V každé kuchyni je přítomna kyselina citronová. Často je konečným dotykem mnoha jídel a nápojů, včetně sladké. A jak pomáhá v létě při vytváření osvěžujícího koktejlu! Mělo by se však pamatovat na to, že tento produkt může být jak záchranářem, tak i škůdcem..

citron кислота

Co kyselina citronová, její chemické složení

Kyselina citronová je bílý prášek bez zápachu. Rychle se rozpouští ve vodě. Pokud se podíváte do chemie, produkt se skládá z 2-hydroxy-l, 2,3-propantrikarboxylové kyseliny a 3-hydroxy-3-karboxypentandiových kyselin. Tyto tři báze mají vzorec C6H8O7. Estery a soli se nazývají citráty..

První citronová kyselina byla extrahována v roce 1874 z nezralých plodů citronu. Získala Swede Karl Scheele. Je vhodná pro lidskou spotřebu. Mnoho rostlin, zejména citrusů a jehličnanů, obsahuje tento prvek, ale nejčastěji se získává z čínských schisandrů nebo z nezralých citronů. Dnešní technologie umožňuje extrahovat produkt pomocí plísní a syntézy sladkých látek.

Rozsah

Kyselina citronová se používá v různých oborech, avšak její hlavní oblastí použití je vaření. Je známo pod konzervačním prostředkem E330-E333 a je přítomen v obrovském množství balených výrobků, například v konzervách..

V domácích a restauračních pokrmech se používá při přípravě masa, omáček, marinád, ryb atd. V cukrárně se přidává jak do těsta, tak do výplní a krémů. Téměř všechny nakupované sladké vody obsahují tuto látku ve svém složení..

V každodenním životě také našla kyselinu své místo. Používá se jako čisticí prostředek. Vyčistila varné konvice a pračky z měřítka, přidala jako hnojivo do květů, vyčistila stříbro a kuchyňské plochy.

Medicína, výživa a kosmetologie také tuto látku nezanedbávají. To je dobrý způsob, jak urychlit metabolismus a doplnit kosmetiku. Prvek se používá v ropném průmyslu pro vysokou úroveň neutralizace pH, a konstrukce – při výrobě sádry nebo cementu. Dokonce i počítačová skříňka se nedá dělat bez kyseliny: používá se při výrobě desek plošných spojů.

Zdravotní výhody a škody

Ne každý ví o léčivých vlastnostech kyseliny citronové. S jeho pomocí můžete dosáhnout působivých výsledků se ztrátou hmotnosti, chladem a nejen. Má velmi pozitivní vliv na práci trávicího systému..

Nejprve produkt pomáhá čistit střeva od toxinů, přebytečných solí a škodlivých látek. Podobně odstraňuje toxiny z kožních buněk. Za druhé, urychluje metabolismus, eliminuje alkohol a pomáhá při detoxikaci otravného organismu. Vědci si všimli, že kyselina vypaluje sacharidy, má protinádorové vlastnosti a má příznivý účinek na vidění..

Během vrcholu nachlazení je důležité pamatovat na jednu další schopnost látky. Pokud oplachujete roztokem kyselého krku, pomůže se zbavit sputa a zmírnit bolest. Takové řešení může otřít pokožku, aby se zbavila věkových skvrn, pihel, úzkých pórů. To je skvělý způsob, jak udělat kůži matný a čistý, a dokonce i bělení nehtů..

Nejdůležitějším pravidlem při používání kyseliny citronové je zapamatovat si o opatření. Jedná se o koncentrovanou látku, lze ji použít pouze ve zředěné formě. V případě předávkování způsobí popálení žaludeční sliznice, pálení žáhy a krvavé zvracení. Vdechování nebo kontakt s očima způsobuje silné podráždění. Při aplikaci na kůži může dojít ke zčervenání, zejména v citlivém typu..

Samozřejmě, v případě alergií nebo individuální nesnášenlivosti, slabého žaludku, vředů nebo gastritidy by měl být přípravek okamžitě zlikvidován. Přísně se nedoporučuje pro malé děti..

Cukrová voda: výhody a škodu

vody с лимонной кислотой

Voda s kyselinou citronovou je jedním z nejoblíbenějších rychlých nápojů. Zlepšuje žízeň mnohem lépe než obyčejná voda kvůli své kyselosti. Chcete-li ochutnat, můžete do tohoto nápoje přidávat mátou, cukrem, zázvorem, ovocem – co vaše srdce touží..

Vlastnosti kyseliny při přidávání jiných produktů se nemění, ale celý nápoj těží jen z toho. Zahajuje proces metabolismu, má tonický účinek. Protože mnozí lidé pijí tento nápoj ráno místo kávy, aby se rychle probudili.

