Nedávno se stal půst populární. Populární a slavní lidé opakovaně mluvili o dodržování křesťanských příspěvků v rozhovorech. Mezi obyčejnými lidmi, z nichž většina nejsou členy žádné křesťanské církve, se také často stávají dobrovolné odmítnutí masa během ortodoxního půstu.

canape

Může se však toto sebeobržení považovat za místo? Jaký je význam půstu církve? Jaké jsou formy půstu a mohou je každý následovat? Odpovědi na všechny tyto otázky, stejně jako doporučení ohledně toho, co může být zahrnuto v menu “Párty”, a recepty pokrmů nalezne každý, kdo čte článek nakonec..

Post – co to je?

Půst je dobrovolná abstinence a sebeobrestání, které platí nejen pro potraviny. Pravoslavní křesťané během půstu se také omezují na zábavu, socializaci a sexuální život..

Je čas na pečlivou analýzu vašeho života, aktivní duchovní práci zaměřenou na vymýcení vašich zrad a nedostatků, takže duchovní učitelé doporučují, aby tí, kteří jsou na půdě, tráví více času navštěvováním církve, domácí modlitbou, pomáháním těm, kteří to potřebují,.

Aby křesťan úspěšně dokončil své duchovní úsilí na cestě k zdokonalování své duše, církev zavádí celý systém půstu. Nejdříve se rozlišuje podle délky trvání:

 1. Denní příspěvky jsou každou středu a pátek v kalendářním roce. Jedinou výjimkou je období od Vánoc po Svátek, Velikonoční týden a další “pevné” týdny. Jednodenní postavy zahrnují také Epifanii (18. ledna), Beheading Johna Křtitele (11. září) a Vyzdvihování sv. Kříže (27. září);
 2. Vícedenní příspěvky:
  1. Půst před Velikonohem, jehož trvání závisí na pravidlech výpočtu přijatých v určité denominaci, ale nutně zahrnuje půst (40 dní);
  2. Petrovský půst, který začíná sedm dní po svátku Trojice. Bez ohledu na čas začátku se vždy koná 12. července a může trvat od 6 týdnů do 1 týdne a 1 den;
  3. Ouspensky – nejkratší, která trvá jen dva týdny. Začíná jantarovým medovým spasitelem (14. srpna) a končí na azurové oslavě Nanebevzetí Matky Boží (27. srpna);
  4. Vánoce – vždy začíná 28. listopadu a trvá do 6. ledna, celkem 40 dní.

V závislosti na věku a fyzickém zdraví člověka se pokyny týkající se půstu mohou u každého věřící značně lišit. Pokud jde o abstinenci v potravinách, můžeme rozlišit následující stupně fyzického půstu:

 • nejíst maso;
 • odmítnutí mléčných výrobků;
 • odmítnutí ryb;
 • odmítnutí ropy;
 • nalačno po určitý počet dní.

Ačkoli někteří odborníci na výživu považují půst za optimální výživový systém a tvrdili, že se pomáhá zbavit se toxinů a toxinů, než se rozhodnete o půstu, měli byste se poradit se svým lékařem o vašem zdraví, aby nedošlo k poškození vašeho těla..

Co znamená podvýživa?

Nejpřísnější forma půstu, kterou ordinace kostela předepisuje monastickým a která není povinná pro dodržování laiků, je vyhlazování potravin. Jelikož v písemné podobě neexistují jasné pokyny a pravidla týkající se dodržování “suchých” dnů půstu, doporučení a vysvětlení různých duchovních se mohou výrazně lišit..

Podle přísnějších verzí je podvýživa konzumace rostlinných potravin, které nevedou k tepelnému ošetření, nevařeným potravinám a chlebě. Méně přísná možnost, věří, že stravovací návyky nejsou jíst “suché” jídlo, ale odmítá jídlo připravené ve vodě nebo mazané kapaliny (dokonce i s rostlinným olejem).

