Fazole jsou chutná a oblíbená příloha a důležitá část mnoha pokrmů. V luscích obsahuje mnoho stopových prvků a vitamínů, které se bohužel při vaření ztrácejí. Ale většina z nich může být zachráněna, přichází k výběru, namáčí a vaří fazole s dovedností.

fazole разноцветная

Jak si vybrat chutné a zdravé fazole?

Fazole jsou v mnoha odrůdách a barvách. Každý typ má své vlastní charakteristiky, jmenovitě drobivost, strukturu, specificitu chuti a kompatibilitu s jinými pokrmy, které je třeba vzít v úvahu při výběru. Bílé, červené, černé a skvrnité fazole lze odlišit od nejoblíbenějších a dostupných druhů..
 • Bílé fazole je nejběžnější odrůda. Je kombinován s téměř všemi pokrmy a lze jej použít všude, protože jeho jemná chuť je všem dobře známá. Při výběru tohoto bobu je třeba vzít v úvahu, že je zcela volná;
 • Červené barvy ne méně populární a známý všem. Nejčastěji se používá k plnění a polévek a salátů. Má příjemnou chuť a středně jemnou drobivost, a mezi jeho prvky můžete zvýraznit jasnou vínovou barvu;
 • Černá odrůda více exotických než ostatní druhy fazole uvedených. Sladká a hořká chuť je vhodná pro dušené a saláty. Má poměrně hustou strukturu;
 • Pinto nebo barevné fazole univerzální díky své jemné a krémové chuti. Hlavní trik této odrůdy spočívá v tom, že je potřeba dlouho namáčet a vařit, ale za to stojí pinto chuť..

Výběr fazole v obchodě, věnujte pozornost integritu obalu, čistotu směsi, absenci skvrn na fazole a tekutost. Pozornost a přitažlivost ve fázi výběru vám umožní užít si opravdu chutné jídlo na konci.

Příprava fazole na vaření

fazole видыNamočte fazole před vařením. To je způsobeno zkrácením doby vaření a změkčováním účinků fazole na střeva..

Před namáčením je třeba fazety třídit a odstranit rozmazané. Nikdy byste neměli smíchat různé odrůdy, neboť to zkazí chuť. Poté, co byly zrna tříděna, je třeba fazole oprat..

Namočené zrna jsou od tří do dvanácti hodin, v závislosti na typu. Během procesu namáčení je třeba pravidelně měnit vodu, nejlépe každé tři hodiny. Dvojnásobné zvýšení velikosti zrna znamená, že mohou být vroucí. Fazole musí být několikrát promyty před vařením..

Jak rychle vařit fazole: způsoby

Fazole nejsou nejrychlejším produktem, je třeba mít na jeho přípravu trpělivost. Ale někdy musíte jen rychle vařit. Existuje několik způsobů, jak to udělat..

  fazole стручковаяя

 1. Připravit rychlé fazole v pánvi, je nutné je naplnit velmi studenou vodou a nechat je vařit na středním ohni. Když se voda vaří, odvede se a nová část se nalije studená. Postup se opakuje až do úplné připravenosti. Můžete také přidat sódu na špičku nože a pár kapek citrónové šťávy na konci neutralizovat účinek sodovky. Sůl by měla být pouze na konci, protože sůl zpomaluje vaření;
 2. Bez namáčení fazole jsou vařené stejným způsobem. Existuje neobvyklý způsob, jak rychle připravit nepražené fazole: pomocí mořského kala. Její listy by měly být před sušením a přidány do fazole před vařením. To vše trvá asi 40 minut a pokud přidáte do něho koření, můžete navíc získat chutný vývar;
 3. Velmi výhodné se vaří fazole v mikrovlnné troubě. K tomu je třeba umístit zrna do sklenice, nalijte čistou chladnou vodu a vložíte troubu po dobu 7-10 minut na maximální výkon. Poté promícháme fazole, sůl a znovu ponecháme 15-20 minut na střední energii;
 4. V multicookeru fazole vařené v režimu ochlazení jednu hodinu a půl. Sůl by měla být před vařením;
 5. Červená odrůda pro boršč vaří velmi dobře v tlakovém sporáku. V tomto případě jsou fazole hotová přibližně 40 minut po varu. Fazole jsou lepší než sůl.

Moderní odrůdy jsou speciálně navrženy pro rychlé vaření, takže pokud potřebujete “rychlé” fazole, doporučujeme je vybrat. Odrůda musí být uvedena na obalu výrobku..

salát с морковьюSalát z hovězí pečene s různými přísadami. Zkuste, experimentujte a vařte!

Banánový tvarohový koláč v pomalém sporáku. Můžete přidat hrozinky, ořechy, kandované ovoce a další “dobroty”. Přečtěte si recepty.

Nezkusili jste ovocný chobot v zakysané smetaně? Vyzkoušejte tento vynikající recept.

Tipy a fakta

 • Fazole mohou během varu změnit barvu. Abyste tomu zabránili, nezakrývejte jej víkem;
 • Aby fazole nebyla hořká, musí se voda během vaření alespoň dvakrát měnit. Staré fazole také spálit;
 • Existuje rychlejší, ale časově náročný způsob, jak namočit fazole. V tomto případě jsou zrna přivedena k varu přes klidný oheň a vařena na silné 5 minut. Poté se usadí 3 hodiny v bujónu a 1 hodinu v čisté vodě;
 • Chcete-li vařit rychleji, po varu přidejte 2-3 polévkové lžíce studené vody;
 • Namočte fazole na více než 10 hodin;
 • V létě musí být namočené fazole umístěny v chladničce, aby se zabránilo klíčivosti;
 • Jeden pohár obsahuje asi 200 gramů semen.

Jak víte, fazole – zdroj rostlinných bílkovin. To je skvělá alternativa k maso pro vegetariány. Fazole dělají paštu a klobásu, ne méně chutné než obvykle..