V zimě je voda s kyselinou neméně důležitá než v létě. Pomáhají udržovat tělo bdělé po celý den a mají tonický účinek. Tím se výrazně snižuje riziko onemocnění a pomáhá trávit stravu. Winter dieta má málo zeleně a ovoce, které mají také látku, protože jej můžete vyměnit s obdobným nápojem.

V malých množstvích tato voda nepoškodí. Je důležité rozpustit správnou dávku tak, aby nedošlo k jejímu poškození. Jinak to způsobí pálení žáhy a poškození obložení žaludku, způsobí kašel a bolest v krku. Ledová voda nemá cenu pití, aby nedošlo k poškození hrdla, ale pokojová teplota nápoje bude perfektní.

Kyselina citronová se sodou: výhody a poškození

Překvapivě, co může vést k pálení žáhy, ji může ušetřit. Stačí přidat sódu. Pít z ní, voda a kyselina citronová ve většině případů pomáhá zbavit nepříjemného podráždění. Ale před zahájením užívání byste měli zvážit některé nuance.

Tento nápoj by měl být užíván pouze v případech, kdy je pálení žáhy vzácné. Například po bouřlivé hostině. Pro 100 ml vody je třeba užít 0,5 lžičky sodovky a kyseliny. Směs. Jakmile se objeví reakce a bubliny, je třeba napít. V lidu se říká “pop”. Můžete přidat trochu cukru pro zlepšení chuti..

Je třeba si uvědomit, že takový “pop” není všelékem. Odstraní pouze příznaky, ale nevylučuje příčinu. Nějaký čas po jeho užívání se hladina kyselosti opět zvýší a stav se může zhoršit. Dále musíte vyhledat lékaře.

Jak správně rozpustit

Příprava roztoku kyselinou citronovou je poměrně jednoduchá. Chcete-li to provést, nezapomeňte zvolit nekovové nádobí. Například vhodné sklo nebo plast. Čím víc kyseliny je v roztoku, tím delší dobu může být skladována díky svým konzervačním vlastnostem..

K přípravě roztoku s vysokou koncentrací je třeba vzít 460 g vody a 450 g kyseliny. Naplňte ho vroucí vodou. Po ochlazení bude produkt připraven k použití. Někdy je musíte míchat. Pokud potřebujete méně silnou koncentraci, jednoduše snížit množství kyseliny.

krab палочкиCo jsou vyrobeny z krabových tyčinek a jak je používat v dietních výživách v našem článku..

Fish and rice jellied pie – jednoduchý a chutný recept na každý den.

Připravte lahodný salát s omáčkami a okurkami podle našich receptů..

Aplikace pro hubnutí

Použitá kyselina citronová a snížení hmotnosti. Používá se v rozpuštěné formě s vodou, často před jídlem. Takto zvyšuje viskozitu slin, snižuje chuť k jídlu a zahajuje práci žaludku k očištění toxinů. Navíc je jeho hodnota 0 kcal.

Průběh podávání je často pouze měsíc, podléhající lehké stravě. Každým týdnem použití se řešení stává silnější. Závažné výsledky by se neměly očekávat, ale můžete očistit vaše tělo. Při konzumaci je také třeba snížit množství cukru, soli a tuku..

Poškození takové techniky je podráždění sliznice žaludku. Kromě toho je tato spotřeba kvůli kyselému prostředí špatná pro zubní sklovinu. Pokud máte problémy s ledvinami, neměli byste jít na podobnou stravu, protože kyselina způsobuje diuretický účinek. Pokud se vyskytnou problémy s trávicím traktu nebo zánětech v dutině ústní se důrazně nedoporučuje použití tohoto nápoje. Po pití ústa je lepší opláchnout čistou vodou..

Cena produktu, co lze nahradit

Kyselina citronová je poměrně levná. Cena přes 100 g se pohybuje kolem 50 p. Najdete ho naprosto ve všech obchodech s potravinami..

Kyselinu můžete nahradit svou analogovou – citrónovou šťávou. Taková náhrada bude ještě výhodnější kvůli přirozenému původu a ne syntetické výrobě. 1 lžička prášku tvoří 1 citron. V nepřítomnosti citrusů může být látka uvedená v receptu nahrazena stolním octem. Měl by být přidán stejně jako samotná kyselina..

Vždy je třeba mít na paměti, že kyselina citronová je koncentrovaný produkt, který potřebuje naprosto málo ve všech pokrmech nebo nápojích. Lidstvo přichází se stovkami způsobů, jak tuto látku používat i mimo kuchyni. To opět dokazuje význam kyseliny citronové v našich životech..