Existuje obrovské množství různých pokrmů, produktů a kulinářských konceptů. Jedním z nich je matzo. Možná jste dokonce slyšeli něco, a možná už poprvé četl, co to je. Matza je nekvašený chléb s dlouhou a složitou historií..

Je úzce spjata s jednou z nejdůležitějších židovských svátků nazvaných Pesach. Tento svátek je někdy nesprávně nazýván “židovským pasákem”, oslavuje se na jaře ve vzpomínce na útěk Židů z egyptského otroctví.

To je také často nazýváno “svátkem nekvašeného chleba” – podle legendy museli Izraelci opustit Egypt tak rychle, že neměli dostatek času na kvašení těsta připraveného na pečení chleba. A tak pečuli nekvašený chléb.

Pesach má mnoho obtížných pravidel, z nichž nejdůležitější je zákaz používání fermentovaných produktů z obilovin po celou dobu dovolené. Matza se stala tradičním a hlavním jídlem. Pro jeho přípravu se nejčastěji používá bílá pšeničná mouka. Ani kukuřičná ani mletá mouka nesmí být v žádném případě v kontaktu s vlhkostí, aby se zabránilo fermentaci..

Čas od hnětení po pečení by neměl trvat déle než 18 minut. Pokud je voda používaná k pečení trochu teplá, měli byste počítat s kratší dobou, abyste zabránili příliš brzkému kvašení..

Matza tradičně měla kulatý tvar, ale s příchodem výroby strojů získala čtvercový. Existuje mnoho způsobů, jak ji použít v židovské kuchyni. Nejjednodušší je jíst pečivo jako alternativu k běžnému chlebu..

Matsu je často zastřižen na tzv. Matsovu mouku, která je vhodná například pro ochucení knedlíků v polévce. Také tento typ pečení se často používá pro zahušťování omáček a stewing nebo pečení některých pokrmů masa..

Jaký je rozdíl mezi matzo a jednoduchým chlebem?

chleba

Jedná se o skutečný chléb, který se připravuje také z mouky a vody. Jediné, co odlišuje matzo od běžného chleba, je to, že v případě židovského chleba nečekáme, až se těsto rozkve a zvedne, čímž získáme plochý, křupavý chléb..

Složení, kalorie a příznivé vlastnosti

Klasický matzo není bohatý na přísady. Pro jeho přípravu bude potřeba pšeničná mouka, voda a nedostatek soli. Výrobek skladujte z mouky a 72% vody.

Nutriční hodnota na 100 g produktu:

 • tuk 1,3 g;
 • 0,2 g nasycených mastných kyselin;
 • sacharid 71,3 g;
 • cukr 2,2 g;
 • protein 12 g;
 • sůl <0,01 г
 • energetická hodnota 1497 kJ / 353 kcal.

Ačkoli matzo je především chléb s hlubokým náboženským významem, má také mnoho výhod pro obyčejné spotřebitele. Tento chléb je považován za zdravý produkt a je vhodný pro osoby s onemocněním žaludku, problémy s kyselinkou..

Ačkoli samotná chuť matzah není neobvyklá – doporučuje se jako správné jídlo a pro šetrnou stravu pro choroby jater nebo žlučníku.

sendviče с моцарелойJak uvařit občerstvení na piknik v přírodě, jak si vybrat nejlepší recepty přečtené v našem článku.

Jak vařit tuňákovou tresku s omáčkou v troubě.

Eclairs s recepty s pudinkem s fotografiemi a krok za krokem vám pomohou připravit tento nádherný dezert..

Recept na vaření matzo doma
Co je такое маца и как приготовить ее в домашних условиях
Složení Počet
mouka 0,5 kg
vody 250 g
Doba vaření: 20 minut Kalorie na 100 gramů: 353 Kcal

Židovský chléb lze snadno zakoupit v obchodech s potravinami, ale můžete si také doma pečeme..

Těsto je nutné vařit, rozdělené na 4 části.

mixovat тесто

Těsto vyveďte na tenké vrstvy.

roll out

Proveďte otvory s vidličkou po celém povrchu a vařte v pánvi bez oleje, dokud se nezobrazí žlutá barva..

dělat дырочки

Ačkoli samotný chléb je bez chuti, může být připraven pro různé změny v různých variantách..

Gourmet Matza

Složení:

 • 1 cibule;
 • 100 g hotového matzo;
 • 200 ml. mléko;
 • 3 polévkové lžíce. l máslo;
 • černý pepř podle chuti;
 • sůl podle chuti;
 • kuřecí vejce – 5 ks.

Doba vaření: 30 minut.

Energetická hodnota: 708 kcal.

Rozdrtit matzo na malé kousky, namočte do mléka. Poté mléko nalijte. V další misce porazíme vajíčka a promícháme. Smažte nakrájenou cibuli, dokud nezmáčknete v másle.

Vyjměte z tepla a cibuli promíchejte s vejci, přidejte namočenou matzu a promíchejte. Smažte tuto směs ve formě omelety na zbývajícím oleji na obou stranách..

Bon appetit!