem nakládaná – vykuchaná, umyta a vkládána do slané nálevy vařené se solí, cukrem, pepřem a bobkovitou vodou. Na vrcholu ryb musíte nainstalovat zátěž a nechat v této pozici na jeden den.

Je také nutné připravit rýži a nalijte vodu přes noc, aby ji lehce zakryla. Když tento čas vyjde, je třeba přidat do čočky opilou rýži, dát tuto hmotu na fólii a pevně zabalit a nechat jen malou díru.

Nyní můžete začít kouřit sami – vyvezte makrely ze slané vody a vyčistěte je s ubrouskem, zakryjte pánvi fólií, vložte svazek rýže s čajem do dna nádoby nahoru a postavte tuto konstrukci na oheň a zahřejte, až se objeví lehký kouř..

V této fázi byste měli položit mřížku do pánve (panvice by měla být s vysokými boky) a dát solené makrely na mřížku.

Zakryjte a kouřte po dobu 20 minut na každé straně. Dokončené ryby by měly být nechány vychladnout a teprve pak je rozřezávat po částech.

Jak si vyrobit uzené ryby v loupané cibuli

ryby в шелухе

Cibulová kůra je jedinečný výrobek, který můžete nejen nabarvit vejce na Velikonoce. S jeho pomocí můžete přidat zvláštní chuť a chuť do mnoha pokrmů, včetně kouření.

Požadované přísady:

 • 2 jatečně upravená těla čerstvé nebo zmrazené makrely;
 • 1 litr vody;
 • 3 velké hrsti cibulové kůry;
 • 75 gr. cukr;
 • dvě třetiny šálku silného vařeného černého čaje;
 • několik černých pepřů;
 • špetka semen koriandru;
 • 2 bobkové listy.

Doba vaření: asi půl hodiny plus 3,5 dne k dodání.

Obsah kalorií: asi 190 kcal / 100 gr.

Takže nejprve musíte připravit řešení pro “kouření” makrely – umyjte cibulovou kůru, nalijte ji do vařící vody a vaříme 5 minut, pak vypněte oheň a trváme na výsledném vývaru dalších 10 minut.

Pak ho napněte, přidejte čaj, cukr, sůl a další koření a vařte znovu. Zatímco hotová slaná voda ochlazuje, makrely musí být vykuchané, aby se z nich vybraly žáby atd..

Poté připravíme připravené ryby v misce s cibulkovým máslem, lehce jej přitiskneme talířem a vložíme do chladničky nebo jiného chladného místa po dobu tří dnů..

Po uplynutí doby zůstane zachována jatečně upravená těla makrely a zavěsit je za ocasem na balkoně nebo ve sklepě po dobu několika hodin, aby se zvětralo..

Jak kouřit makrela v aerogrill a multicooker

ryby в мультиварке

Dnes mají mnozí takové pohodlné zařízení jako aerogrill a multi-sporák, ale ne každý ví mnoho způsobů, jak je používat v každodenním životě. A koneckonců, jsou vhodné pro kouření.

Aplikace aerogrilu

Požadované přísady:

 • 2 čerstvé nebo zmrazené jatečně upravená těla makrely;
 • 2 víčka kapalného kouře;
 • 50 gr. soli;
 • Provensálské bylinky;
 • slepice kurkuma;
 • rostlinný olej pro mazání ryb.

Doba vaření: asi hodinu plus 2 dny na zemi.

Obsah kalorií: asi 200 kcal / 100 gr.

Makrela se musí připravit – střeva, umýt a uschnout. Smíchejte kapalný kouř se solí, provensálskými bylinkami a kurkumy a promíchejte výslednou směs rybích jatečně upravených těl, které pak musíte umístit do plastového sáčku a zmrazit po dobu 2 dnů.

Když je makrela osolená, budou muset být rozmazané rostlinným olejem a poté budou umístěny na střední gril konvekční pece, ve které bude voda s typem žetonů, které se vám líbí..

Před odesláním ryby dovnitř je třeba ohřívat konvekční troubu a poté nastavit teplotu na 80 stupňů. Makrela je kouřena tímto způsobem po dobu půl hodiny, ale každých 10 minut musí být obrácena a znovu namazána.

Hotová ryba musí být okamžitě zabalena do fólie a umístěna do chladničky pro chlazení..

zmrzlinaJogurtová zmrzlina – všimněte si našeho výběru chutných receptů dezertů s různými výplněmi.

Přečtěte si, jak vařit salát z mořských plodů s krevetami a chobotnicí.

Pro příjemnou párty s pivem a sledováním fotbalového utkání je jednoduché a originální svačinu podle našeho receptu perfektní – cibulové prsteny v těstíčku.

V kurzu je pomalý sporák

Požadované přísady:

 • 1 čerstvá nebo zmrazená makrela;
 • 2 polévková lžíce. lžíce kapalného kouře;
 • třetinu čajové lžičky soli;
 • špetka černého pepře.

Doba přípravy: asi 1,5 hodiny.

Obsah kalorií: přibližně 210 kcal / 100 gr.

Připravený obvyklým způsobem, mrkev makrely by měla být třena se solí a pepřem a rozmazané s tekutým kouřem, pak dát do pytle na pečení..

Nalijte jeden litr horké vody do misky multicookeru a vložte pytel ryb na rošt pro dvojitý kotel nebo do speciální nádoby pro vaření v multicookeru.

Určete režim “Steam” a dobu 20 minut a potom vypusťte vodu z misky a položte na její dno rybí pytel a nastavte režim “Pečení” dalších 20 minut. Výsledkem je makrela z obou obchodů!

Užitečné tipy

 1. Aby byla makrela uzená doma lépe zachována, doporučuje ji předem uschnout a zavěsit na ocas pár hodin: například na balkóně.
 2. Můžete dělat uzené maso ještě více vonné tím, že dá banda různých zelených v břiše ryby (kopr je velmi dobrý), nebo dokonce kruh citronu;
 3. Zvláště chutná je makrela, pokud ji kouříte na čipy z horského popela nebo olše. Popel a všechny ovocné stromy se také úspěšně spojují s touto rybou;
 4. Před fajčením musí být ryby potaženy ubrousky až do úplného vysušení..

Bon appetit!