Jednou z cenných komerčních ryb patřících do řádu perciformes je makrela. Obsahuje mnoho vitamínů a minerálů – třikrát lépe strávitelné bílkoviny než hovězí, stejně jako fosfor, síra, zinek, draslík, selén, vitamíny A, B12, D a mastné kyseliny, které normalizují hladinu cholesterolu v těle.

makrela

Častá konzumace masa z takových lahodných nakládaných ryb umožňuje člověku vést aktivní život v každém věku..

Výběr a příprava ryb

Husté maso, malé množství kostí a množství užitečných mikroelementů a vitamínu – to je způsob, jak lze charakterizovat makrely. Proces výběru, přípravy je překvapivě snadný a jednoduchý. Ryby se prodávají ve dvou podobách – čerstvě zmrazené a zmrzlina, které ochlazují a zmrazují přímo na plavidle, kde chytili.

Mrtvola makrely se často používá k moření, moření, takže volbou není zastavit celou rybu s hlavou, kde můžete určit kvalitu a svěžest v očích. Měly by být mírně konvexní, ne zakalené..

Zuby, které zbývají prstem na těle ryb, by měly rychle zmizet a barva makrely by měla být převážně šedá, s jinými žlutými odstíny. Je také nezbytné, aby proces marinování zvolil větší rybu – bude to nejšťastnější, mastná..

Zakoupená makrela by neměla být rozmražena na měkkost, ale je nutné ji držet při pokojové teplotě po dobu třiceti minut a pokračovat v čištění. Za prvé, musíte oříznout ocas, hlavu, pokud ryby nebude marinovat po, osolené celé.

V dalším případě ji zbavit těchto částí těla by nemělo být. Část břicha je řezána ostrým nožem, vnitřek je odstraněn, černá fólie je odstraněna z žeber a hřebenu uvnitř. Další příprava ryb a zachování jeho šťavnatosti závisí na způsobu jeho přípravy..

Lahodná makrela marinovaná celá
As вкусно мариновать скумбрию в домашних условиях
Složení Počet
makrela (čerstvé zmrazené) 2,4 kg (4 kusy)
vody 2,5 l
černý čaj (suchý) 4 polévková lžíce.
sůl 150 g
cukru 75 g
cibulové peelingy (pro barvu) – jemně nasekané 3 hrstí (100-150 g)
Doba vaření: 4450 minut Kalorie na 100 gramů: 156 Kcal

Nejčastěji na regálech supermarketů prodávají již nakládaná slaná uzená makrela. Ale můžete si marinovat sami doma, pak to bude šťavnaté několikrát, chutnější a udržet si největší množství živin.

Proces vaření je poměrně jednoduchý, nekomplikovaný a množství koření může být kontrolováno podle uvážení.

Slanina by měla dělat více, aby zcela pokrývala jatečně upravená těla ryb, a to i pod tlakem. Nemá tolik složek, takže dělat víc, než je nutné, není těžké. Makrela dají odmrazení při přirozené pokojové teplotě. Nepotřebujete pomoc s mikrovlnnou troubou nebo teplou vodou, protože v budoucnu to určuje bohatost nakládané misky..

Zatímco se ryby ochlazují, musíte dát vodu na sporák, přivést k varu, pak házet sůl a cukr. Cibulová kůra se důkladně omyje a potom se likviduje přebytečnou tekutinou s cedníkem a také se vloží do vařící vody spolu s čajem. Slaná voda by měla vařit pět minut a pak se ochladit na 30-40 °.

U makrely, pokud je to žádoucí, můžete odříznout hlavu, ocas, odstranit vnitřek spolu s černým filmem na žebrech, aby se zabránilo vzplanutí hořkosti. Poté je ryba umývána (zvláště pečlivě uvnitř) a přebytečná vlhkost je z ní odstraněna pomocí papírového ručníku..

Jatečně upravená těla jsou umístěna v kontejneru (nejlépe skleněná a průhledná), nalijeme tělo, těžké zatížení, které slouží jako lis, je umístěno nahoře v noci. Poté, co ryby ve stejném stavu musí být přesunuty na chladné místo, chladnička po dobu tří dnů. Během těchto dnů by měla být obrácena ze strany na stranu. Může být marinováno za méně času – to vše závisí na velikosti jatečně upraveného těla ryb.

Jak nakoukat ryby v octě doma

Marinované ryby by měly být vždy dobře vyčištěné a je vhodné odstranit všechny entreláty. Vědci zjistili, že moderní trhy obsahují produkty v hojnosti, které jsou více než 75% z celkového počtu infikovaných různými parazity..

Z volby, příprava a způsob marinování makrely závisí na zdraví blízkých. Chcete-li vytvořit jedinečnou, šťavnatou, zdravou a chutnou rybu, kterou vaši rodina s radostí sní, budete potřebovat:

 • makrela – 2 ks;
 • cibule – 250 g;
 • rostlinný olej – 50 g;
 • Černý pepř a sladký pepř, bobkový list, – 5 ks;
 • Stolní ocot – 50 ml;
 • sůl – 60 g;
 • Klinček (volitelně) – 2 ks;
 • voda – 0,2 l.

Aktivní doba vaření nakládaných kusů makrely je dvacet minut a proces namáčení bude trvat dva dny. Kalorický obsah 100 g nádherných ryb je 163 kcal..

Plnit, který připraví kusy ryb, byl voňavý, musíte nejprve vařit. K tomu se voda, ocot, olej nalévají do hlubokého kontejneru, přidávají se všechny koření, nalévá se sůl a vše se dobře promíchá, dokud se malé částice nerozpustí..

Ryby by se neměly roztát až na konec. Třicet minut jejího pobytu v teplé místnosti je dost. Pak byste měli odříznout hlavu, ocas a odříznout břicho z ocasu, odstranit vnitřní stranu.

ryba порезать

Nůž také musí odškrabávat černou fólii uvnitř a pak omýt makrely pod vodou a věnovat zvláštní pozornost vnitřku – krev by neměla být perfektní. Ryba je nakrájena na kusy široký jeden a půl centimetru (porciovaný). Cibule vyčistěné, rozsekané tenkými kroužky, polkruhy.

luk порезать

V širokém a hlubokém jídle se nalévá na dno trochu odlévat a rozložit ve vrstvách, střídavě, ryby a cibule. Poté se na povrch nalije zbytky marinády, nádoba je pokryta, mírně protřepána a poslána do chladničky po dobu dvou dnů..

nalít рыбу маринадом

Fill může udělat víc – měla by pokrývat horní vrstvu ryb a cibule.

ryby готова

Marinujte s hořčicí a cibulí v nádobě

Velmi zajímavá, bohatá chuť makrely může být dána přidáním hořčice k marinádě. Kusy ryb jsou tak napuštěny v kombinaci s cibulí, které prostě zmizely z tabulky bez povšimnutí. Chcete-li vytvořit takovou nádhernou nakládanou makrelu, budete potřebovat:

 • makrela – 1,2 kg (2 ks);
 • jablečný jablečný ocet 5% – 30 ml;
 • cibule – 150 g;
 • sójová omáčka – 1 polévková lžíce;
 • směs papriky – 10 g;
 • čistý olej (bez zápachu) – 50 ml;
 • suchá hořčice, cukr, koření pro ryby – 1 lžička každý;
 • sůl – 30 g;
 • bobkový list – 1-2 ks.

Marinované ryby budou připraveny v jeden den a proces jejich tvorby bude trvat pouhých půl hodiny. Výživová hodnota 100 g voňavé makrely se rovná 193 kcal.

Makrela dají odmrazení při pokojové teplotě po dobu dvaceti minut. Potom řez ryby – řez ocasem, hlavou a na břicho dělíme řez podél kostry a odstraníme všechny vnitřní strany. Poté, co potřebujete umýt, vysušte kostru a nakrájíme na kusy o šířce tří centimetrů.

Pro marinády byste měli všechny koření smíchat do jednoho kontejneru, postříkat sůl, nalít olej, ocot, sójovou omáčku, přidat koření, bobkový list a hořčičný prášek. Na dně je umístěna vrstva cibule, oloupaná, rozřezaná na kroužky. Vylila přes dvě lžíce marinády, položila ryby smíchanou se zbytkem cibulových prstenů nebo položila ve vrstvách. Zbytek marinády se vloží do nádoby, která by měla být rovnoměrně rozdělena..

Skleněná nádoba je pokryta, umístěna do lednice po dobu 24 hodin a pravidelně protřepávána, aby se marináda rozdělila na horní části ryb. Některé koření mohou být nahrazeny vašimi oblíbenými, stejně jako přidat kopr, rozmarýn, rybíz list, pár česneku.

Ryby v marinádě z rajčat

makrela в томате

Velmi rychlý a současně ne zcela obvyklý způsob moření makrely je přidání rajčat do marinády. Ryba je připravena za osm hodin a chuť rybího filé bez kamenů je prostě úžasná. Příprava nádherné ryby bude vyžadovat:

 • Makrela (zmrazená) – 2 ks;
 • Ocot 9% – 15 ml;
 • cukr – 50 g;
 • cibule – 150 g;
 • čistý olej – 100 ml;
 • sůl – 60 g;
 • Rajčatová šťáva – 200 ml.

Vytvoření makrely v rajčatovém domě trvá čtyřicet minut, s přihlédnutím k procesu rozmrazování. Obsah kalorií v takovém vydatném jídle je 197 kcal.

Nejprve se ryba umístí do kontejneru, kde se před čištěním musí trochu rozmrazit. V tuto chvíli můžete začít připravovat marinádu. K tomu je cibule oloupána, rozřezaná na kroužky. Máslo se zahřívá v pánvi, po nalít rajčatový džus, cibule jsou položeny, naplní se cukr a sůl. Rajčatová náplň by měla vařit pět minut a pak se do ní vlije ocot a marináda se odloží, dokud se neochladí..

U makrely se odřízne hlava a ocas, odstraní se všechny vnitřnosti. Ryba je řezána, hřeben je vytažen. Plena se vypláchne, nadbytečná vlhkost se z ní odstraní. Po nakrájení na porce, rozložené ve vrstvách, rovnoměrně naplněné rajčatovou marinádou. V této podobě musí být ryba poslána na chladné místo po dobu šesti hodin a pak ji můžete přenést na stůl.

salát с колбасойSalát s vařenou klobáskou – celý výběr receptů od klasického “Olivier” až po extravagantní teplé saláty.

Recept s fotografiemi a krok za krokem doporučení původního salátu “Cap Monomakh”.

Zkuste udělat jasný salát “Meloun řez”, který vám připomene slunné srpna..

Jednoduchý recept s citrónovou šťávou

Lehký, poměrně jednoduchý recept s omezeným množstvím přísad způsobí, že do jedné hodiny po marinování bude na stůl dělat strašně chutnou makrelu. Oceu je nahrazena citrónovou šťávou, která z nich činí rybu měkčí, měkčí chuť a vaše oblíbené koření jen zvýší vůni pokrmu. Pro vaření marinované makrely bude zapotřebí:

ryby с лимоном

 • jatečně upravená těla makrely – 1 kg;
 • citrón (velký) – 1 ks;
 • koření pro ryby – 10 g;
 • sůl – 30 g;
 • cukr – 5 g;
 • dezodorizovaný rostlinný olej – 50 ml;
 • cibule – 100 g;
 • česnek – 1 špička.

Udělejte takovou chutnou makrelu za dvacet minut a její obsah kalorií se rovná 196 kcal na 100 g.

Ryby je třeba rozmrazit, odříznout po hlavě, ocasu a odstranit vnitřek. Pražené makrely makrely rozřezané na kusy, jejichž šířka by neměla přesáhnout tři centimetry.

Umístěte všechny části ryb do hluboké nádoby, vytlačte šťávu z citronu nahoře, nakrájejte zbývající maso a přidejte makrely. Oloupeme cibulí a česnekem a nakrájíme na tenké kroužky a talíře. Tyto zeleniny smíchané se sůl, koření, cukr, máslo a nalít do ryby. Pak pro marinování všech kusů, důkladně promíchejte, rybu protřepejte a odložte, aby se naplnil.

Marinovaná lahůdka bude připravena za patnáct minut, ale ještě můžete nechat makrely ponořit do šťávy a vůně zbývajících koření na čtyři hodiny..

Suchý způsob moření ryby bez octa

Při slaném nálevu, marinádě, naléváme na marinování ryb, trvá dlouhá doba nasáknout všechny koření a získávat požadovanou chuť. Chcete-li zachovat přirozenější a přirozenější chuť makrely, použijte suchou metodu moření..

Tento recept nevyžaduje použití octu a citronové šťávy, což vám umožní maximálně sdělit jemnou, šťavnatou a mastnou chuť rybích kousků. Pro suché solení bude zapotřebí:

 • makrela – 0,8 kg (ve vyčištěné podobě – ​​2 ks);
 • sůl (jemná) – 60-80 g;
 • granulovaný cukr – 25 g;
 • biftek (hrach) – 6 ks;
 • kopr – 50 g (1 svazek).

Pro tento způsob marinování makrel bude trvat dvacet minut bez zohlednění procesu slaní ryb. Energetická hodnota 100 gramů pokrmů se rovná 173 kcal.

Rozmrazte rybu, odstraňte vnitřek řezem v břišní části, odřízněte hlavy a ocasy. Je zapotřebí opláchnout pod tekoucí vodou, pokud je uvnitř černá fólie, je třeba ji oškrábat nožem.

V kontejneru, kde se bude provádět suché moření, nalijte lžíci soli, 3 pepřové kousky a několik větví kopru na dno. Veškeré zbývající množství koření se mísí navzájem, otřete jatečně upravená těla makrely zvenku, uvnitř a vložte do kontejneru. Drůbeží větve dovnitř a přes ryby.

Pokryjte pokrmy, pošlete je na chladné místo po dobu 72 hodin nebo možná i méně. Poté, co makrela marinuje v suchém solení, opláchněte ji solí, utřete ji ubrouskem, odstraňte přebytečnou tekutinu a zkuste.

Užitečné tipy

Je lepší pečkovat malé ryby tohoto druhu, ale u exemplářů, jejichž hmotnost přesahuje tři sta gramů, bude marinování nejlepší příprava. Je třeba poznamenat, že:

 1. Nejprve je určen proces a metoda moření a teprve poté je makrela řezána;
 2. Hlava by měla být řezána pouze k urychlení procesu moření, namáčení kořením;
 3. Obvyklý 9 procent ocot může být nahrazen jakýmkoli jiným – víno, jablko, rýže, to bude ryby ještě měkčí a více citlivé na chuť;
 4. Chcete-li prodloužit dobu skladování makrely, nakládanou doma, můžete dát ryby do skleněné mísy, nalijte olej, vložte vrstvy cibule, mrkve, zeleniny (podle chuti).

V jakékoliv formě s jakýmkoli způsobem vaření marinády, slaného nálevu, nalévání, nakládané makrely je jen neuvěřitelně voňavé a chutné léčení, které je známé nejen nízkým obsahem kostí, ale i bohatým komplexem stopových prvků, vitamínem.