Vitamin E (také nazývaný tokoferol) je tuk-rozpustná sloučenina nezbytná pro normální fungování lidského těla..

Jeho nedostatek může vést k oslabení imunity, neplodnosti, narušení práce téměř všech orgánových systémů..

Vitamin Е в форме капсул

Navíc je silným antioxidantem a dobrým imunomodulátorem, zvláště nutným v období infekčních onemocnění.

Indikace a kontraindikace pro použití

Navzdory skutečnosti, že se vyskytuje v mnoha rostlinných produktech, jako jsou vlašské ořechy, mandle, vejce, maso, slunečnice, olivy, kukuřičný olej, je jeho nedostatek zcela běžný.

Hlavní známky jeho nedostatku v těle: celková slabost, apatie, únava, degenerace svalové a tukové tkáně, zhoršení jater, snížená zraková ostrost, neplodnost, snížená imunita.

Symptomy nedostatku tokoferolu mohou být také kožní onemocnění – psoriáza, dermatitida.

Kromě těchto příznaků: hrozba potratu během těhotenství, menstruační poruchy u žen, bolesti kloubů, poruchy reprodukčního systému u mužů, narušení autonomního nervového systému, endokrinní patologie, špatný krevní oběh, nedostatek hormonů štítné žlázy, těžké cvičení, rehabilitace po vážné nemoci, vysoký obsah vitamínů A a D v těle.

Kontraindikace k použití jsou: kardiální skleróza, infarkt myokardu, vrozené poruchy metabolismu vitaminu E, dětský.

Jak pít vitamin E kapsle: instrukce, vlastnosti použití

V kapslích je tento nástroj obvykle po jídle podáván ústně, bez žvýkání. Doba trvání léčby a dávka pro každou z nich se stanoví individuálně..

Příjem капсулы с витамином ЕV případě svalové nebo mastné dystrofie – užívejte v dávce 200 mg denně, průběh léčby je 1-2 měsíce.

Se zhoršením srdeční funkce, spojenou s hypovitaminózou z vitamínu E, stejně jako se zhoršením zraku, se doporučuje užít 100-200 mg denně.

Doba léčby je 2-3 týdny. Kombinovaná terapie s vitamínem A je žádoucí..

V případě vývojových patologií plodu během těhotenství se užívá v množství 100-200 mg denně. Léčba je přibližně měsíc..

S porušením menstruačního cyklu a dysfunkcí reprodukčního systému u mužů – v množství 100-300 mg denně a kombinované s hormonální terapií. Doba léčby je 2-3 týdny.

Předávkování tokoferolem, nežádoucí účinky

Vitamin E je zpravidla dobře tolerován, pokud je užíván v souladu s pokyny. Vedlejší účinek na alergie je vzácný.

Při dlouhodobém užívání v množství, které je mnohonásobně vyšší než množství uvedené v pokynech, může dojít k hypervitaminóze. To je způsobeno vlastnostmi této látky, která se hromadí v mnoha tkáních a orgánech, zejména hodně z nich v tukové tkáni, svaly, játrech.

Předávkování se projevuje rozmazaným viděním, nevolností, bolestmi hlavy, slabostí, může začít hnačka, objeví se bolest v břiše.

Při opakovaném použití ve velmi velkých dávkách může dojít k selhání jater, ke zvýšení krevního tlaku, což je obzvláště nebezpečné u pacientů s hypertenzí, snižuje se imunita, krevní srážlivost je narušena.

Užívejte tokoferol pouze podle pokynů lékaře a pouze v množství uvedeném v pokynech. V případě předávkování je užívání drogy zastaveno..

Kompatibilita s jinými léky

Vitamin E není kompatibilní s léčivy obsahujícími stříbro, ionty železa, nepřímé antikoagulancia (necikumarin, acenokumarol, fenyndion), stejně jako látky s alkalickou reakcí.

Má schopnost zvýšit účinek protizánětlivých látek, zvyšuje účinnost antikonvulzíva používaných při epilepsii.

Přehled léčiv s kapslemi vitaminu E

Výběr препаратов аптекеLéky, jejichž účinnou složkou je tokoferol, hodně. Jsou vyráběny různými farmakologickými společnostmi pod různými názvy..

To může být čistý vitamin E, potažený měkkou želatinovou skořápkou nebo multivitaminový komplex obsahující další účinné složky..

Takové léky mohou mít jiný účel – působit jako imunomodulátory, antioxidanty, být součástí hormonální léčby. Zde jsou některé z nich..

Aevit

Poměrně levný nápravný prostředek (blistr s 20 kapslemi stojí asi 60 rublů), který se používá k ateroskleróze, psoriáze, některých autoimunitních chorob, zhoršení zraku, anginy pectoris, hypertenze, kožních onemocnění. 1 tobolka obsahuje 0,1 g vitaminu E a přibližně stejné množství vitaminu A.

“AEvit” trvá 1 den po jídle. Při předávkování tlak prudce stoupá, nevolnost, letargie, svalová slabost, dvojité vidění, bolest v břiše.

Zentiva (Slovensko)

Produkt přípravku Zentiva obsahuje tokoferol měkký povlak a malé množství excipientů (glycerin, barvivo). K dispozici jsou ve třech různých formách: tobolky obsahující 100 mg vitaminu E, 200 mg nebo 400 mg.

Vitamin Е фирмы ЗентиваLék je předepsán v rozporu s menstruačním cyklem, pro normální vývoj plodu během těhotenství, léčbu neplodnosti u mužů a žen, sníženou imunitu, psoriázu, dermatitidu i při těžké fyzické námaze..

Dávkování a doba trvání léčby určuje lékař..

Nedoporučuje se je žvýkat, po jídle po jídle..

Tento lék je prodáván v lékárnách..

Cena za 30 100 miligramů tobolek – 150 rublů, 200 miligramů tobolek – 250 rublů, 400 miligramů kapslí – 350-400 rublů..

KVZ (Ukrajina)

Lék je dostupný ve dvou formách: želatinové kapsle o hmotnosti 100 a 200 mg. Indikace pro použití – selhání menstruačního cyklu, mužská neplodnost, kožní onemocnění, zotavení po závažných onemocněních, kožní problémy..

Optimální dávka je 1-2 tobolky denně. Průběh léčby je stanoven v závislosti na typu a závažnosti onemocnění. Prodává se v lékárnách bez lékařského předpisu. Cena 200-miligramu blistru je asi 110 rublů..

Ouzovit

Tento přípravek je dostupný ve formě želatinových tobolek obsahujících 300 mg vitaminu E, jakož i ve formě žvýkacích pastilky a roztoku pro orální podání..

“Eusovit” je předepsán pro nedostatek tokoferolu, cirhózy jater, Crohnovy choroby, komplikací během těhotenství, dermatitidy. Kontraindikace pro použití – infarkt myokardu.

“Eusovit” zvyšuje účinnost steroidních léků, zvyšuje účinek antikonvulziv.

Biovital (Německo)

Vitamíny фирмы Биовиталь1 tobolka obsahuje 100 mg vitaminu E, 1 blistr obsahuje 20.

Stejně jako všechny léky v této sérii je používán během těhotenství, zotavení z poranění, těžká fyzická námaha..

Podle doporučení lékaře užívejte 1-3 kapsle přípravku “Biovital” denně bez žvýkání a pití velkého množství vody. Cena – asi 600 rublů.

Doppelgerz Forte (Německo)

Lék účinně bojuje s nedostatkem tokoferolu, předepisuje se pro aterosklerózu, endokrinní poruchu autonomního systému, srdeční choroby.

V blistru jsou 20 měkkých želatinově potažených tobolek. Optimální dávka je 1-3ks. za den. Cena tohoto nástroje – 280 rublů.

Vitamiel (Polsko)

Multivitaminový komplex obsahující vitaminy E a A. Doporučuje se užívat vitamín 1 krát denně po jídle. “Vitamin” je analogický “AEvita”.

Používá se při poruchách zraku, kožních chorobách, nevyvážené stravě a nedostatku vitamínů..

Rice диетаLíbí se vám rýže a chcete zhubnout? Kombinujte obchod s potěšením. Rice dieta: rysy, výhody a recenze. Budete se vám líbit výsledek.!

Jak aplikovat bobkový list na hubnutí, přečtěte si zde. Způsoby a recepty.

A zde je kompletní stůl a menu kremlské stravy. Stále neztrácí svou popularitu.

Výhody této formy uvolňování tokoferolu

Lidé s nedostatkem této látky v těle, lékaři obvykle předepisují léky ve formě želatinových kapslí. Existují další formy uvolňování: žvýkací podložky, dražé, roztoky pro intramuskulární injekci..

Kapsle jsou obvykle malé, měkké, snadno se polknou a želatinová skořepina se rychle rozpustí v těle..

Jsou dobrou náhradou injekcí, protože složky léku v tomto případě vstoupí do těla přirozeně, rychle a bezbolestně..

Díky nim se hladina vitaminu E zvyšuje za poměrně krátkou dobu. Příručka pomáhá řídit dávkování a umožňuje domácí léčbu..

Pro ty, kteří z nějakého důvodu nemohou spolknout kapsli bez žvýkání, budou žvýkací patky vhodnou alternativou..