Šampiňony jsou považovány za nejoblíbenější houby ve vaření. Jsou součástí mnoha polévek, koláčů, hlavních jídel, salátů, omáček a dokonce i soufflé.

Tato popularita je důsledkem příznivých vlastností tohoto produktu, jeho celoroční dostupnosti a bezpečnosti, protože většina žampionů se pěstuje v uměle vytvořených podmínkách. Níže zjistíte, zda je třeba před vařením vyčistit houby..

houby

Čisté nebo ne

Ve vaření jsou takové kontroverzní body týkající se přípravy některých pokrmů nebo přípravy určitých produktů, u kterých nejen zkušené ženy v domácnosti, ale i vynikající kuchaři nemohou dospět ke společnému názoru. Tyto okamžiky zahrnují přípravu hub před vařením..

Někdo jim doporučuje namočit je po dobu dvou hodin ve vodě, měnit je nejméně dvakrát, zatímco jiní vám radí, abyste pouze smazali odpad z čepic a lehce zkrátili nohy. Jako v každém argumentu, pravda je někde uprostřed..

Vzhledem k tomu, že dokonce i houby pěstované v podmínkách “sterilního domova” přežily přepravu do skladu a od ní do kuchyně hostesky, musí být vyčištěny.

Jak vyčistit houby

Proces řádného čištění těchto populárních hub zahrnuje několik kroků:

  1. Čištění od prachu a vrhu. Ať už jsou to prodejny nebo lesní trofeje tichého lovu, mohou být obarveny zeminou, kusy mycelií, malými listy trávy a dalšími věcmi. Můžete se zbavit toho všeho jednoduchým otřením každého vzorku štětcem, vlhkým hadříkem nebo pěnovým žínkem;
  2. Řezání nohou. Na každé houbě je nutné aktualizovat místo řezu nohy. A zde je pravidlo platné, čím více času proběhne od okamžiku shromáždění k začátku přípravy, tím kratší by měla zůstat noha. Ve stejné etapě je nutné odstranit všechny ztmavené a zničené místa;
  3. Čištění klobouků. To je nejkontroverznější bod ve všech přípravách na vaření. Většina kuchařů má tendenci věřit tomu, že na velkých houbách je šupka na špičkách poměrně hustá a při přípravě se nezmění dobře, a proto je lepší ji odstranit. K určení toho, který uzávěr by měl být odstraněn a s nímž není, není nutné měřit jeho průměr. Chcete-li to provést, jednoduše se pokuste pohybovat kůží prstem. Pokud lehce zaostává, je třeba ji odstranit..

Metoda rychlého čištění

S zdánlivou jednoduchostí je příprava a čištění žampionů poměrně namáhavým procesem. Ale zkušení houbaři přišli s dostatečnými způsoby, jak urychlit a zjednodušit svou práci..

Na velkých čepicích, s okrajem nože (nebo jiného ostrého předmětu vhodného pro tento účel), vydechujte kůži a přemístěte ji směrem ke středu, pohybujte se v kruhu a odstraňte celou kůži pruhy. Odtáhnutím pokožky musíte být opatrní, abyste nepřerušili příliš mnoho ovocného těla..

Rychle se vypořádat s čištěním je také možné pomocí čtvercového kusu s boky 10 cm hrubého brusného papíru. Snadno odstraní pokožku, téměř bez dotyku samotného víčka. Ale tato metoda má malou nevýhodu – papír se často musí vypláchnout ve vodě, aby se nezakrýval..

tradicemiProč jsou velikonoční koláče pečené na velikonoční koláče, odkud pochází tradice, z níž pocházejí vajíčka – tyto a další tradice v našem článku.

Přečtěte si, jak vařit lahodný a voňavý košíček v pomalém sporáku..

Jak vařit rafinovanou rýžovou kastrinu v pomalém sporáku, přečtěte si náš článek..

Musím je umýt

Dokonce i nejdůkladnější čištění nemůže vyřešit veškeré znečištění jako mytí. Ale žampiony rychle absorbují vlhkost, proto by se tento proces měl také oslovit záměrně..

Houby nelze dlouhodobě namočit (výjimku lze učinit pouze u lesních žampionů), protože jsou jako houba krmeny vodou a ztrácejí svou chutnou chuťovou chuť. Opláchněte správně vyčištěné houby pod tekoucí vodou a okamžitě položte na ručník, který z nich pohltí veškerou přebytečnou vlhkost..

Jak připravit houby pro další přípravu

Plně připravené pro další vaření hub musí být tříděny podle velikosti. Malé a středně velké vzorky jsou ideální pro moření a ty, které jsou větší, mohou být použity pro vaření nebo smažení. Velké houby musí být nakrájeny na kusy. Takže se nejen připraví rychleji, ale také budou schopni lépe odhalit svou houbovou chuť..

Užitečné tipy

Na nohou velkých žampionů bývá často sukně, která je naprosto jedlá a neškodná, takže není nutné ji řezat, pokud neublíží estetické představy o typu hotového pokrmu.

Můžete se zbavit mikroorganismů na lesních žampionech a snadno je odstranit pokožku rukou rukama tím, že je obalíte vařící vodou.

Také za účelem dezinfekce tohoto výrobku a odstranění možných toxinů ve vodě k mytí můžete přidat trochu octového nebo citrónového džusu (100 ml na 10 litrů vody).