Tento článek je věnován nejčastějším, jedinečným a všem známým látkám – vodě. Je obtížné setkat se s člověkem, který by nepoznal nejjednodušší chemický vzorec H2O. Co je opravdu jednodušší. Ale je to prostě, tato všudypřítomná a známá voda? Bohužel, daleko od toho.

vzorce воды

Bez ohledu na to, jak pragmaticky zazněly slova slavného vědce Einsteina: “Co může ryba vědět o vodě, ve které plave celý svůj život?” – je těžké ne vnímat jako kámen ve vaší zahradě. A je zcela odrazem říci výroky předních mužů vědeckého světa, že v naší existenci se nic nestane náhodou a ve všem je racionální myšlenka..

Říkáte: nesmysl? Jistě, vzhledem k jakémukoli novému vývoji IT technologií, jste navštíveni první myšlenkou o osobě, která ji vytvořila.

Ale nebudeme se hádat o vysokých záležitostech a vrátíme se k naléhavým otázkám. V každodenním životě, jak často se ptáme sami sebe: kolik váží litr vody? Pro některé se tato otázka může zdát triviální a odpověď ležící v rovině základních znalostí fyziky může být elementární..

Ale to je jen kvůli povrchnímu vnímání předmětu. Nepřijímáme skutečnost, že v různých obdobích lidské existence měřená jednotka hmotnosti látky neustále mění svou skutečnou hodnotu – nemožná.

Některá historická data:

litr воды вес

  • V roce 1793 ve Francii poprvé byla přijata nová jednotka měření – litr, který se rovnal jednomu kubickému decimetru;
  • V roce 1879 přijal Mezinárodní výbor pro váhy a míry rozhodnutí a rovnal se jednomu litru na jeden kubický decimetr;
  • V roce 1901 byl litr vody srovnán s 1 kg vody při teplotě +3,98oS tlakem v jedné atmosféře. V objemovém ekvivalentu odpovídá 1,000028 kubických decimetrů;
  • V roce 1964 byl jeden litr vrácen ke své původní hodnotě – jeden decimetrový kubický.

Co ovlivňuje množství vody?

Pokusme se pochopit podstatu otázky, ale nejprve uděláme výhradu: není možné identifikovat pojmy “hmotnost” a “hmotnost” vody. To není totéž. Potom budeme mluvit o “hmotě”, jejíž měrná jednotka je ve světové praxi uznána jako kilogram a její standard je uložen v sídle Mezinárodního úřadu pro váhy a míry v Sevres.

Na první pohled se vše zdá být jednoduché. Existuje dobře známý vzorec pro výpočet hmotnosti látky definované jako produkt dvou fyzikálních veličin: hustota látky a její objem..

M = ρ × V

Mnozí se teď ironicky usmívají. Neříkejte nic nového. Bylo by to všechno, kdyby to nebyla jedna věc. Fyzikální vlastnosti vody nejsou konstantní, mají tendenci se měnit. Podívejte se sami.

Tabulka 1: Závislost hmotnosti vody na agregačním stavu.

Č. N / n Stav vody Mass, gr
1 Kapalina Sklenice 250 ml – 249, 6 g
2 Tuhá látka (led) Sklo 250 ml – 229 gr
3 Těžké (sníh) Sklo 250 ml – 113 gr

Problém spočívá v tom, že voda má jednu charakteristickou vlastnost. Voda má maximální hustotu pouze při teplotě mrazu. Pro jakékoliv jiné odchylky tepelné stupnice – zvyšuje se objem a stává se snazší. To je důvod, proč na hladině vždy vznáší ledu a v zimě prasknou vodní trubky..

Zde je několik dalších věcí, na které je třeba přemýšlet.

Tabulka 2: Závislost hmotnosti vody na její hustotě.

Č. N / n Slanost vody Mass, gr
1 Čerstvé 998,5 gramů
2 Slaný 1024,1 g

Hustota čisté vody za normálních podmínek se považuje za rovnající se 1000 g / m3. Přidání různých nečistot nebo solí zvyšuje jeho hustotu a v důsledku toho se stává těžší..

Atmosférický tlak také ovlivňuje změnu hmotnosti vody. Efekt je opakem teploty..