Podle církevního slovanského slovníku je vyčerpáním použití suchého a hrubého jídla, takže někteří kleriví věří, že každý člověk, vzhledem k jeho životnímu stylu a zdraví, může sám rozhodnout, jaké jídlo bude pro něj “hrubé a suché”. Je však nutné, abyste se o tom obrátili s pastýřem a obdrželi jeho požehnání, protože tato forma půstu je považována za další výkon..

polevouJak vyrobit poleva s želatinou pro koláče – tento fudge se nelepí, uschne velmi rychle a nerozpadne. Zkuste!

Poznamenejte si zajímavé recepty na skládání těsta pro krásné a neobvyklé pečení!

Víte, co je “tsimus”? Chcete se pokusit vařit? Naše recepty s fotografiemi a tipy krok za krokem vám pomohou..

Jaké jídlo jíst

V době Velkého (nejpřísnějšího) rychlého věřící jsou v prvním a posledním týdnu, stejně jako v pondělí, středu a pátek předepsány suché potraviny. Co jíst při podvýživě v posteli?

Podle přísnější verze mohou být konzumovány pouze surové nebo sušené ovoce a zelenina, chléb, ořechy, sušené ovoce a med, solené a nakládané houby a zelenina, pokud není v procesu přípravy použitý rostlinný olej, protože je přísně zakázáno víno.

V méně přísné verzi suchého jídla je výše uvedená nabídka doplněna pečenou a vařenou v troubě nebo v mikrovlnné troubě (přirozeně bez vody). Můžete tak do vaší stravy přidat pečené brambory, řepky, dýně, cukety, jablka, mrkev a další zeleninu a ovoce..

Co jíst: recepty

Když jste se zabývali skutečností, že můžete jíst ve dnech nedostatku jídla, a co není, můžete jít do nejkrásnějších – recepty pokrmů, které lze připravit na štíhlou nabídku. Následující kompilace dokazuje, že půst je dny abstinence, nikoliv hladové bolest..

Studená rajčatová polévka
Co je значит сухоядение в пост, какая пища разрешена, рецепты
Složení Počet
rajčata 300 g
okurky 200 g
sladké zelené pepře 50 g
celer 50 g
sůl, pepř, citronový džus a petržel chuť
Doba vaření: 20 minut Kalorie na 100 gramů: 17 Kcal

Stejně jako kdykoli jiný den byste měli zahrnovat polévky ve stravě na lačno. Ve dnech suchého jídla, kdy je jakékoliv tepelné ošetření zakázáno, jejich studené možnosti pomohou..

Vaření:

 1. Odstraňte kůži z rajčat. Budete to muset provést bez vroucí vody, ale pokud kousky kože nezkazí chuť k jídlu, můžete tento okamžik vynechat;
 2. Pak rajčata nakrájíme v kaši se struhadlem, míchačkou nebo masem; k broušení
 3. Okurka, pepř a celer nakrájíme na malé kostičky;
 4. Kombinujte rajčatové pyré a zeleninu, naplňte celý sůl, citronovou šťávou a pepřem; přidat перец
 5. Po ochlazení před podáváním posypeme nakrájenou petrželovou polévkou.

Brambory se zeleninou

brambory выпечь

Jako druhý kurz můžete jíst pečenou zeleninu. Můžete rozdrtit vše, co je užitečné na kostky, sůl, sklopte do rukávu pro pečení a pošlete jej do trouby, nebo můžete udělat trochu jinak, jako v tomto receptu.

Pro brambory se zeleninou budou potřebovat:

 • 300 g bramborových hlíz;
 • 50 g cibule (cibule);
 • 5-6 g česneku (jeden hřebíček);
 • 60 ml rajčatové šťávy;
 • sůl, koření a byliny podle chuti.

Vaření, vzhledem k době pečení brambor, bude 40-50 minut.

Nutriční hodnota hotové nádoby – 69,2 kcal / 100 g.

Jak vařit:

 1. Hlízy brambor dobře umyté, sušené a pečené v uniformě v troubě nebo v mikrovlnné troubě. Ve druhém případě je nutné propíchnout pokožku na několika místech s párátkem;
 2. Připravené bramborové kaše s vidličkou nebo nakrájené na malé kostičky. Pak přidejte nakrájené zeleniny, česnek a cibuli. sezóně s rajčatovou šťávou, sůl a kořením.

Zeleninový salát

ředkev

Saláty mohou být jak zelenina, tak ovoce, které jsou vhodnější pro dezerty. Namísto rostlinného oleje, který je přísně zakázán, mohou být naplněny citrónovou šťávou nebo masovou avokádovou kaší, stejně jako v tomto receptu.

Pro zeleninový salát s avokádem je třeba:

 • 250 g ředkvičky;
 • 30 gramů divokého česneku;
 • 70 g zelené cibule;
 • 70 g avokáda;
 • sůl podle chuti.

Doba vaření – ne více než 15 minut.

Kalorie – 53,6 kcal na 100 g.

Způsob přípravy:

 1. Pečlivě umyjte zeleninu a ředkvičky, jemně nakrájejte, sůl a důkladně promíchejte;
 2. Pomocí mixéru přeměňte avokádo na pyré, což bude vynikající dresink spojující všechny ingredience salátu. Přidejte obvaz na jiné produkty, promíchejte a poděte..

Plněné dýně

dýně

Je to chudý, ale velmi chutný a originální dezert, který vytvoří obrovskou konkurenci na pečených jablkách na rychlém stole. Pro jeho přípravu bude vyžadovat:

 • 1500 g dýně (to je jedna malá dýně);
 • 200 g jablek;
 • 200 gramů hrušek;
 • 70 g čerešňových švestek nebo švestek;
 • 150 g obilovin;
 • 30 gramů rozinky;
 • 30 g cukru;
 • skořice podle vkusu.

Přípravné práce a doba pečení v troubě trvá 1,5-2 hodiny.

Energetická a výživová hodnota dýňového dezertu – 64,5 kcal / 100 g.

Sekvence akcí:

 1. V dýně je odříznuto víčko a většina buničiny je vybrána, ale stěny zůstávají dostatečně husté;
 2. Jablka, hrušky, švestka a švestky se dobře umyjí, zbaví se semen a semen a jemně nakrájíme. Dusená buničina je také drcena po odstranění kostí;
 3. Smíchejte nakrájenou ovocnou a dýňovou kaši, rozinky a müsli. Přidejte skořici a cukr podle chuti. Vše důkladně promíchejte a naplňte dutou dýňu;
 4. Připravenou zeleninu připravíme víčkem a posíláme k pečení na 180-200 stupňů po dobu 60-90 minut.

Rychlý hubený medový dort

dort

Ukazuje se, že dokonce i v přísných dnech suchého jídla můžete jíst kousek lahodného medového dortu pro dezert a pracovat s jeho přípravou bude mnohem méně než u klasického medového dortu..

Pro slabý medový koláč budete potřebovat:

 • 500 gramů žitného chleba;
 • 100 g tekutého medu;
 • 100 g nakrájených vlašských ořechů nebo jiných matic;
 • skořice a citronové kůry podle chuti.

Na “pečení” tohoto dezertu bude trvat ne více než 30 minut.

Kalorie stovky gramů se rovná 273,5 kilokalorům.

Sekvence vaření:

 1. Z bochníku ražného chleba jemně jemně nakrájíme kůrky a nakrájíme na tenké plátky – koláče budoucího dortu;
 2. Každý koláč s medem a koláčem se skořicí nebo strouhaným na jemném strouhaní. Nakládněte je nahoře ve formě dortu;
 3. Nejkrásnější dezert pokropíme ze všech stran sekanými ořechy nebo mačkanou.

A co pít?

Jak již bylo zřejmé, podvýživa neznamená úplné odmítnutí kapaliny, ale stále existují určité omezení týkající se používání některých nápojů..

Přísná verze xerofagie umožňuje používat pouze vodu a různé šťávy, zakazující kávu, čaj, kompoty, odvarky a další teplé nápoje..

Zastánci jiné “lehké” verze této formy nápojů čaje, které považují za infuzi, ne odvar. Ze stejného důvodu je povoleno použití instantní kávy, ale přirozené, vařené v turečtině, je zakázáno.