Jak víte, zdravé tělo potřebuje vitamíny. Po desítky staletí lidé věnovali pozornost tomu, jak různé potraviny pomáhají zbavit se různých druhů onemocnění..

Zlom v této oblasti bylo v roce 1895, kdy nizozemský lékař Christiaan Eijkman všiml, že nejen lidé z jihovýchodní Asie trpí beri-beri (poškození nervů, méně kardiovaskulární), ale také kuřata.

Důležité витамин В

Ukázalo se, že zvířata, stejně jako lidé, krmili rafinovanou bílou rýží, a když byli zavedeni do stravy rýžových otrub, byli vyléčení. To dalo právo věřit tomu, že v potravinách jsou kromě bílkovin, tuků a sacharidů i další látky, které jsou pro člověka a jiné organismy životně důležité..

V praxi tato myšlenka dokázala ukázat Casimira Funka, který dokázal izolovat krystalický lék, který dokáže vyléčit beriberi. Ukázalo se, že tato látka je vitamin B1 a onemocnění, které v té době vzalo mnoho životů, bylo způsobeno nedostatkem vitamínu B1.

Následně byly objeveny další vitamíny B. K dnešnímu dni je jich osm, ale stojí za zmínku, že v průběhu času byly některé látky z této skupiny vyloučeny, protože bylo zřejmé, že jsou pouze vitaminové.

Některé vitamíny, jejichž označení začíná písmenem B, jsou syntetizovány lidským tělem, jiné pocházejí pouze z potravy.

Co je každý z vitamínů B zodpovědný za? Co by mohlo vést k jejich nedostatku? Jaký je denní příjem? Jaké potraviny mají hodně vitamínu B? Na tyto a další otázky najdete odpovědi níže..

B1 (thiamin)

Vitamín B1 je pomoc při přeměně potravin na energii. Jeho přítomnost je nezbytná pro zdraví pokožky, vlasů, svalů i mozku, kde můžete odhadnout, proč beriberi měli přesně destruktivní účinky.

Denní požadavek je 1,2 mg u mužů a 1,1 mg u žen. Nicméně tyto a mnoho dalších indikátorů denního příjmu vitamínů se může lišit v závislosti na věku, image a místě života, podobné faktory..

Symptomy nedostatku vitaminu B1 v těle jsou srovnatelné s příznaky onemocnění beriberi, což zdůrazňuje:

Nevolnost

 • Nevolnost;
 • Možná zácpa;
 • Bolesti dolních končetin při chůzi;
 • Nespavost;
 • Pláč;
 • Vysoká podrážděnost;
 • Recese;
 • Mírné snížení prahu bolesti v dolních končetinách.

Dnes je nedostatek této látky extrémně vzácný. Člověk přijímá většinu potřebného thiaminu z potravy, ale také tělo je schopno ji syntetizovat nezávisle. Hlavním dodavatelem vitamínu B1 pro člověka je potravina rostlinného původu..

Významné dávky lze získat z produktů: sója, hrach, špenát, fazole, celozrnné moučné výrobky. Menší množství thiaminu se nachází v bramborách, zelí, mrkev.

Mezi produkty živočišného původu, přítomnost tohoto vitamínu rozlišuje játra, mozek, ledviny, vepřové a hovězí maso, droždí.

B2 (riboflavin)

Vitamín B2 se podílí na všech metabolických procesech, přispívá k normální funkci vizuálního aparátu, pokožky a sliznic, zajišťuje syntézu hemoglobinu. Nedostatek této látky vede k:

 1. Chudák chuť k jídlu, ztráta hmotnosti;
 2. Bolesti hlavy;
 3. Pálení pokožky;
 4. Bolest očí, zhoršení zraku ve tmě;
 5. A další příznaky.

Produkty с содержанием рибофлавина

Abyste se nestali oběťmi zdravotních problémů, je nutné konzumovat denní dávku vitamínu B2: 1,3 mg pro muže; 1.1 pro ženy. Nejvyšší obsah riboflavinu v játrech. Mnoho vitaminu B v ledvinách, o něco méně v kvasnicích.

Ve vejcích a mandlích je množství tohoto vitaminu výrazně sníženo. Dá se také nalézt v houbách (houby, lišky, bílé), tvarohu, zelí, pohanky. Mléko, maso, obilné výrobky mají velmi nízký obsah..

B3 (kyselina nikotinová)

Vitamin B3 uvolňuje energii ze všech živin obsahujících kalorie, syntetizuje bílkoviny a tuky, podílí se na produkci pohlaví a některých dalších hormonů.

S nedostatkem tohoto vitaminu a aminokyseliny tryptofanu, s nímž lidské tělo může produkovat B3, vzniká onemocnění pellagra s nesrovnatelnými důsledky a pokud je neléčena, vede k smrti za 4-5 let.

Symptomy:

 • Agresivita;
 • Dermatitis;
 • Poruchy spánku;
 • Absent-mindedness;
 • Paralýza končetin;
 • Průjem;
 • A další.

Nedostatek je popsáno látky mohou být také způsobeny poruchami střevní mikroflóry, kde živé bakterie syntetizující, protože antibiotika nebo za přísných diet, jakož i spodní části žaludku a dvanáctníku poruch, ve kterých je absorpce této důležité sloučeniny.

Abyste předešli možným zdravotním potížím, doporučuje se denně konzumovat vitamín B3 v dávkách 20 mg denně ženám a mužům. Tato látka se nachází v mnoha potravinách: všechny druhy masa, celozrnné, houby, brambory, ořechy, žloutek, zelená zelenina.

Obvyklé kvasnice jsou obohaceny zejména vitamínem. V historii existuje případ, kdy sovětský lékař Zilber, ve vězení, vytvořil drogu kvasinek pro pelagru na bázi mechu, který zachránil život mnoha obyvatel kolonie.

Protein для похудения девушкамPřestaňte snít o krásné postavě, je čas rozhodně jednat. Chudivé bílkoviny: dívá se na dívky. Článek rozptýlí všechny mýty!

Stalo se otravou jídlem? Popisuje výkon, který je v tomto případě platný. Získejte brzy!

Zjistěte si, kolik kalorií potřebujete denně..

B5 (kyselina pantothenová)

Díky vitaminu B5 se hojení ran zrychluje, účastní se syntézy protilátek a metabolismu bílkovin, tuků a sacharidů. Při nedostatku je zaznamenáno spálení nohou a další neurologické příznaky..

Denní dávka vitaminu B5 pro muže a ženy je 5 mg. Obvykle je potřeba této látky uspokojena nespecializovanou výživou, protože je obsažena v mnoha produktech živočišného a rostlinného světa a je také produkována tělem..

Najdeme je v hrášku, lískových oříšcích, listových zeleninách, česneku, rybího kaviáru, mléce atd..

B6 (pyrodoxin)

Vitamin B6 podporuje syntézu hemoglobinu a polynenasycených mastných kyselin, je součástí procesů výměny uhlíku. Použití antidepresiv a perorální antikoncepce, stres, konzumace alkoholu, kouření – to vše zvyšuje požadovanou dávku vitamínu B6.

Obsah витамина В 6 в продуктахPři jeho nedostatku mohou být zaznamenány následující příznaky:

 • Deprese, slzotvornost, pomalá reakce, poruchy spánku, křeče;
 • Dermatitida, stomatitida;
 • Ztráta chuti k jídlu, nevolnost a zvracení;
 • Infekční onemocnění oka; polyneuritida rukou a nohou.

Průměrné denní dávky: 1,7 mg u mužů; 1,5 mg u žen. Tento vitamin se získá nejen díky syntéze v těle, je obsažen v mnoha potravinách.

Klíčky rostlin jsou nejpočetnější; lískové ořechy a vlašské ořechy; brambor a jeho zámořský protějšek, sladké brambory. Také vitamín B6 se nachází v zelenině (mrkev, zelí, rajčata, avokádo), ovoce (citrus), bobule (jahody, třešně).

B7 (biotin)

Vitamín B7 pomáhá uvolňovat energii z látek bohatých na kalorie. Možné změny spojené s nedostatkem biotinu: dermatitida, vypadávání vlasů, zvýšená hladina cukru v krvi, nespavost, bolesti svalů a další.

Denní dávka biotinu pro osobu je 30-100 mcg. V malých množstvích se vyskytuje téměř ve všech potravinách, ale v luštěninách, květáku, ořechách, kvasinkách, játrech a ledvinách je mnoho vitaminu B7. Rajčata, špenát, ne surové vejce, houby jsou méně bohaté na biotin.

B9 (kyselina listová)

Obsah фолиевой кислоты в продуктах питанияPodporou tvorby nukleových kyselin a rozdělení buněk je vitamín B9 zodpovědný za reprodukci a růst.

Nedostatek kyseliny listové způsobuje příznaky, jako je anémie (nízké červené krvinky), apatie, problémy s trávením, šedivost, problémy s pamětí a dokonce i vrozené vady potomků..

Z tohoto důvodu je během těhotenství vysoce doporučeno užívání vitamínu B9. Průměrná denní potřeba dospělého – 200 mcg.

Následující potraviny jsou bohaté na kyselinu listovou: zelenou listovou zeleninu, některé citrusové plody, luštěniny, med, celozrnnou mouku.

Starostlivá legislativa mnoha států zavádí přední stranu chleba k přidání kyseliny listové.

B12 (kyanokobalamin)

Vitamin B12 přispívá k tvorbě červených krvinek, podporuje růst a aktivitu nervového systému. Nedostatek této látky vede k:

 1. Poruchy trávení (zácpa, nízká strávitelnost jídla);
 2. Rozšíření jater;
 3. Poruchy nervového systému;
 4. Imunodeficience;
 5. Peptické vředové onemocnění;
 6. Další důsledky.

Denní dávka pro osobu je 3 mikrogramy. Vitamín B12 je syntetizován v lidském těle v tlustém střevě, ale jeho trávení potřebuje dostat se do tenkého, což je nemožné, takže musíte tuto látku podávat s jídlem.

Jeho obrovské zásoby jsou v hovězí peci. Významně nižší dávky lze dosáhnout jíst kuřecí srdce a vepřová játra. Vitamín B12 se nachází také v mořských plodech, malé množství se nalézají v mléčných výrobcích..

Jak můžete vidět, funkce a příznaky nedostatku vitaminů B v těle jsou podobné, stejně jako poměrně široká distribuce těchto látek mezi potravinami.

Nyní víte, které potraviny mají mnoho vitaminů B. Jak jste si již všimli, nejbohatší obsah vitaminů této skupiny byl játra..

Závěrem bych rád přál světové vědě nové revoluční objevy na biologické frontě a jejich dovednost použití v medicíně tak, že známá nemoci mohou být vyléčeny, jak se stalo s téměř všechny nedostatek vitamínů a nové se neobjevily.