Co je ucho-suneli: popis, vlastnosti, aplikace

Několik lidí je znáno na kořeních jako Georgiánci a ještě méně lidí je s takovou zármutkem zachází. O známé sóji “chmel-suneli” ví, že každá milenka ví. Ale její dvojčata “utsho-suneli” nezískala v jiných zemích takovou popularitu. A velmi marné!

ucho-suneli

Ucho-suneli – co to je?

Utsho-suneli je voňavý gruzínský koření. Připravte si z modré senovky pomocí sušených lusků a semen. Tato jetelská rostlina odhaluje svou vůni až po vysušení, protože ji Gruzínci označovali za “cizince”, tj. vůně se zjevuje z ničeho, najednou najednou. V Rusku je rostlina známější jako “modrý jetel”.

Ve vzácnějších případech se používá sen gekoně nebo shambala, ale má hořkou chuť. Směs má světle žlutou barvu a není příliš rozmačkána, původní výrobek nikdy není práškový..

Jaký je rozdíl mezi chmele-suneli a utsho-suneli? Hops-suneli obsahuje mnoho komponent, včetně ucho-suneli. Odlišuje se od ostatních složek tím, že je to nezávislé koření. Existuje verze, která utsho-suneli přišla do Gruzie z Íránu.

Vzhledem k velkému počtu produktů (máta, šafrán, koriandr, majorán atd.) Může chmele-suneli změnit jeho složení v závislosti na výrobci nebo dokonce regionu, kdy je vše vždy stejné. Je zřejmé, že obě příchutě dávají jinou chuť pokrmům.

funkce приправы

Vlastnosti a funkce koření

Hlavním rysem této koření je přidání ořechové příchutě do celého pokrmu. Navíc má poměrně různorodé chemické složení: vápník, sodík, draslík, fosfor, hořčík, zinek, mangan, železo, vitamíny skupiny B, stejně jako A, E, PP, C.

Tento koření může a dokonce musí být používán i lidmi s podrážděním žaludeční sliznice nebo gastritidy, neboť má obalující vlastnosti. Obecně má příznivý účinek na trávicí systém, odstraňuje toxiny a odpady a zvyšuje chuť k jídlu..

Tento produkt má dobrý účinek na zdraví žen. Pomáhá matkám během krmení, chrání je a imunitu dítěte, udržuje krásu hřebíků, vlasů a kůže. Navíc vědci si všimli, že jíst pokrmy z ucho-suneli zlepšují tvorbu krve, posilují krevní cévy, podporuje srdce.

Je důležité, aby při spotřebě nedošlo k překročení rychlosti 100 g denně, i když je toto množství koření velmi pomalé. Nedoporučuje se u diabetiků, při zánětu štítné žlázy a při hormonálních poruchách..

Je to dobrý protizánětlivý prostředek proti bolesti a expektorantům. Používá se v lidové medicíně, například při léčbě epilepsie, dny nebo ekzému. Používá se pro oční onemocnění. Školáci mohou přidat tento koření v malých množstvích, aby posílili své kosti a imunitu, zejména během chladné sezóny..

Oblasti aplikace Ucho-suneli

suneliObyvatelé Gruzie často používají koření téměř ve všech pokrmech. Dává se do polévek a omáčky a dodává jim svou ořechovou zvláštnost a neobvyklou chuť. Ty pokrmy, které jsou připraveny vlastními rukama, skoro vždy obsahují koření. Přidává se k Svanite soli manila..

Utsho je umístěn do slavných satsivi a satsebeli omáček, a také do adjiky. Moučné nádobí s jejich přidáním se stávají výraznějšími. Pokud používáte sen senovky, je lepší jej kombinovat s paprikou. Zelenina pomůže odstranit přebytečnou hořkost z rostliny. Jedním z nejúspěšnějších experimentů v kuchyni je přidávání ryb při vaření ryb..

Samozřejmě s pomocí ucho-suneli obalují basturmu. Proto je tak chutná a voňavá. A přidání koření do chmele-suneli činí tento druh ještě bohatší, zajímavější a aromatický. A co je nejdůležitější – ještě užitečnější.!

Spice se přidává během vaření: khachapuri, pkhali, kharcho, kuřecí maso, khinkali, mtsvadi, kuchmachi, chanakhi, mchadi, haši a další tradiční gruzínské pokrmy.

dietní кексыJak vařit chutné vdolky s kuřecím masem a sýrem, přečtěte si náš článek.

Jak vařit palačinky v pánvi se sýrem a bylinkami, přečtěte si zde..

Jak vařit muffin čokolády za tři minuty v mikrovlnné troubě – krok za krokem recept s fotografiemi a videem.

Co je nejlepší zápas

Kromě ryb, utskho jde dobře s masovými a zeleninovými pokrmy. Jehněčí a drůbež získávají nádhernou vůni přidáním tohoto koření, čímž jsou rafinovanější, bohatší a něžnější..

Koření reguluje sladkost papriky a zjemňuje nadměrnou ostrost kajenského pepře. Když je přidán do lobia, pokrm dostane svůj “chutný obsah tuku” a stává se výživným. Jakékoli jídlo v jednom okamžiku získá kavkazský dotek, pokud do něj přidáte špetku ucho.

Nejlépe je koření kombinováno s nakrájeným čerstvým cilantrem, česnekem, koriandrem, slaninou, červeným pepřem, černým pepřem, koprem, petrželkou, cibulí a samozřejmě se směsí chmele-suneli.

Jak vybrat “správné” koření

Při nákupu vysoce kvalitních koření je důležité především věnovat pozornost stavu balení. Mělo by být dokonale uzavřené, lepší ve vakuu. Je lepší nechat takový koření vážit, rychle “vydechne” venku. Je lepší, aby výrobek na trhu od samotných Gruzínců, o tom vědí hodně.

Opět stojí za to připomenout, že urcho by neměl být rozdrcený do jemného prášku. Lepší bude v hrubší podobě. Poté před vařením potřebuje trochu rozdrtit, aby odhalil jeho vůni a chuť. Produkt může mít zelenou barvu, avšak v tomto případě není lehký.

Co nahradit

Ucho je velmi snadné koupit na velkém trhu, ve specializovaném obchodě nebo ve velkém supermarketu. Ale pokud tam není nic podobného, ​​můžete si vzít směs chmele-suneli. Najdete ho i v nejmenším obchodě. Není nic lepšího než tato náhrada, ačkoli pak se chuť stává mnohem rozmanitější kvůli dvanácti jiným rostlinám..

Je však třeba si uvědomit, že při přípravě satsibeliové omáčky nebudou fungovat žádné další koření. Musí být přítomen ukho-suneli. Další, ne nejjednodušší, náhrada může sloužit mleté ​​semená sen. V některých městech se nachází. Právě tato semena dávají těstovině příchuť, jak to utsho dělá..

Gruzínci a kuchaři kavkazské kuchyně nicméně poznamenávají, že utsho-suneli je téměř nemožné a není nutné ho vyměňovat. To je důležitá součást kulinářské historie a kultura Gruzie, a proto je lepší ještě hledat originální koření..

Utsho-suneli si zaslouží pozornost, byť jen díky tomu, jak často ji používají Gruzínci. Majitelé ochucení jasně vědí, proč si vybrali ucho a chmel. Chcete-li diverzifikovat své menu nebo představit novou chuť tradičních pokrmů, můžete experimentovat s tímto kořením. Je důležité pouze jeho vysoká kvalita, která se na trhu příliš těžko učí. Ujistěte se, že výsledek překročí očekávání.!

Loading...