Jak vařit zdravé přírodní jogurt doma

Jogurt je fermentovaný mléčný výrobek, kterého milují dospělí a děti pro svou příjemnou chuť a přínos. Složení přírodního jogurtu je pouze mléko a mléčné bakterie. Vyrábí tento produkt tak užitečné pro tělo..

jogurt в баночках

Jeho pravidelné užívání zlepšuje práci gastrointestinálního traktu, stimuluje metabolismus, pomáhá posilovat imunitní systém. Je to nejlépe stravitelný mléčný výrobek. Dokonce i lidé trpící laktózovou intolerancí mohou jíst jogurt, protože zdravé mléčné bakterie kvasí v mléce..

Výhody domácího jogurtu

Nyní můžete jogurt nalézt v každém supermarketu. Nicméně před nákupem byste si měli pečlivě přečíst informace na štítku. Pokud jsou zahrnuty nějaké stabilizátory, příchutě, příchutě, pak produkt nelze považovat za přirozený a bude méně užitečný..

Ale při přípravě fermentovaného mléčného výrobku doma vždy existuje důvěra v kvalitu a správnost jeho složení. To platí také pro různé přísady, doma budou užitečné a přirozené: ovoce, ořechy, müsli.

Kromě toho je možné nezávisle regulovat obsah tuku v produktu, volit vyšší nebo nižší obsah tuku původního mléka. To je důležité pro ty, kteří sledují kalorickou dietu..

Proto jogurt vaření doma sám rozhodně stojí za to. Navíc není těžké to udělat se speciálními zařízeními ve formě jogurtů nebo dokonce bez nich..

Princip jakéhokoli způsobu vaření jogurtu je jednoduchý. Mléko ohřívá až 40-45 0C, kombinuje se živými fermentovanými mléčnými bakteriemi a udržuje se v konstantních teplotních podmínkách od 8 do 12 hodin. Poté se konečný produkt ochladí, zlepšuje konzistenci a zajišťuje bezpečnost bakterií.

Obecná pravidla pro vaření:

jogurt с ягодами

 1. Ultrapasteurované průmyslové mléko je nejbezpečnější a připravené k použití. Jiné druhy mléka, včetně rustikálního čerstvého mléka, musí být nejprve vařeny. To se děje, protože teplota vaření je asi 40 0C je příznivý nejen pro prospěšné bakterie, ale i pro patogeny;
 2. V takovém případě je lepší, aby sterilizované průmyslové mléko nevyužilo. Chuť bude stejná příjemná, ale očekávané přínosy v produktu nebudou;
 3. Suchý jogurtový štartér se prodává v lékárnách a ve zdravotnických obchodech. Pokyn je připojen k tomu, podle kterého musí být připraven fermentovaný mléčný výrobek;
 4. Bio-jogurt z supermarketu bude také vhodný jako startér. Stačí se seznámit s nálepkou a ujistěte se, že je přirozená. Je dobré, pokud je jako součást pouze mléko a mléčné kultury. Jeden pohár stačí na litr mléka;
 5. Je velmi důležité důkladně promíchat droždí a mléko. Je lepší nejprve zředit to v malém množství, a teprve potom je kombinovat s hlavním objemem mléka;
 6. Nádobí na vaření musí být důkladně omyty, sterilizovány nebo poprášeny vroucí vodou;
 7. Pokuste se “vyrušit” jogurt co nejméně v průběhu vaření – nehýbejte se, nehýbejte se a nehýbejte se;
 8. Vařený jogurt může být také použit jako startér. Nicméně se nedoporučuje znovu použít více než pětkrát, protože pokaždé, když se kompozice změní.

Vaření bez výrobce jogurtu

Příprava přírodního jogurtu je možná i doma, a to i bez použití speciálního vybavení. Hlavní věc – splnit všechny doporučení a odolat teplotě.

Nejjednodušší volba, pokud je v čisté pánvi ohřátá na 45 0C mléko a sourdough. Hrnec je pokryt víkem, zabalený v teplé pokrývce a umístěn vedle baterie po dobu 8 hodin. Pak se přikryje deka, hrnce se ochladí na pokojovou teplotu a konečný produkt se umístí do chladničky..

Po smíchání všech ingrediencí v hrnci nalijte směs do sterilizovaných skleněných nádob. Utěsněte fólii a vložte ji do tvaru teplou vodou. Forma je také utažena potravinářskou fólií a vloží se do trouby, vypnutá, ale před tím se zahřeje na 50 ° C 0C. Vydržet nejméně 6 hodin.

Optimální doba vaření je často určena zkušeností – čím déle se směs udržuje v teple, tím je kyselší chuť. V tomto okamžiku, komu, s jakou chutí je víc. Ale průměrná doba vaření je 8 hodin. Je vhodné dát v noci kvašení, abyste získali hotový produkt ráno..

Multicooker jogurt: jednoduché a jednoduché

Pokud je v domě výrobce jogurtu, proces vaření tohoto užitečného produktu se zjednoduší na maximum. Přístroj vytváří potřebné teplotní podmínky, ohřívá sklenice se štartérem po požadovanou dobu a poté se automaticky vypne.

Vše, co je třeba, je zředit mléko a kvas v správném poměru, dobře promíchat a nalít do nádob, které přicházejí s výrobcem jogurtu.

chováme молоко

A pak se postarat o všechny technologie. Sklenice jsou vybaveny vhodnými víčky, mohou být uloženy v chladničce s hotovým produktem až 7 dní.

vylévat по бочкам

Multivarka – další pomocník při přípravě jogurtu doma. Mnoho modelů má dokonce speciální režim včetně šálků. V takovém případě stačí pouze nalít směs mléka a výchozí kultury do nádob, umístit je do multicookerové misky a vybrat požadovaný program. Po 8 hodinách bude jogurt připraven..

zapněte мультиварку

Není-li pomalý sporák vybaven tímto způsobem přípravy, je stále možné vyrobit domácí jogurt. V tomto případě se směs nalije do nádob..

přidat орехи

To je velmi výhodné, aby se plechovky dětské stravy. Jsou pokryty potravinářským filmem a umístěny v misce s vícepólovým místem, kde je teplá voda nalita do asi 40 let 0C. Voda by se měla dostat do “závěsů” sklenic..

Dále zvolte režim vytápění a počkejte 20 minut. Vypněte zařízení, ponechte nádoby uvnitř, po hodině zopakujte postup zahřívání, znovu vypněte pomalý sporák a udržujte jogurt v misce po dobu 6-8 hodin.

Řecký jogurt: lahodný recept

Řecký jogurt ve svém složení je podobný obvyklému, ale má hustší texturu a je spíše jako měkký sýr. Je konzumován jako samostatný výrobek a používá se také k přípravě různých pokrmů..
jogurt с помидрами
Postup při vaření řeckého jogurtu je stejný jako u obyčejného. Mléko je kombinováno s kvasem, nalije se do nádoby a vytváří vhodné teplotní podmínky po dobu 8 hodin..

A pak, aby se dosáhlo požadované konzistence, je hotová jogurtová směs vyhozena zpět na síto, lemováno dvěma vrstvami gázy a necháno několik hodin vyčerpat..

Výsledkem je, že řecký jogurt je přibližně o polovinu více než obvykle, ze stejného množství mléka..

Produkt je mimořádně užitečný, má hodně vápníku a bílkovin a málo mléčného cukru, který jde spolu se syrovátkou.

Pokud máte v úmyslu opustit řecký jogurt na sourdough, pak by mělo být provedeno předtím, než je z něj vytlačena přebytečná kapalina..

Mražený jogurt: jak vařit doma

Mražený jogurt je lahodný a nízkokalorický dezert bohatý na vápník, který také obsahuje užitečné bakterie mléčného kvašení. Z hlediska užitečnosti je výrazně lepší než zmrzlina..

V srdci zmrzlého dezertu je přírodní jogurt, vařený doma jakýmkoliv vhodným způsobem. Chcete-li produkt chutnat, přidejte ovoce, bobule, oslaďte cukrem nebo medem. Ovoce a bobule jsou nejlépe přidány do směsi jogurtu ve formě bramborového pyré nebo jemně nakrájené.

Dokonalá konzistence dezertu bez skvrn ledu se získává při vaření ve výrobci zmrzliny. Ale pokud není, může být vaření v mrazáku možné. Musíte nastavit časovač a každých 20-30 minut, abyste získali směs z jogurtu a ovoce z mrazničky a porazili, dokud nezhustí. Zmrzlá pochoutka se ukáže jako jemná a plazivá, podobná struktuře na zmrzlinu..

Můžete to udělat jednodušeji a zmrazit směs, rozlití do forem. Chuť a přínosy produktu zůstanou, ale měkká a plastová hmota nebude fungovat.

jogurt в стаканеPřečtěte si, jak vařit jogurt v pomalém sporáku s kvasem a různými přísadami..

Získali jsme nejlepší recepty na domácí jogurt v výrobníku jogurtu – berte na vědomí.

Připravte tvaroh a jogurtový krém na dort, je užitečný a není příliš vysoko-kalorický, přečtěte si recept.

Recepce na kyselé mléčné nápoje v termosku

Na jedné straně termos je ideální zařízení pro výrobu lahodného jogurtu doma bez výrobce jogurtu. Protože je schopen udržovat požadovanou teplotu po dlouhou dobu. Na druhou stranu je s použitím termosu obtížnější dosáhnout sterility podmínek vaření..

Je velmi obtížné ho důkladně opláchnout, obzvláště kryt. Proto se připravuje jogurt, je lepší vybrat termosku s širokým krkem. Doporučuje se nejen nalévat ho vroucí vodou, ale i otřít alkoholem..

Zbytek procesu vaření je jednoduchý. Budete potřebovat litr mléka a sušené křoviny v správném poměru nebo sklenici přírodního průmyslového jogurtu. Chcete-li, aby konečný produkt byl chutnější, je lepší užívat mléko s obsahem tuku nejméně 3%. Všechno jiné mléko než UHT musí být vařeno a chlazeno..

V čisté misce smíchejte vyhřívaný na 40 ° C. 0C mléko a kvas. Nalijte směs do termosky, zavřete víko a nechte alespoň 8 hodin. Během tohoto období se pokuste nechat uspořádat termosky a nechat je otřásat. Připravený jogurt se nalije do skleněné misky a uchovává se v chladničce.

Experimentování s chutí

Navzdory všem přínosům z přírodního jogurtu, děti a mnoho dospělých milují také sladké mléčné výrobky s různými přísadami ve formě sušeného ovoce, čokoládových lupínků a džemu. Samozřejmě doma je k dispozici také celá řada jogurtových příchutí..
jogurt с наполнителями
Jediná věc, kterou byste neměli přidávat ke směsi plniv, dokud nedojde k procesu dozrávání. V opačném případě prospěšné bakterie místo fermentace laktózy přecházejí na jiné sladkosti, ovoce nebo cukr. A jogurt prostě nebude fungovat..

Nedoporučuje se přidávat citrusové plody nebo ovoce kiwi, ovocné kyseliny obsažené v tomto ovoci jsou neslučitelné s mlékem, produkt se rozdrtí.

Proto je lepší přidávat nejrůznější nápoje do přírodního jogurtu těsně před podáním do stolu nebo po jeho přípravě před chlazením..

Pokud se přirozenou fermentovanou mléčnou chutí nezdá dostatečně sladká a chcete přidat cukr, je lepší použít práškový cukr. Nebo si vyrobte cukrový sirup – zřeďte požadované množství granulovaného cukru ve vodě a poté nalejte do hotového jogurtu a promíchejte.

Užitečné tipy

Někdy chcete vařit hustou hustou konzistenci jogurtu. Dosáhnout hustoty následujícími způsoby:

 • Před fermentací přidejte do mléčné směsi několik polévkových lžic prášku.
 • Když je jogurt hotový, vložte do něj kukuřičný škrob ve výši 1 lžičky na dávku;
 • Před ochlazení přidávejte agar-agar k hotovému výrobku..

Přírodní jogurt by měl být skladován pouze v chladničce a ne více než týden. Po 7 dnech se významně sníží užitečnost produktu..

Kromě použití jogurtu v přírodním stavu a se sladkými přísadami se tento fermentovaný mléčný výrobek dokonale slučuje s greeny, jako je koriandr, kopr, petržel a různé koření. A pokud přidáte nějakou sůl, pepř a jemně nakrájený česnek, dostanete chutný a lehký salátový dresink..

Také v jogurtu marinované maso pro šišky kebab, je schopen neutralizovat přebytečný tuk, například vepřové. A naopak, chudé maso v marinování v jogurtu bude šťavnatější..

Je třeba si uvědomit, že fermentovaný mléčný výrobek se rotuje při vysokých teplotách. Proto se přidává do horkých nádobí, postupně se ruší na konci vaření, zatímco samotný jogurt nesmí být ochlazován, ale při pokojové teplotě..

Tak domácí jogurt je nejen zdravý a chutný, ale také schopen najít širokou škálu použití při domácím vaření..

Loading...