Ančovičky: co to je, fotografie, výhody a poškození, recepty na lahodné pokrmy

Malé, ale vzdálené – tak se říká o sardele. Zjistíme, co to je, jaké ančovičky vypadají a co jedí? Zahraniční slovo “sardel”, které znělo velmi exotické pro ruské ucho, ve skutečnosti označuje ryby pořadí seldeobraznyh, široce známého v Rusku jako Hamsa.

sardely

Přesněji řečeno, Hamsa je nazýván evropským (středozemním, azovským a černým mořským) ančovičem. Kromě toho existuje několik poddruhů: argentinský, australský, mys, japonský, kalifornský a peruánský.

Na stanovištích této malé ryby stříbrného stínu se zelenožlutým proužkem podél hřebene říkají jména samotná. Přes jeho skromnou velikost (největší exempláře nepřesahují délku 20 cm), druh zaujímá jedno z prvních míst, pokud jde o produkci, kvůli jeho hojnosti.

Podle tohoto ukazatele tyto drobky vedou mezi školními rybami. Nikdy nevycházejí do otevřeného oceánu, preferují poměrně mělké a dobře vyhřáté pobřežní vody s teplotami od 6 do 22 ° C. Všechny tyto malé jsou planktofágy, tj. jíst plankton, hrající důležitou roli v potravinovém řetězci mořských tvorů.

Kromě toho jejich stravy zahrnují řasy. Rybí drobky jsou stabilním zdrojem potravy u mořských savců (delfínů), dravců a ryb.

Chytněte ryby

Pro člověka je hodnota sardele určena vysokým stupněm nutriční hodnoty vzhledem k bohatému obsahu tuku a velkému počtu stopových prvků. Avšak ne všechny druhy této ryby jdou přímo “na talíř” – některé, jako je peruánské, slouží jako surovina pro výrobu rybí moučky nebo jako návnada pro lov tuňáků..

V 80. letech minulého století se v důsledku klimatických rozdílů a nadměrného objemu úlovků snížil počet ančoviček. Díky přijatým opatřením se populace těchto ryb mohla obnovit téměř ve stejném rozsahu, nicméně stále existují určitá omezení.

Ze všech uvedených poddruhů jsou nejdůležitější “kulinářské” vlastnosti japonských, středomořských, černomořských a azovských: na podzim, kdy končí období krmení, obsah tuku Hamsa dosahuje 23-28%.

Vzhledem k tomu, že se pohybuje ve formě velkých mas, skládajících se z obrovského počtu malých jedinců, lov používá hlavně tzv. Kabelkové sítě s poměrně malou velikostí buněk, které umožňují, aby byla celá rybí škola “.

Chuť je specifická

šprot

Čerstvá ryba se aktivně používá ve středomořské (francouzské, italské, španělské) kuchyni: je smažená, dušená, pečená atd. Je pravidlem, že milovníci “rybářů” jsou s ním potěšeni, ale vysoký obsah tuku není pro každého vkus, a proto se rozhodne, je nejlepší vyzkoušet nejdříve.

Podává se nejen jako samostatná jídlo, ale také jako náplň, stejně jako nedílná součást omáček a salátů. Mají schopnost úplně se rozpustit v misce, ančovička nezanechává charakteristický rybí vůně, působí spíše jako koření.

Kromě toho se jedí sušené, solené, konzervované v oleji: v této formě se nejčastěji dostává na stoly Rusů. Slaná hamsa má zvláštní chuť, kterou dosáhne speciální metodou přípravy – slancovitého solení.

Podle jeho pravidel se úlovek několik dní ponoří do připraveného kořeněného korýše. Poté se nalije solí a umístí se do sudů po dobu asi 4 měsíců..

“Všechno je užitečné, to se dostalo do mých úst!”

ančovičky

Toto známé pojmenování, často sloužící jako omluva pro milovníky všech druhů kulinářských pochoutků, není zdaleka vždy pravdivé, ale pokud jde o sardele, jeho pravdivost je nepochybná: je doslova užitečná “od nosu po ocas”.

Jatečně upravená těla z ryb obsahují vysoce výživnou bílkovinu, která není nižší než energetická hodnota masa. Současně je relativně nízký obsah kalorií tohoto produktu 135 kcal / 100 gr. – umožňuje, bez omezení, používat je i pro ty, kteří jsou nuceni “sedět” na stravě.

Vitamínové složky a mikroelementy vstupující do tkání ryb jsou také důležité. Vysoká hladina vitaminu D, která je zodpovědná za sílu a pružnost kostní tkáně, regulaci metabolismu vápníku a fosforu, činí tuto rybu užitečnou jak pro rostoucí dětský organismus, tak pro starší lidi, kteří jsou ohroženi osteoporózou..

Kosti dítěte jsou tak malé a měkké, že se většinou konzumují celé, aniž by se oddělovaly svalové tkáně od kostry, a tak se všechny součásti dostávají do lidského těla.

B vitaminy jsou důležité pro tvorbu krve a normální fungování nervového systému. Každý ví o nebezpečí nedostatku jódu v těle člověka, zejména dítěte, ale ne každý ví, že je držitelem rekordů v úrovni tohoto prvku.

Kromě toho jsou ryby bohaté na různé minerály a polynenasycené mastné kyseliny, jejichž potřeba a význam pro naše zdraví nelze přeceňovat. Jako příklad můžete vzít kyselý “omega-3”, což je opravdu “kouzelný elixír”.

Vyrábí se nejmenšími mořskými řasami a slouží jako potravinářská “zlatá rybka”. Tato kyselina pomáhá člověku bojovat s kardiovaskulárními chorobami, jako je angina a arytmie, normalizuje hladinu cholesterolu v krvi a tvorbu tukové tkáně, zvyšuje krevní tlak, zabraňuje tvorbě krevních sraženin, čímž zabraňuje infarktu a mrtvici.

Nedávné studie lékařů ukázaly, že tato látka velmi aktivně zabraňuje maligní degeneraci lidských buněk a pomáhá potlačit růst stávajících nádorů..

Tyto užitečné vlastnosti nám umožňují doporučit, aby tyto ryby používaly co nejčastěji lidem všech věkových kategorií, od dětí až po staré lidi..

Jako kontraindikace lze říci minimální příčiny: individuální nesnášenlivost, stejně jako onemocnění vnitřních orgánů v akutní fázi, při nichž se nepoužívá pikantní a slané potraviny.

salát с капустойČerstvý zelný salát s okurkou – vitaminovou bombou na stole.

Víte, jak si vyrobit šalát z kuřecího masa s prsíčky? Recepty zde.

Červená rýže – výhody a škody. Jak vařit a používat tuto obilovinu ve zdravé stravě, přečtěte si náš článek..

Smažené, vařené, a tak … kusy

Co lze z této ryby připravit, jejíž velikost je nepřímo úměrná její užitečnosti? Dáváme pár receptů.

Smažené ančovičky
Ančovičky: что это, фото, польза и вред, рецепты вкусных блюд
Složení Počet
čerstvé ančovičky půl kilo
sýr (parmazán) 100 g
petržel tři větve
strouhanka 150 g
slunečnicový olej 250 g
kuřecí vejce 1 ks.
sůl, mletý černý pepř chuť
Doba vaření: 30 minut Kalorie na 100 gramů: 387 Kcal

Postup vaření:

 1. Chcete-li sýr třít, přidejte do něj paneer. krekry a petrželkou. k tření сухари
 2. Porazte vejce, nalijte do misky, sůl a pepř a lehce porazte vidličkou.. rozbít яйцо
 3. Ryby čisté, mytí, suché. ryba почистить
 4. Každý kus je namočený nejprve ve vejci, pak ve sýřenině.. ponoření рыбку
 5. Smažte ryby v oleji. fry рыбку
 6. Vložte papírové ubrousky tak, aby se přebytečný olej absorboval..

Sardelské bramborové koblihy

Základní nádobí:

 • kilo brambor:
 • kilogram pšeničné mouky;
 • 25 gr. kvasnice;
 • 50 gr. mléko;
 • 300 gr. slaná filet z ančovičky;
 • var. olej (na chuť).

Počet porcí – 12.

Doba vaření – jedna hodina.

Nutriční hodnota – 387 kcal.

Vaření:

 1. Vytvořte bramborovou kaší.
 2. Přidejte tam kvasinky namočené do mléka.
 3. Nalijte prosetou mouku do pyré a hněteme těsto..
 4. Nechte 40 minut na teplém místě, kde můžete vycházet..
 5. Obalky nakrájíme v těstě a vytvoříme koblihy..
 6. Smažte je v horkém oleji, dokud nehustíte.
 7. Suchý na papírovém ručníku.

Jedná se o jednoduché, ale velmi chutné pokrmy jihoevropské kuchyně mohou být postaveny z miniatury příbuzného obvyklého sleďa – ančovička. Malá ryba je vařená a jedená celá, s kostí, velká musí být nejprve oddělena od hřebene.

A jestli vy, stejně jako každá ruská osoba, připadáte jako lahodnější obvyklá hamsa s vařenými brambory – dobře, vychutnejte si jídlo!

Loading...