Balsamický ocet je známý jako sladká a kyselá esencí hroznového moštu, zralého ve sudech (jinak balsamic). Toto je nejkrásnější koření, jaké kdy bylo vyrobeno v Itálii..

Nejstarší zmínka o octem balsamico patří do poloviny XI století, kdy markrabě Boniface představila sud balsamico budoucí monarchy Jindřicha II.

Sklo полезного уксуса

Následně se tyto dary staly tradicí, zdůraznily vysoký sociální status dárců a sloužily jako věno dívkám.

Typy balzámového octa

Dnes se můžeme setkat s třemi druhy balsamico.

Tradiční

Značení lahví «Aceto Balsamico Tradizionale di Modena» znamená, že výrobek je vyráběn podle tradičních receptů provincii Modena a nápis «Aceto Balsamico Tradizionale di Reggio Emilia» naznačuje, patřící do Reggio Emilia.

První i druhá značka jsou pod ochranou místní správy a jsou kontrolovány konsorciem certifikovaných výrobců. Přísné požadavky kladené Evropskou unií na tradiční balsamico (Aceto Balsamico Tradizionale) se jasně odrážejí ve svých právních předpisech:
 • Konzorcium výrobců se nachází pouze ve dvou oblastech Itálie;
 • Vyrobeno výhradně z odrůdových hroznů Trebbiano a Lambrusco;
 • Zrání trvá 12 let nebo déle..

Balsamico, vyráběné pouze v těchto dvou oblastech Itálie, má právo být nazýváno tradičním.

Levnější než tradiční

To zahrnuje všechny ostatní možnosti pro balsamický ocet, pokud výrobní proces není kontrolován konsorciem. Na lahvích, uvidíte následující nápis: «Condimento grade balsamikový ocet», «Aceto Balsamico di Modena», «balsamico Modena». Například Giusti rodina vyrábí aceto balsamico Tradizionale di Modena (1605-1929 gg.), A nesl titul oficiálního dodavatele balsamikovým pro královský dvůr.

Průmyslové

Všechny zbývající druhy balsamico, které z nějakého důvodu nezasloužily tradiční certifikát, spadají do této kategorie. V tomto případě je podstatou vínového octa s přidáním barviv, sladidel a aromatických přísad s úplnou absencí expozice. K dispozici spotřebitelům kvůli nízkým cenám..

Užitečné vlastnosti

Doplňková látka к блюдамBalsamico je široce používán v potravinářském průmyslu a při přípravě široké škály pokrmů. Používá se jako přísada do salátů, polévek, různých omáček, jedinečných marinád, pikantních dezertů..

Nepoužívejte k tepelnému zpracování, přidávají se v konečné fázi vaření..

Existuje přesvědčení, že dokonce i malé množství balzamu může změnit chuť misky mimo rozpoznávání a nejvíce nevýrazná kompozice se může stát kulinářským mistrovským dílem..

Gurmánské pokrmy, ovocné saláty a dezertní sortiment jsou ochuceny dvanáctiletým extraktem balsamico, který je právem považován za pochoutku..

Složení a výrobní proces

Nemůžeme se dnes ani pochlubit spolehlivými znalostmi o složení balsamického octa s uvedením všech jeho složek a poměrů. Je však zcela možné říci, že obsahuje velké množství glukózy, polyfenolů, fruktózy, antioxidantů a různých kyselin. Je bohatě naplněn mikro a makro prvky: draslík, hořčík, vápník, sodík, fosfor, železo, zinek, měď, mangan.

I při neexistenci přesného složení a poměrů balsamico není technologie jeho vývoje zvláštní tajemstvím. Lisovaná hroznová šťáva se vaří až na sirupovou konzistenci. Pro stimulaci procesu fermentace doplněného octem, udržovaný v podkroví. V první fázi je esence uložena v dubových sudech a pak jsou postupně nahrazovány sudy z popelu, třešně, kaštanu a moruše.

Tajemství receptury je skryto přidáním různých druhů koření pro jednotlivé poměry, jakož i zvláštními klimatickými podmínkami, které jsou součástí omezených provincií Itálie. Teplota stoupá v létě a katalyzuje kvašení a v zimě se proces zastavuje.

Jak se odpařuje, obsah se vždy nalije do menších barelů, v důsledku čehož je kompozice naplněna komplexní vůní s chutí různých druhů dřeva.

Do octa balsamico byl vyroben bez narušení technologie, a je považován za tradiční, jako střídání se musí objevit alespoň 12krát a jemnější typy octem balsamico ve věku 50 let.

Aplikace balsamicového octa

 • Při léčbě popálenin a otevřených ran je aplikován zvenčí;
 • Při léčbě krku – klokta;
 • Aby se zabránilo vypadávání vlasů;
 • Zlepšení pleti při přidání do krému;
 • Ve vaření, zejména v italské kuchyni, při přípravě tradičních jídel;
 • Jako přísada do mořských plodů.

Vaření magie

Aplikace в кулинарии

Základní dresink s balsamickým octem si můžete připravit rychle a sami. Jedná se o nejdostupnější variantu doplňování paliva..

Vezmeme olivový olej a do něj vlejeme balzámový olej. Na jedné lžíci octu balsamico přidejte 3 lžíce olivového oleje. Tento dresink je harmonicky a vyváženě kombinován se saláty, zejména z listů: Romano, ledovec, salát.

Pesto dressing s přidáním balsamic vinného octa se vyznačuje jemnou pochoutkou a pikantností. V Itálii se říká, že poměry se mísí oko: pár polévkových lžic olivového oleje, jeden balzamik, jeden zelený pes.

Smíchejte a naplňte salát touto směsí. Zvláště vhodné pro ty, kteří mají dietu nebo mají rád italský vkus. To je nejlepší způsob, jak udržet vaše tělo z majonézy..

Omáčka hořčice a medu s octem balsamico na saláty: olivový olej – čtvrtiny pohár, octem balsamico přidejte polovinu olivového oleje, medu – ne více než půl lžičky dijonské hořčice – i půl lžíce, pažitka, černý pepř a sůl dle chuť. Cesnek důkladně rozsekáme a smícháme s ostatními přísadami a smícháme směs. Salátový dres je připraven.

Více informací o použití balsamicového octa naleznete na videu:

Výběr a skladování balzámu

K této otázce je třeba jít se zvláštními záležitostmi. Pokud chcete koupit balsamic pouze kvalitní a s odpovídající expozicí, musíte být velmi opatrní. Tato akce netoleruje spěch, v tom nejsou žádné drobnosti.

Nejjednodušší a nejzřetelnější pravidlo je: nezkusťte nákup a čím větší je vaše štědrost, tím vyšší je kvalita esence. Nicméně, tento přístup je smutný, protože balsamik s expozicí více než 25 let může stát až 1000 eur.

Proto bude kompromisnější řešení zlatým prostředím. Můžete si bezpečně koupit ocet v průměrných cenách (10-15 eur za láhev) a máte zaručeno, že získáte slušnou kvalitu esence za přiměřené peníze.

Hlavní kritéria při výběru a nákupu Malá láhev бальзамического уксуса

 • Preferovaným typem je balsamikum se zkratkou na lahvičce AVTM. Takto jsou všichni výrobci tradičního octa z Modeny označováni;
 • Všechny změny provedené mimo území provincie spadají do druhé kategorie: Certifikované společností ICEA a Controllo Autorizzata dal MiPAAF. Dostupnost ceny a dostupnost takového produktu přináší s sebou možné falešné a nízké kvality. Abychom nebyli uvězněni, pečlivě zkoumáme strukturu – musí být viskózní a mít bohatou barvu;
 • Často nabízejí cenově dostupnější produkt vyráběný ve Španělsku nebo v Řecku. Doporučení jsou stejná: barva a textura;
 • Pokud na štítku najdete písmena ABM nebo ABRE, máte v ruce produkty s dobou expozice až pět let s případným přidáním přírodního barviva;
 • Balsamico by neměla mít základní cenu. Vybíráme za průměrnou cenu, nikoli na úkor kvality výrobku;
 • Pečlivě prostudujte označení. Kompozice by neměla obsahovat barviva, antioxidanty a konzervační látky. V opačném případě získáte průmyslově vyráběný výrobek s pochybnou chutí;
 • Musí být vyrobena ze 100% hroznové šťávy s maximální kyselostí až do 6% (detailně si přečtěte nápisy na štítku);
 • Jedním z hlavních ukazatelů je výtažek, který by měl být podle výrobní technologie více než tři roky (vyznačeno na lahvičce);
 • Je-li kvalita balsamico a patří do tradiční třídy, musí mít nutně potvrzující certifikát (ICEA MIPAAF). Označení bude obsahovat: Certifikované ICEA a Controllo Autorizzata dal MiPAAF;
 • Nezapomínáme, že v Itálii jsou tradiční výrobci octu povinni podstoupit certifikaci;
 • Na lahvičce najdete výrazný znak kulatého tvaru žluté a modré

Japonský диетаVzhledem k rostoucí popularitě sushi a rohlíků, japonská strava získává impuls. Zjistěte, co je, právě teď na našich webových stránkách. Japonská strava: účinná, ale tvrdá.

Způsoby vaření kaprů v troubě naleznete zde. Nebojte se experimentovat s vařením!

O užitečných vlastnostech Kombuchy naleznete v tomto článku. Překvapí vás!

Zlatá pravidla pro výběr originálního balsamico-octa:

 • Produkce v Reggio Emilia (červená značka – 12 let, stříbrná – 18 let, zlatá – nad 25 let);
 • Vyrobeno v Modeně (béžová čepice – 12 let, zlatá – starší 25 let);
 • Cena mladého balsamu 100 gramů. – až 50 eur. Pokud expozice přesahuje 25 let – až 75 eur;
 • Pokud máte blízko k vám hypermarket, pravděpodobnost, že budete moci najít tradiční balsamico, je poměrně vysoká. V opačném případě stojí za to zkusit své štěstí tím, že objednáte prostřednictvím internetového obchodu..
Co může nahradit nákladnou přísadu?
Kouzelný бальзамический уксус: виды, свойства, применение
Složení Počet
9% ocot 450 ml
Cherry 400 g
Skořice 1/3 lžičky
Cukr 1 polévková lžíce.
Doba vaření: 2880 minut Kalorie na 100 gramů: 52 Kcal

Když jste se dozvěděli o nákladech na balsamikový ocet, budete pravděpodobně odradit vysokou cenou. Nebuďte naštvaný, protože originál je hodnou náhražkou, kterou používají kuchaři. Všechny součásti jsou k dispozici a vždy po ruce..

Třešeň je oddělena od osiva a my tiskáme. Do výsledné hmoty přidejte všechny ostatní složky, přivedete k varu.

Při nízké teplotě udržujte až půl hodiny. Dejte chlad, nalijte do sklenice, pečlivě zavřete víko a odložte do ledničky.

Zapomenuté plavidlo můžete zapomenout na několik dní, ale ne více než tři. Vyjměte nádobu s drahocennou esencí, pečlivě filtrovejte, nalijte ji do krásné láhve a znovu ji vložte do chladničky..

Přestože se tento balsamico liší od tradičního složení octa z Modeny, stále se dostanete na myšlenku, že se vám podařilo dotknout jednoho z velkých tajemství vaření vlastním rukama..

Závěr

Po mnoho let byl balsamik připraven jako léčebný lék s protizánětlivým a antiseptickým účinkem. Lucretia Borgia ji opakovaně užívala jako lék ve formě balzámu, když ve Španělsku zvítězila mor a Giacomo Casanova našel použití balsamico jako afrodiziaku..

Tajemný balsamikový ocet zůstane neznámou legendou, která mu nebrání v tom, aby nám vyhovoval jeho jedinečné chutné chuti..

Navrhujeme seznámit se s níže uvedeným grafickým videem: