Prakticky každý z nás splnil toto slovo, zejména v oblasti japonské kuchyně, a někteří dokonce ochutnali to jako doplněk k sushi nebo sashimi. Málokdo ví, že většina japonských restaurací slouží jako náhrada skutečné wasabi místo skutečné..

Tento “podvod” je způsoben vysokými náklady na skutečný japonský křen. V japonštině se náhrada nazývá “seiyo wasabi”, což v našem jazyce znamená “obyčejný křen” (Armoracia Rusticana).

wasabi

Je to jemně strouhaný křen s hořčicí pro koření a pomocí kurkuma nebo barvení potravin pro barvu. Výsledkem je produkt, který se podobá wasabi v barvě, ale nemá s ním nic společného. Přestože většina lidí o tom nehádne.

Wasabi – tak co je to? Skutečná wasabi je úhledně zmařená oddenka japonského rostliny Wasabia japonica, která, stejně jako náš křen, patří do křižovatky.

Tato rostlina je 20-30 cm vysoká, má velké listy ve tvaru srdce rostoucí z tlustého oddenku. Jeho květiny jsou bílé a malé. V přírodě roste v podrostu stromů a keřů, na březích řek a potoků, většinou v chladnějších místech..

Na takových místech jsou kořeny rostlin promyty studenou vodou (12-15 stupňů) při teplotě 8 až 18 stupňů.

Složení, kalorie, vlastnosti

Čerstvá wasabi je bohatá na vitamín C, vitamín B6 (pyridoxin), hořčík a vápník. Na druhé straně obsahuje velmi málo sodíku a neobsahuje cholesterol a tuk. Pomáhá také stimulovat žaludek..

Také produkt je bohatý na vodu, bílkoviny, sacharidy, vlákniny, železo, fosfor, draslík, zinek, měď, sodík, mangan, vitamíny A, C, beta karoten, kyselina listová a kyselina pantothenová.

Kromě cenných vitamínů a minerálních látek obsahuje japonský křen mnoho látek, které mají antibakteriální účinky. Ve skutečnosti byl bylabi pečlivě sledován z hlediska jeho složek a jejich léčebných vlastností..

Obsahuje glukosinolát, který při žvýkání v ústech rozpadá na isothiokyanity, které jsou vysoce účinné při prevenci různých druhů rakoviny, při zpomalení nebo zastavení toxických účinků běžné léčby rakoviny nebo chemoterapie..

Posiluje imunitní systém, působí jako antioxidant. Nezanedbajte wasabi jako přírodní antibiotikum, které brání růstu některých bakterií, kvasinek a plísní. Látky obsažené v rostlině mohou být použity k prevenci mrtvice, infarktu, prevence osteoporózy.

100 gramů wasabi obsahuje pouze asi 80 kalorií, takže tento produkt může být bezpečně zařazen do menu těch, kteří jsou na stravě. Není žádným tajemstvím, že tato rostlina má pozitivní vliv na celé naše tělo, a to:

wasabi что это

 • posiluje imunitu;
 • chrání buňky před radikály;
 • používané pro prevenci rakoviny;
 • podporuje trávení;
 • urychluje metabolismus;
 • zlepšuje defekaci;
 • je silným antiseptikem;
 • očistí tělo;
 • podporuje dýchací cesty;
 • používané k prevenci kardiovaskulárních onemocnění;
 • snižuje hladinu cholesterolu v krvi.

Škody a kontraindikace

Navzdory všem pozitivním vlastnostem je nežádoucí používat tento výrobek příliš často a ve velkém množství..

Vzhledem k jeho závažnosti může častá spotřeba isabi exacerbovat stávající onemocnění trávicího systému (žaludeční vřed, pankreatitida, cholecystitida, gastritida nebo hepatitida). Také velké množství koření může způsobit zvýšení krevního tlaku..

nádobí из чечевицыJednoduché a chutné recepty na čočky – berte na vědomí pokrmy.

Víte, která kaše je nejužitečnější? Přečtěte si tipy a triky v našem článku..

Grilovaná zelenina na grilu – recepty s fotografiemi a doporučení krok za krokem.

Oblasti použití

Pro vaření se toto koření prodává ve formě prášku, který je třeba smísit s malým množstvím vody do stavu kalu. Křídové listy se také používají k přípravě pikantních salátů..

Ale většina lidí zná wasabi pouze jako doplněk k sushi. Křen odstraňuje bakterie, které se chovají v čerstvých rybách a mořských plodech. Mrtvé ryby se rychle zhoršují, jsou plné různých bakterií.

Wasabi je vysoce ceněn kvůli tomu, že rychle rozkládá tyto mikroorganismy rozštěpením jedu v rybách. Rovněž neutralizuje nepříjemný zápach ryb, takže se používá pro sushi. Japonský křen je často kombinován se sójovou omáčkou. Nicméně, nepřehánějte to se zelenými těstovinami, protože to může snadno utopit chuť hlavních součástí misky..

Japonci používají tento produkt nejen při servírování sushi. Další jídlo, do něhož je přidán zelený křen, je studená vzlykání. Pokud chcete experimentovat, pak můžete připravit salát s přídavkem japonského křenu a sezamových semen. V Japonsku můžete ochutnat isabi ochucenou zmrzlinu, bramborové lupínky a dokonce i Kit Kat s wasabi.

Zelený kořen je často používán v kosmetologii pro procedury. Například v Thajsku existuje služba, jako je wasabi masáž. Tento postup pomáhá předcházet tvorbě krevních sraženin, působí jako antioxidant, dobře čistí pokožku.

V našich lázních najdete možnosti léčebných procedur, jako je zábal s wasabi, který normalizuje krevní oběh a zmírňuje spazmus cév. To je také široce použitý křovin s wasabi, který dokonale čistí kůži od mrtvých částic, takže je pružný a hladký.

Vzhledem k nízkému obsahu kalorií je tento produkt při dietě nepostradatelný. Přímá vůně isabi potlačuje chuť k jídlu, navíc má přirozený protizánětlivý účinek..

Jak si vyrobit wasabi doma

wasabi как готовитьJak vařit omáčku doma? Listy křenu jsou nejprve oddělené od oddenky. Mohou být také použity například v salátech nebo jako koření na maso, nakládané a přidané do sójové omáčky..

Mladé listy mají charakteristickou, kořeněnou chuť křenu. Kořen Wasabi se omyje studenou vodou a začne se třepat. Musíte připravit tolik produktů, kolik můžete konzumovat najednou..

Je známo, že po tření křenu se po 10 až 15 minutách podstatná část chuti odpaří a isabi ztrácí chuť. Pokud máte část nevyužité oddenky, musí být zabaleny do fólie a umístěny do ledničky.

V Japonsku používejte speciální strouhák vyrobený z žraločích kůží, který díky tvaru pomůže oholit krémovou hmotou isabi. Tato hmota se získává ve světle zelené barvě, velmi ostrá, ale neopouštějící hořkou chuť v ústech, jako je tomu např. Z pepperoni.

Bezprostředně po vaření může být omáčka podávána s nádobí. Milovníci krvavé Mary mohou přidávat wasabi koktejlu místo pepře.

Nejčastěji je téměř nemožné najít kořen wasabi, takže si ho můžete koupit hotovou v obchodě nebo jej připravit z prášku a vařené vody..

Recepty

Pikantní okurka a bylabi těstovinový salát
Wasabi — что это такое, чем полезно и как приготовить в домашних условиях
Složení Počet
okurky 3 kusy.
sůl chuť
sezamová semena 3 lžičky.
rýžový ocet 1 polévková lžíce.
wasabi pasta 2 lžičky.
sójová omáčka ¼ polévkové lžičky.
cukru chuť
Doba vaření: 25 minut Kalorie na 100 gramů: 289 Kcal

Okurky nakrájené, sůl a nechte 15 minut. Smažená sezamová semínka osušte v suché pánvi. Mix ocot, sójovou omáčku, wasabi a cukr. Přidejte směs na okurky, mícháme a posypeme semínkem sezamu. Může být podáván jako příloha pro maso.

Wasabi Bramborové brambory

Složení:

 • brambory;
 • mléko s nízkým obsahem tuku;
 • 1-2 lžičky wasabi omáčka;
 • zelená cibule.

Doba vaření – 25 minut.

Energetická hodnota misky na 100 g – 178 kcl.

Vařte brambory na bramborovou kaši. Smícháme mléko s omáčkou, nalijeme bramborovou kaší. Smíchejte na jednotnou, jemnou konzistenci. Posypeme zelenou cibulí při servírování..

Bon appetit!