Brokolice je druh karfiolu. Pro potraviny jsou vhodné květenství a nohy. Charakteristickým rysem brokolice je chuť a výživné vlastnosti..

brokolice польза

Užitečné vlastnosti

Jedinečné chemické složení zeleniny je užitečným a snadno stravitelným produktem, který se často používá k podávání šestiměsíčního dítěte. Složení brokolicového zelí obsahuje:

 • Vitamíny – skupiny B, A, C, E, PP;
 • Minerály;
 • Squirrels;
 • Uhlohydráty;
 • Karotenu.

Vzhledem k velkému množství vitaminu C má antioxidační účinek.

Vzhledem k vysokému obsahu užitečných a aktivních složek má kapusta hojivé vlastnosti. Pravidelné používání brokolice zlepšuje a obnovuje zdraví..

Draslík pomáhá odstranit přebytečnou vodu a sůl z těla. Fosfor a vápník jsou zodpovědné za stav mozku a kostní tkáně. Železo, kobalt a železo zlepšují průtok krve. Jód zajišťuje normální fungování štítné žlázy a endokrinního systému jako celku..

Navíc použití brokolic zabraňuje vzniku takového onemocnění, jako je ateroskleróza. Normální funkce kardiovaskulárního systému je také zachována a mládí těla je prodlouženo..

Kolik času a jak vařit

Pro vaření kapusty můžete použít různé metody tepelného zpracování, například: vaření, smažení, stewing. Největší množství vitamínů a příznivých prvků se ukládá do zeleniny během vaření. Chcete-li to provést, můžete použít pravidelnou nádobu, pomalý sporák nebo dvojitý kotel..

Vaření čerstvé brokolice tradičním způsobem trvá 6-7 minut. Při použití zmrazené zeleniny se doba zdvojnásobí. Vroucí voda se uvede do varu, mírně slaná, potom se produkt ponoří. Doporučujeme vařit brokolici na střední teplotu. Díky této technologii tepelného ošetření zelí nejen zachovává své příznivé vlastnosti, ale i chuť.

as заморозить брокколи на зимуNeméně populární a způsob vaření brokolice v dvojitém bojleru. Zvláště často tato metoda tepelného ošetření používá lidé, kteří dodržují zdravý životní styl nebo se řídí dietou. Pro vaření čerstvé zelí v dvojitém kotli je 6-7 minut. Pokud byla zelenina v mrazáku, potřebujete 11-12 minut.

Před zahájením přípravku doporučujeme rozdělit čerstvé ovoce na malé květenství a velké stonky nakrájet na několik kusů. Tím se urychlí proces vaření. Pokud byla zmrazená brokolice zakoupena v obchodě a není rozdělena na části, pak by měla být doba vaření zvýšena o 3-4 minuty..

Aby byla barva a chuť vařené zeleniny zachována, musíte ji zbavit přebytečné vody. Chcete-li to udělat, jednoduše umístit vařené květenství do cedníku a trochu se protřepat. Poté musí být hotový produkt okamžitě přenesen do nádoby se studenou vodou, která obsahuje led..

Mnoho hospodyňek v kuchyni má takový pomocník jako pomalý sporák. Můžete také vařit brokolici. Chcete-li to provést, můžete použít “dvojitý kotel” nebo “zeleninu na vaření”. Doba vaření závisí na velikosti zeleniny..

Zmrazení brokolice na zimu

Vzhledem k tomu, že brokolice je sezónní zelenina, která nemůže být skladována po dlouhou dobu, bylo se ji učit zmrazit. Tímto způsobem uchovává všechny užitečné vlastnosti..

Během všech ročních období mohou být zmrazené potraviny zakoupeny v obchodech. Nicméně, domácí zmrazené zelí není horší než koupil jeden, pokud víte, jak to udělat správně..

brokolice как варить

 1. Zelenou zeleninu je třeba pečlivě vybírat a oddělovat květenství od mrazu bez poškození a tmavých míst;
 2. Důkladně omyjte ovoce nečistotami a hmyzem;
 3. Odstraňte všechny listy z každého ovoce a dejte je do malých květenství;
 4. Plody nalévají studenou vodu, aby je zakryly, přidali šťávu z poloviny citronu;
 5. Po 6-7 minutách nalijte kapalinu do pánve, ve které bude zelí bledý;
 6. Po vroucí vodě snižte květenství, nevarujte víc než 5 minut;
 7. Poté ho přitiskněte cedníkem a na několik minut ho umístěte do studené vody s ledem;
 8. Mírně sušené zelí, rozdělené do sáčků nebo plastových nádob na zmrazení.

Aby si zelenina zachovala svou chuť a zdravé vlastnosti, opakované zmrazování není povoleno..

Co připravovat z mrazené brokolice pro dítě? Jedinečně ztuhlé!

Jeden z běžných druhů doplňkových potravin pro děti do jednoho roku je zelí pyré. Můžete si je koupit v oddělení dětských potravin v obchodě nebo lékárně, ale můžete si sami vařit doma..

Chcete-li si vyrobit bramborovou kaši, budete potřebovat:

as варить брокколи

 • Zmrazené zelí – 100 gramů;
 • Střední brambory – 1 kus;
 • Máslo – 5 gramů.

Vařte brambory a zeleninu ve vodě po dobu 15-17 minut, poté protřejte sítem nebo nasejte mixér. Trochu soli a vařte dalších 2,5-3 minut. K masovému bramboru přidejte máslo, promíchejte.

brokolice пользаBrokolice – užitečné vlastnosti, recepty, zajímavé pokrmy a doporučení, jak správně připravit.

Jak se vařit brokolice – recepty, doporučení, tajemství vaření.

Barevné nakládané zelí, vařené podle našeho receptu, jistě ocení vaši domácnost..

Závěr

 1. Zmrazení porce kapusty umožňuje zabránit rozmrazení celé dávky při zachování formy brokolice;
 2. Chcete-li zachovat barvu vařené zeleniny, vařené zelí by mělo být umístěno v ledové vodě;
 3. Produkt je vhodný pro první krmení šestiměsíčních dětí..

Požehnejte!