Hummus je nejstarší židovský předkrm. Na světě je mnoho receptů..

Na východě хумус

Chcete-li vybrat ten správný pro sebe, budete muset vyzkoušet všechno a porozumět mnoha jemnostem vaření a způsobu podávání.

Co je hummus. Historie jeho původu

Každá země na světě má vlastní podpisovou misku a je s ní spojena. Například Rusko je palacinky. Ukrajina – boršč a sádlo. Itálie – těstoviny a pizza. Německo – pivo a klobásy. Izrael je samozřejmě hummus!

Každý, kdo navštívil tuto zemi, by zkusil své světově proslulé občerstvení a hledal by ho ve své vlastní zemi na regálech supermarketů nebo se pokusil vařit sami..

Tak co je to – hummus?

Takže hummus je židovské studené občerstvení, které má konzistenci pěny, má pikantní, sladkou chuť a je vyrobeno z cizrny (rozmanitý hrach) a thina (sezamová pasta). Podává se nejčastěji s plochým chlebem, chlebem nebo čipy.

Existuje mnoho verzí, z nichž pochází tento pokrm. Dokonce ani v současnosti neexistuje konsensus o národním pokrmu země, která je: Řecko, Turecko, Izrael nebo Kypr..

Předpokládá se, že první zmínka o tom byla nalezena v Egyptě. Zemědělství v této zemi bylo velmi rozvinuté, zejména pěstování obilovin a luštěnin, a zejména cínu, které byly prodávány v zemích Malé Asie..

Dokonce i ve freskách věnovaných lásce k Nefertiti a císaři Akhnatenovi je větev cizrny symbolizující mužskou moc. V Japonsku se v hrobce Tutankhamena nedávno objevily zrnka cizrny.

Zmínka o hummu je stále nalezena v díle velkého Homeru “Iliad” z 8. století před naším letopočtem, v němž detailně vypráví o výživě impozantních Řeků a zejména o hummu.

Slavný historik Pliny také mluvil o tomto svačinu a doporučil ho jako stimulant při porodu a laktaci..

Tradiční хумус из нута V dávných dobách byla cizrna používána nejen při přípravě humusu. Zakladatel botaniky Dioscorides objevil své léčebné vlastnosti: pozitivní vliv na trávicí systém. Často jej používal v léčbě bojovníků a dokonce do svých slavných popisů zapsal 1500 popisných léků..

V 1. a 2. století to je věřil, že rozkvěty obchodu Římu přišel a to bylo v tomto okamžiku, že cizrna přišla do Indie, kde ona dostala jeho další šíření a vývoj. Byly vynalezeny nové způsoby jeho zpracování a použití..

V nedávné době, před 10-15 lety, se hummus dostal do Evropy a získal uznání. Nyní je připravena podle mnoha různých receptů, nachází se v mnoha zemích světa a je jedním z nejčastějších studených předkrmů..

Složení občerstvení a jeho vaření

Recept na výrobu tohoto židovského občerstvení se může lišit v závislosti na zdroji a zemi původu. Jak již bylo zmíněno výše, několik zemí prohlašuje, že hummus je jejich vlastní národní pokrm a každý z nich vyvinul unikátní recept..

Ale bez ohledu na to existuje šest základních složek: cizrna, thina, olivový olej, citronová šťáva, černý pepř a česnek.

V některých zemích je olivový olej z tohoto seznamu vyloučen, ale jak ukazuje praxe, není to úplně pravda. Bez ní textura není tak jemná a není možné dosáhnout požadované konzistence. Samozřejmě se často přidává voda, ve které se cizrna vaří, ale pak se hummus ukáže být vodnatější než mastná..

Vařené нутNavíc můžete dokonce přidat máslo na horké vařené cizrny. Pak bude mít mírnější chuť a jednodušší podřízení broušení. Proto nezanedbávejte olivový olej, přidávejte ho mírně, asi 150 ml na polovinu kuřecí pánve.

Dalším důležitým tipem je vařit hummus lépe z horké cizrny. Pak bude koření dostat výraznější chuť, textura bude prostě úžasná..

Čočka se často po vaření zbaví slupky. Tento proces je velmi namáhavý, ale může být vynechán, pokud jsou cizrny důkladně vařené a důkladně rozemleté ​​pomocí mixéru..

Takže další důležitou složkou je Thina. Ne všichni milenci naší země jsou známí.

Je to tlustá, mastná pasta z mladých sezamových semínek. To je také nazýváno sesame nebo tahini pasty. Mnoho omáček je založeno na tenké.

Na regálech moderních supermarketů ji nesplňují. Tak to musíte hledat v arabských obchodech.

Samozřejmě se můžete pokusit vařit bez něj, a to bude také vynikající, ale už nebude hummus. Pokud byste to nemohli dostat, pokuste se vařit sami..

Smažte jednu sklenici mladého sezamu a trochu džemu v horké pánvi bez přidání oleje a dobře ji protřejte v maltě s olivovým nebo sezamovým olejem, dokud hladký.

Další základní složkou je citronová šťáva. Zde je samozřejmě věc chuti, ale alespoň musíte použít celý citron, ale můžete také 1,5 – 2 citróny.

Chickpeas je velmi zákeřná složka. Existuje několik faktorů, které jsou důležité: úroveň chlorace vody ve vašem regionu, odrůda hrachu, počasí, jaké je dnes, nebo jiný nepředvídatelný okamžik, můžete vařit cizrnu od 2 do 6-8 hodin.

Nalijte vodu třikrát více než hrášek. V zásadě stačí jedna šálka hrášku pro jednu část humusu..

Čerstvý pepř a česnek jsou poslední základní ingredience. Rozměry zde nemají smysl specifikovat, záleží pouze na vašich preferencích chuti..

Ale prosím, neomezujte se na tyto koření. Čím více odrůd koření, tím bohatší chuť dostanete.

Ale vyzvedněte je moudře. Například Zatar je izraelská nejznámější směs koření, která je ideální pro všechny druhy luštěnin..

Koriandr, mletý zázvor, kmín, dobře zdobená koriandra a tak dále. Toto všechno zlepší jen snack..

Všechny tyto ingredience nelze vyloučit z jakéhokoliv receptu humusu, ale jejich počet a rozměry se mohou lišit.

Užitečné vlastnosti a poškození

Napájení еврейской закуски к столу

Hummus se mezi vegetariány stal velmi oblíbeným místem, protože je bohatý na nasycené bílkoviny, podobné složení jako zvířata. Navíc má díky svým složením a složkám obrovský počet užitečných vlastností:

 1. Jedinečné polynenasycené mastné kyseliny, které odstraňují cholesterol a pracují na snížení hmotnosti a snížení krevního tlaku;
 2. Vitaminy patřící do skupiny B, jmenovitě B1, B4 a B5, které regulují hladinu cukru v krvi, pomáhají endokrinním a kardiovaskulárním systémům, stimulují činnost mozku a jsou odpovědné za genetické procesy;
 3. Kyselina listová, která je nezbytná pro biosyntézu bílkovin pro fungování imunitního systému a kostní dřeně, přispívá k lepší absorpci vitamínů B;
 4. Rostlinná vlákna;
 5. Molybden, mangan a železo jsou důležité stopové prvky;
 6. Tryptofan – nejdůležitější aminokyselina podílející se na syntéze “hormonu štěstí” – serotina;
 7. Vitamin E obsažený v olivovém oleji;
 8. Vápník – v sezamovém oleji;
 9. Vitamin C z citrónové šťávy.

Z tohoto všeho plyne hummus spíže živin a minerálů, výjimečně zdravé jídlo. To jen to může negativně ovlivnit vaši postavu, protože je velmi vysoká v kaloriích (300-400 kcal). Plus pita chleba, tortilla nebo čipy, s nimiž se podává. Proto je to úplně non-dietní jídlo..

Na níže uvedeném videu můžete vidět nejen recept na tuto židovskou těstovinu, ale také dozvědět se více o výhodných vlastnostech, které má:

Klasický recept s cizrnou a tahini
Co je такое хумус и с чем его едят: состав, польза, рецепты
Složení Počet
Chickpea 1-2 sklenice
Tahini od 2 do 4 pol. lžíce
Citronová šťáva jeden nebo dva citróny
Cesnak od jednoho do pěti zubů
Olivový olej 150 ml na polovinu cizrny
Máslo podle vůle
Pikantní chuť
Uzemněný sušený zázvor chuť
Paprika chuť
Cilantro (jemně nakrájené) chuť
Doba vaření: 480 minut Kalorie na 100 gramů: 340 Kcal

Do chuti můžete přidat čerstvé bylinky, okurky, strouhaný sýr nebo smažené houby.

Schéma přípravy:

 1. Vypláchněte cizrnu a namočte ji přes noc. V teplé místnosti do rána může dostat mírně kysanou vůni a pokrýt se bílou pěnou. Nebojte se toho, ale prostě ho opláchněte tekoucí vodou;
 2. Vaříme cizrnu až do úplného vaření, aby se změkčila a kůže se snadno odstranila. Sůl blízko konce vaření;
 3. Vypusťte vodu. Můžete si trochu nechat na dně pánve pro jemnější texturu humusu;
 4. Ohřejte a nakrájejte potřebné koření, stlačte česnek;
 5. Mix cizrny, česnek a koření, můžete přidat trochu másla, rozemlet je vše s mixérem. Nezapomeňte, že cizrna musí být horká;
 6. Přidejte olivový olej, citronovou šťávu a citronovou šťávu. Znovu se rozetřete, dokud nebude hladké. Můžete přidat nasekané zelené listy.

Hummus je připraven! Může být podáván s pita sýrem, bylinkami a nakrájeným sýrem.

Doporučujeme sledovat video, které detailně popisuje proces tvorby humusu a dává doporučení pro jeho předložení:

Lentil Hummus recept

Chcete-li vařit hummus, není nutné všechny obchody hledat na chleba. Můžete použít příjemnou náhražku vaření humusu ze zelené nebo červené čočky.

Složení:

 • 1,5 šálků červené (zelené) čočky;
 • 2 stroužky česneku;
 • Šťáva z jednoho citronu;
 • 4 lžíce olivového oleje;
 • 2 lžíce čaje;
 • Petržel, sůl, koření podle chuti.

Vaření:

 1. Nalejte láhev litrem vody a vařte, dokud nebude hotová (40-45 minut při nízké teplotě). Zbývající voda by neměla být vypouštěna. Cool; Cook чечевицу
 2. Rozemlejte česnekem, petrželkou; Frézování
 3. Přidejte citrónovou šťávu, olivový olej, sůl, pepř a koření podle chuti; Nalévejte масло
 4. Míchání a míchání s mixérem; Mícháme со специями
 5. Může být podáván s kmínem, navíc naplněný olivovým olejem a zdoben zeleninou.. Připraveno паста

Samozřejmě, že to není skutečný hummus, ale úplně hodná náhrada..

Další recepty na vaření

Chcete-li diverzifikovat hlavní produkty, můžete vařit hummus z cukety, která má také bohatou příjemnou chuť.

Jemně nakrájejte čerstvé cukety, je-li kůže tlustá, je lepší je nakrájet. Smíchejte je se sezamem nebo tehinou, česnekem, zira.

Přidejte olivový olej, citronovou šťávu, sůl, pepř a koření podle chuti. To vše se míchá směšovačem, aby se dosáhlo homogenní, ne příliš husté hmoty.

Rajčata, dýně, ořechy, tofu nebo mandle mohou být použity jako základ. Díky těmto produktům získáte také zajímavou chuť alternativního humusu..

Jak a co jíst židovské občerstvení?

Tradičně je hummus podáván s pita – arabským dortem. V mnoha zemích je dokonce zakázáno loupat hummus s lžící.

Ujistěte se, že jste odložili kus pita, srolovali a nabrali.

Pete je možné nahradit jakýmkoli tortillem nebo pita chlebem, a na některých místech se podává pokrm s čipy..

Hummus je umístěn na talíři, do středu je vybrání, kde se nalévá trochu olivového oleje, vše je posypáno nahoře kořením a zeleninou. Často zdobené ořechy nebo strouhaným sýrem. Pita nebo tortilla sloužila na samostatném talíři.

Khachapuri с сыромNabízíme Vám vaření khachapuri. Je to uspokojující a můžete ho bezpečně převzít do práce. Khachapuri se sýrem: fotografické recepty slavných plochých dortů. Souhlasím, trh khachapuri domů je velmi daleko.

Při pohledu na gruzínskou kuchyni nemůžeme projít chanahi v hrncích. Velmi chutné jídlo. Přečtěte si jeho recepty zde.!

Jste příliš líný na vaření dnes? Dobře, pak je čas líné zelí. Budete rychle reagovat na takový recept. Hodně štěstí!

Hummus se často plní zeleninou, jako je cuketa, lilek, dýně nebo sladká paprika. Další hummus se používá jako omáčka na maso, rybí pokrmy nebo saláty. Dává jim pikantní orientální chuť..

Hummus jde dobře s různými víny a brandy.

Jedná se o velmi populární orientální pokrm, který má různé varianty vaření, bohatou starou historii a užitečné vlastnosti, používané jako samostatná mísa nebo jako doplněk k jiným.

V každém případě má jedinečnou bohatou chuť, na kterou nemůžete zapomenout a komu chcete naplnit svou dietu..

Snažte se překvapit hosty s neobvyklým jídlem, které má vařený hummus se smaženým mletým masem!

No, je to jen chutné!

A zde je video recept na tuto originální masovou pěnu: