Kvasinky jsou široce používány při vaření. Abyste dosáhli požadovaného výsledku, musíte vědět, jak správně zvolit, uložit a zkontrolovat čerstvost, a přesto je důležité, abyste mohli určit správný poměr suchých a čerstvých kvasnic..

Čerstvé и сухие дрожжи на столе

Pro různé pokrmy – druh kvasinek. Pro koláče a muffiny nejčastěji používané čerstvé nebo suché, pro výrobu domácích vařených a moonshine – lisované. Vysokorychlostní granule jsou velmi výhodné, pokud není čas čekat na to, aby se test zvedl..

Typy kvasinek

 • Sucho. Připravuje se způsob odpařování kapaliny (obsah vlhkosti v suchých kvasnicích není větší než 8%). Většinou vyráběné v granulované formě různého průměru a typu;
 • Čerstvé. Oni jsou populárně volal “surový”. Koncentrace vlhkosti v nich je 70%. Obvykle se vyrábějí ve formě stlačeného pravoúhlého kusu (od 100 g do 1 kg). Jejich barva může být od světle až tmavé smetany. Jejich oblast použití je široká – pečení, vaření, domácí vaření a tak dále;
 • Granulární. Vyrábí se metodou odpařování kapaliny (v nich je obsah až 66%). K dispozici ve formě malých jasných granulí;
 • Instatnye (rychlost). K dispozici ve formě malých dlouhých granulí. Zvláštností tohoto druhu je to, že když se používají při pečení, nedávají mu zápach a aroma kvasnic. Proto jsou tak populární. Používá se hlavně pro pečení;
 • Pivo. Zřídka se používá pro pečení, a pokud jsou používány, jsou zředěny na polovinu čerstvé. Ve své čisté formě dávají pečení silný zápach z kvasnic, nezvyšují se. Většina pivovarských kvasnic je distribuována jako biologicky aktivní doplněk stravy.

Poměr suchého a čerstvého droždí v různých případech

Kvasinky выпечка

Kvasové pečivo.

Kvasinky pro pečení mohou být korelovány v následujícím poměru – 1: 3, to znamená, že 3 g čerstvého (surového) lze nahradit 1 g suchého (u 1 lžičky je 3,5 g suchého).

Nejpřesnější poměr pro kaši je 1: 6 – 100 g sušiny může nahradit 600 g surového.

Pro přípravu moonshine můžete použít jak suché, tak surové kvasnice. 500 g čerstvé může s jistotou nahradit 80-100 g suchého. Poměry jsou blízké hodnotě 1: 5.

Správně vypočtejte poměr sušiny k čerstvým kvasnicím násobením počtu suchých kvasinek o 3.

Výsledkem je, že přesné množství se uvolní v gramech čerstvých (lisovaných).

50 g surového droždí se rovná 1 sáčku suchého.

Podíl náhradních suchých čerstvých:

 • 1 polévková lžíce. l suchý je 25 g lisovaný;
 • 2 polévková lžíce. l suché 50 g čerstvé;
 • 3 polévkové lžíce. l = 75 g.

Nabízíme možnost sledovat video o tom, jak vybrat optimální množství suchých kvasnic pro domácí vaření:

Tabulka proporcí

Pokud potřebujete rychle určit množství droždí, například na předpis, máte pouze jednu čajovou lžičku, pomůže vám tato tabulka:

Suché kvasnice (tsp) 1 1.5 2 2.5 3 3.5 4 4.5 5
Čerstvé (g) 12 20 25 30 35 40 50 55 60

Jak zjistit svěžest

Vůně

Dobrý čerstvý produkt musí mít specifický zápach z kvasnic. Sladká mléčná vůně – hlavní znamení čerstvosti tohoto produktu.

Pokud kus kouskne na moudrosti, znamená to, že toto kvasinky dlouhodobě leží a je možné, že proces zhoršení nebo rozpadu už začal v nich. V tomto případě nejenže neprospějí, ale mohou také poškodit lidské tělo..

Podle barvy

Čerstvé прессованные дрожжиDobrý čerstvý kvasnicový bar by měl mít přírodní krémovou barvu..

Barva celé tyče by měla být jednotná, bez tmavých skvrn a známky poškození..

Bílá vrchní vrstva kusu je znamením, že se dlouhá doba lhal. Ale to není známka poškození..

Stačí natírat horní vrstvu a lze ji použít pro určený účel..

Konzistence

Především by měla být konzistence kvalitního výrobku jednotně a pevně komprimována. Na řezu by neměly být žádné prázdné a jasně označené vrstvy..

Kousek by se mělo snadno rozpadat v ruce a nelepit se prsty. Kvasinky by se měly rozpadat na malé kousky, které se nerozšířily.

Pokud se stanou lepivými, nemohou být spaseni – prostě je odhodili. Vzhled tmavé vrstvy na liště je stále nepřijatelný..

Ztmavnutí znamená, že kvasnice byla nesprávně uložena a ztratila všechny její prospěšné vlastnosti..

Pokud může být bílé květy řezané a zbytek je použit, pak může být kus s tmavým květem vyhodit..

Pravidla pro dlouhodobé ukládání

Jak správně uchovávat lisované kvasnice:

 1. K dlouhodobému zachování vlastností lisovaných kvasnic by se měly rozpadat na velmi malé kousky a míchat s malým množstvím mouky. Všechny stěny. Umístěte na papírový ručník, aby se veškerá vlhkost odpařila. Nechat 1-2 hodiny. Vylijte výslednou hmotu do skleněné nádoby a vložte ji na tmavé, chladné místo. Takže mohou zůstat čerstvé po dobu 20-30 dní;
 2. Zbytky lze uložit takto. Zbývající kus položil skleněnou nádobu. Nalijte slunečnicový olej tak, aby úplně ukryl kus. Uzavřete nádobku těsně a umístěte do ledničky na spodním roštu. Když potřebujete – přeneste lištu z nádoby a můžete ji použít pro svůj určený účel;
 3. Optimální teplota pro skladování čerstvých kvasnic je od 0 ° do 4 ° C. Při takových teplotních podmínkách jsou schopny zůstat vhodné po dobu 2 týdnů..
Kvasinky оладьиKvasinky se nejčastěji používají při pečení různých delikates. Sladké kvasnicové palačinky – osvědčené recepty a tipy. Palačinky jsou vždy vysoké.!

A v tomto článku se dozvíte všechno o vaření koláčů v troubě. Pro vás jste získali nejlepší recepty našich babiček..

Zde si můžete přečíst recept na domácí Velikonoce. Vařte s láskou!

Jak uchovávat suché kvasnice:

 1. Doba skladovatelnosti v suchu – od 6 do 12 měsíců v uzavřeném obalu. Teplota by neměla překročit 15 ° C;
 2. Otevřený obal lze skladovat až 1 měsíc. K tomu je třeba umístit do skleněné nádoby a pevně zavřít víko, aby k nim nedocházelo vzduch;
 3. Otevřený vak může být zabalen a nalepen spolu s páskou. Pokud k tomu dojde okamžitě po otevření, může být uložen v tomto stavu po dobu až 4 měsíců..

Jak kontrolovat surovinu na vzestupu doma

Po nákupu nebo skladování kvasinek je nutno zkontrolovat jejich zvedání..

Nezáleží na tom, na co budou použity (pro pečení nebo domácí pečení), musíte je zkontrolovat stejně.

Zkontrolujte на пригодностьPro kontrolu je nutné vzít malý kus (5-10 g), rozpadnout na malé kousky a dát do sklenice. Nalijte asi 20-30 ml teplé vody (30 ° -35 °). Míchat a nechat 15-20 minut.

Dobrý produkt během této doby by měl vstoupit do fermentačního procesu. Na povrchu by se měla vytvářet pěna..

Čím silnější a silnější je pěna – čerstvější kvasnice. Pokud se neobjevily žádné známky fermentace, nemohou být použity, z nich nebude smysl.

Suché kvasinky lze kontrolovat stejným způsobem..

Tipy pro odmrazování

Lisované kvasnice z mrazničky na dlouhou dobu – někdy musí ležet celý den. Nikdy se nepokoušejte je odmrazovat pomocí mikrovlnné trouby nebo trouby. Měly by odcházet pouze při pokojové teplotě..

Pokud nebude čas čekat, můžete provést následující kroky. Odstraňte od zamrzlé tyče požadovaný kus. Rozdrtit ho nožem nebo vidličkou.

Vložte do sklenice a nalijte 30 ml vody (35 ° C). Míchá se, až se všechny drobky rozpustí. Nechte 15 minut na fermentaci..

Stojí za zmínku, že všechny kvasinky se zhoršují při teplotách nad 30 ° C, proto musí být správně uloženy..

K tomu, aby dala požadovaný výsledek, není nutné vynaložit velké úsilí. Vše, co je třeba, je správné vybírání a přesné výpočty poměrů a poměru suchého k čerstvému ​​kvasnici a naopak..

Doporučujeme vám sledovat další video v případě, že najednou nemáte kvasinky doma a jsou naléhavě potřeba. Autor videí řekne hosteskám, jak je nahradit: