Pro mnoho národů je omáčka považována za kvintesence národního bohatství. S italskou láska k životu je spojeno s voňavým bazalkovým pestem, smyslnost francouzského displeje jemnou jíškou, British ironie je nemožné si představit, aniž by bylo pikantní „Worcester“ omáčkou, ale pod kavkazské dlouhověkosti, samozřejmě znamenalo tkemali.

tkemali

Plum tkemali – co to je, užitečné vlastnosti a původ

Ve srovnání s jinými omáčkami, stávajícími známými omáčkami je tkemali nejužitečnější. Není divu, že je součástí přípravy mnoha diet založených na zelenině. Navíc, voňavý dresink s lehkou kyselostí a pikantními tóny – ani jednou zachránil hospodyně při vaření pokrmů ve stohu. Opravdu, na rozdíl od stejného bechamelu nebo majonézy, a tokemali ne kapku tuku.

Ti, kteří navštívili Gruzii alespoň jednou, mají pocit, že celá ekonomika lidí je založena na třešňové švestce: barviva jsou připravena z ovoce pro barvení látek, vaření kompoty a dokonce i pečení lavash. Ale hlavní derivát švestky je považován za tkemali omáčku, bez níž nemůže dělat kavkazský svátek..

Pokud jde o přínos, pak nejprve v tkemali obsahuje největší množství vitaminu C – téměř stejně jako v citronu. Za druhé, účinek omáčky přímo souvisí s funkcí čištění těla. V zralé třešňové švestce je spousta pektinů, které jsou známé jako “úklidová služba” pro žaludek. Bobule nejen odstraňují strusky, ale také zabraňují tvorbě nových. Ale vysoký obsah dříve zmíněného vitamínu C usnadňuje dodržování nejpřísnějších dní hladování, protože posiluje imunitní systém a dává novou sílu.

Aplikace, co se podává tkemali

S gruzínskou švestkovou omáčkou získá každá jídlo novou chuť. Například jemná, jemná chuť červeného tkemali se podává hlavně polévkám. Na základě půstu připravují kharcho, kukuřičnou polévku, luštěniny a rajčatové polévky..

Žlutá tkemali z důvodu vysokého obsahu vitamínu C se obvykle podává s houbami a mořskými plody, neboť vychází ze základní chuti. Čerstvá a kořeněná zelená omáčka je nepostradatelná při servírování hlavního občerstvení v Gruzii – lobio.

Co a jak vyrobit omáčku

tkemaliIdeální čas na přípravu omáčky je v létě, když se srnčí třešeň. Omyté ovoce usínají v hluboké pánvi a vylévají vodu z pramene..

Dále přichází tepelné zpracování: švestky jsou vařené až do změkčení, za současného míchání, takže omáčka nehoří..

Hotová hmota je nezbytně mletá jemným sítkem, aby se odstranily jámy a kůže. Pomalu vaříme na nízkém teplu na konzistenci podobnou kapalné smetaně..

Po začátku nejzajímavější a nejdůležitější moment – přidání koření. Zde je všechno přísně individuální: někteří dávají přednost česnekům, jiní nešetří na chmele-suneli a jiní stále zlepšují zázvorovou omáčku.

Ale žádný recept na vaření není kompletní bez přidání ombalo greens. Různá vonná mincovna roste výlučně na Kavkaze a díky tomu tkemali získává nádech čerstvého chladu. Hlavním úkolem ombalo je však prevence fermentace ovoce při tepelném ošetření..

Bohužel se považuje za téměř nemožné vařit skutečnou gruzínskou tkemali omáčku v městských prostředích. Samozřejmě, čerešňová švestka může být nahrazena jakýmikoli druhy švestky a ombalo s mátou nebo citrónovým balzámem, ale současně se ztratí rys a užitečné vlastnosti gruzínského doplňování paliva..

V tomto ohledu po mnoho let existuje celá řada kuchařů, kteří dávají přednost vaření podle starých receptů. K tomuto účelu chodí na Kavkaz, kde sbírají vzácné přísady, připravují tam omáčku a přinášejí do svého domova “chutnou zavazadla”..

Klasický recept
Co je такое ткемали и как приготовить одноименный соус
Složení Počet
šafrán imeretinsky 1 lžička.
koprem a koriandrem poloměr
ombalo (mátová máta) ½ banda
alycha tkemali 1 kg
horké pepře 1 ks.
cukru 3 lžičky.
česnek hlavu
koriandrový hrášek 1 hod l.
sůl 2 lžičky.
Doba vaření: 90 minut Kalorie na 100 gramů: 41 Kcal

Stupně vaření:

 1. Třešňovou slivu nalijte tak velkým množstvím tekutiny, aby se bobulové plody zcela neukrývaly;
 2. Nasaďte sporák a počkejte na vaření. Při tomto procesu se vytvoří velké množství pěny, takže budete muset stát blízko kamen a neustále míchat;
 3. Pokud plány použijí omáčku bezprostředně po vaření, pak slivku několik minut vařte. Pro zimní zásoby – nejméně 20 minut;
 4. Jakmile je třešeň švestková měkká, kompozice se rozemele přes síto;
 5. Zbývající kapalina po vaření nečerpá;
 6. Chopte česnek v mixéru nebo v maltě. Přidejte do složky jemně nasekané zeleniny, pepř, sůl, koriandr a cukr. Pokud byla použita ne příliš kyselá a přezrálá švestka, pak v této fázi můžete nalít lžičku vinného octa;
 7. Všechno výše uvedené se míchá v mísiči, aby se získala homogenní kaše;
 8. Smíchejte s vařenou cherry švestkou a promíchejte;
 9. Nalijte celou hmota do pánve, nalijte malé množství tekutiny (která není vyčerpaná), takže konzistence je podobná jako zakysaná smetana;
 10. Omáčku položíme na malý požár a počkáme na vaření. Pravidelně mícháme tkemali po dobu 10 minut.

Některé milenky na 6. stupni přidávají sklenici vlašských ořechů, ale závisí na individuálních preferencích..

kuře в соусеJak vařit kuřecí filé v zakysané smetaně, přečtěte si náš článek..

Přečtěte si, jak vařit skvělou lahodnou polévku z kuřecích prsou. Recepty zde.

Lahodné těstové těsto z kvasnic – poznamenejte si nejkrásnější výběr receptů.

Snadné vaření

Přípravky:

 • mletá červená paprika – 1 lžička. (žádný snímek);
 • koprovka – 4-5 ks;
 • česnek – 3 zuby;
 • stolní sůl – 1 lžička;
 • slivka – 100 g;
 • čerstvé listy koriandru – 2-3 větve.

Doba vaření: 45 minut.

Kalorie: 11 kcal.

Stupně vaření:

 1. Slivka nalít sklenici vody a poslat k varu;
 2. Jakmile jsou bobule měkké, protřete je přes síto a zředte je malým množstvím vývaru na konzistenci tekuté kysané smetany;
 3. Chopte česnek, bylinky a pepř v mixéru. Směs se švestkami a zase dusíme na nízké teplotě;
 4. Po varu odstraňte z tepla a ochlaďte.

Tkemali ze švestkových odrůd Ternovka

Přípravky:

 • slivky – 1,5 kg;
 • sušená petrželka – ½ lžíce. l;
 • stolní sůl – 1 lžička;
 • česnek – 2 hlavy;
 • zemní bobkový list – 1 polévková lžíce. l;
 • kopru a koriandru – v jednom svazku;
 • Šafrán – ½ lžičky;
 • horká paprika – ½ lžičky;
 • Ombalo – 1 polévková lžíce. l;
 • celer – 1 pod;
 • mletá sušená bazalka – 1 polévková lžíce. l;
 • Koriandr – ½ lžičky.

Doba vaření: 1 hodina a 20 minut.

Obsah kalorií: 43 kcal.

Stupně vaření:

 1. Nalijte švestky nalité vodou a vařte, dokud nebude kůže prasknutá na většině ovoce; švestky
 2. Vyndejte pánev ze sporáku, popíjte bobule přes síto, odstraňte kůži a kosti. Můžete také použít mixér pro tento účel. V každém případě by výsledkem švestky měla být homogenní kaše;
 3. Česnek, celer, kopr a koriandr jemně nakrájíme a mísíme s ostatními kořeními; k čištění чеснок
 4. Gruel dal pomalý oheň a vařit asi 7 minut;
 5. Ve varné omáčce přidejte připravované byliny s kořením; přidat специи
 6. Pravidelně zasahujte a odstraňte pěnu; k vaření
 7. Připravenost stanovit stín – tkemali by měla získat bohatou a jasnou barvu. omáčku готов

Co jíst tkemali omáčku ze švestek

V Gruzii existuje mnoho variací vaření tkemali, protože švestka je červená, žlutá a dokonce i zelená. Červená omáčka je vařená s přídavkem žlutých a červených švestek, ale obrat je přidán do zelené, aby omáčka byla sladší..

Vzhledem k tomu, že tkemali dobře doplňuje chuť masových a rybích pokrmů, je jim hlavně podáváno, posypáno čerstvou nakrájenou petrželkou a koprem. Červená omáčka vždy doprovází kharcho. Žlutá a zelená se dokonale smíchají s čipy a těstovinami.

Tkemali Tipy pro vaření a skladování

Jedním z hlavních tajemství tkemali je přítomnost ombalo. Vedle specifických chuťových vlastností má rostlina konzervační vlastnosti, což umožňuje prodloužit dobu skladování omáčky.

Dalším tajemstvím je vlastní vaření. Švestky jsou tepelně ošetřeny tak, aby pyré měly nejvíce jemnou a vařenou konzistenci..

Válcované v chladničce nebo v chladném sklepě, tkemali uchovávají až jeden rok.

Omáčka, vařená nezávisle doma, nalita do skleněných nádob. Další způsob, jak uskladnit: nalijte tkemali do láhve, nahoře s lžící zeleniny nebo olivového oleje, ucpat a uložit na chladném místě.