Předvídat skepticismus většiny čtenářů, říkají, že je nemožné vzít v úvahu všechno, usilujeme o uklidnění. Pro nás – běžné občany je to obtížné a není nutné.

Z tohoto důvodu, s ohledem na víru, hustota vody v kapalném stavu se rovná 1000 g / m3 (při teplotě 20 ° C)oPři atmosférickém tlaku 760 milimetrů rtuti se řídí následujícími údaji:

  • 1 litr vody váží jeden kilogram;
  • 5 litrů vody váží pět kilogramů;
  • 10 litrů vody váží deset kilogramů.

Kolik vody váží v nádobě, sklenici a kbelíku – jak správně zjistit?

Při výpočtu hmotnosti vody pro konkrétní nádobu buďte opatrní. Objem nádob určených výrobcem může kolísat. Není třeba ho považovat za výčitku na jeho adresu. GOST určuje jak nominální (např. -500 ml), tak celková kapacita kontejneru (například – 560 ± 15 ml).

Čistá: 500 ml mililitrů odpovídá objemu kapaliny nalité na ráfek pod širokým hrdlem. Získáme tedy následující hodnoty v závislosti na objemu naplněného kontejneru:

  1. Hmotnost vody nalije do lemu půllitrové nádoby je 500 gramů;
  2. Hmotnost vody nalitá na okraj litrového plechu se rovná jednomu kilogramu;
  3. Hmotnost vody nalije na okraj dvoulitrové nádoby o dva kilogramy..

tři litry банкаTo se liší od třílitrových bank. Pokud se držíte předchozího schématu a nalijte nádobu na ráfek, výsledný objem bude odpovídat 3140 ml a hmotnost vody bude 3,14 kg..

K získání přísně tří litrů vody by měla být láhev o objemu tří litrů naplněna na úroveň odpovídající fotografii vpravo. Existuje však jednodušší způsob – měřit přesný objem pomocí litrové nádoby a naplnit ji až po okraj.

V takovém případě se hmotnost vody rovná třem kilogramům..

Analogicky určete hmotnost vody v 200 gramovém skle. Věnujte pozornost jeho designu, totiž jasné hranici na vrcholu. Jedná se o druh měřícího přístroje. Hmotnost vody nalitá na okraj je 200 gramů.

Pokud sklo postrádá okraj, pak jeho horní okraj slouží jako symbolická úroveň. Sklo s tímto designem by mělo být naplněno nahoru. V takovém případě bude hmotnost vody 200 gramů..

sklo водыKovové a pozinkované kbelíky o objemu 12 litrů nejsou výjimkou. V horní části jejich designu je ukazatel úrovně. Hmotnost vody nalitá na index odpovídá 12 kilogramům..

Dalším typem kontejnerů používaných pro přepravu různých kapalných výrobků jsou plechovky nebo sudy. Je poměrně obtížné nebo dokonce nemožné řídit hladinu nalévané vody přes úzký krk. V tomto případě zůstává důvěřovat objemu specifikovanému výrobcem..

Tento osvědčený způsob života je všem znám. K tomu potřebujeme váhy.

Zvažte nádobu vodou. Vypusťte vodu a vážení prázdného kontejneru. Rozdíl těchto dvou hodnot bude odpovídat hmotnosti vody..

kolik грамм в миллилитреVíte, kolik gramů na mililitr tekutých a sypkých produktů?

Paní poznámka o tom, kolik gramů soli v čajové lžičce.

Přečtěte, kolik bílkovin je ve slepičích vejcích, je to užitečné, pokud chcete vyvážit stravu..

Závěr

Moderní život člověka dlouho překročil hranice možného a nemožného. Integrovanými atributy domácnosti v kuchyni jsou měřené nádoby a elektronické váhy, které s vysokým stupněm přesnosti nám umožňují určit objem a hmotnost jakéhokoliv produktu v jakémkoli měřicím jednotce..

V extrémním případě, který je charakterizován neochotností, požádejte o pomoc z referenční literatury. Při rozchodu je další zajímavý fakt o vodě: “Osoba bez vody může trvat ne více než tři dny”. Ale to je spíš pro reflexi než pro strach.

Sledujte video se zajímavým experimentem s vodou, což opět potvrdí, jak málo víme o vodě: