K mnohým zákazům na mastných potravinách, slaných a smažených pokrmech, stejně jako maso a mléko, které jsou bohaté na podporu zdravého životního stylu, byly v poslední době nečekaně přidávány bílkoviny..

Jak se ptáte, protože tradičně jsou považovány za účinný zdroj energie a jsou navrženy tak, aby přinášely pouze výhody. Ukazuje se, že veverka je jiná.

Bezlepkové - опасная клейковина

Tento článek se zaměřuje na lepek – pohromu moderního potravinářského průmyslu. Co je to lepek?

Obecné pojmy

Gluten (nebo lepek) je směs skladování bílkovinových aminokyselin, enzymů a různých druhů peptidů, které poskytují lepivost a plynulost mouky a těsto. Všichni museli pracovat s těsto: protáhnout, rozvinout.

To je způsobeno působením lepek, který je součástí běžné pšeničné mouky. Také lepek v kombinaci s kvasnicemi dává těstě schopnost stoupat a být vzdušný..

Když se do mouky přidává voda, tato látka umožňuje získání formy těsta.

Množství glutenu určuje jakost mouky: čím je jeho obsah vyšší, tím je cennější mouka, protože lepek velmi určuje vlastnosti pečiva mouky a v důsledku toho i chuť a jakost hotových výrobků.

Hotové výrobky z mouky vyrobené z mouky bohaté na lepek jsou skladovány déle, aniž by byly plesnivé nebo sušené. Tento protein obsahuje 18 esenciálních aminokyselin, které nejsou schopné samostatně syntetizovat v těle..

Mezi ně patří:

 • Metionin – aminokyselina podílející se na syntéze hemoglobinu;
 • Lysin – aminokyselina nezbytná pro růst a vývoj téměř všech tkání, má antivirový účinek;
 • Treonin – lipotropní látka, aminokyselina, která podporuje normální funkčnost gastrointestinálního traktu (gastrointestinální trakt).

Kde je tato látka?

Chléb и пшеница - продукты с глютеном

Gluten je skladovací vysokomolekulární protein, který se nachází v semenech obilovin, zejména pšenice, ječmene, žita a ovesu..

Jedná se o počáteční složky obsahující tento protein, ale zpracováním těchto obilovin například do mouky se výrazně zvyšuje seznam výrobků obsahujících lepek..

Fyzikální vlastnosti lepku jsou lepkavé, elastické, pevné hmoty šedavé barvy (při smíchání s vodou), bez chuti a zápachu.

Aby byl tento protein přidán k jiným produktům, aby se zlepšily jejich fyzikálně-chemické parametry, je nejprve izolován z kultur obsahujících tento protein, poté smíchán s vodou a přímo zaveden do kompozice různých produktů..

Gluten lze nalézt v hlavních produktech, stejně jako v neočekávaných polotovarech a dalších produktech..

Výrobky obsahující lepek:

Krupičky Oves, pšenice, ječmen, krupice, ječmen
Mouka a otruby Pšeničná, žitná mouka a otruby z těchto plodin, ječmen, ovesné vločky
Těstoviny Téměř všechno (špagety, rohy, nudle, těstoviny, makaróny, špalda)
Pečivo Všechny druhy žitného a pšeničného chleba a krekrů z nich, slámy, pečivo, sušenky, chlebové tyčinky (obecně všechny cukrovinky na bázi mouky)
Mléčné výrobky Jogurty, tvarohové sýry, tvarohové balení, mléčné směsi, zmrzlina, kondenzované mléko
Klobásy Hotové výplně, klobásy, klobásy, klobásy (zejména pro výrobky nízké kvality)
Polotovary Hotové výrobky obsahující těsto nebo vyrobené z mouky (knedlíky, palačinky, sýrové koláče, hotové snídaně ve formě vloček apod.)

Jak můžete vidět, je snadnější pojmenovat produkty, ve kterých není lepek, protože tento protein je pevně stanoven v používání potravinářského průmyslu. Navíc, kromě výrobků z obchodu, může lepek “skrýt” i v lékárně různé léky a vitamíny..

Jako stabilizátor se používá i ve vlasových balzámách a maskádách. Ale zdravý člověk a nic, co podezřívá všude stopy lepek, dokud nebude čelit určitým problémům.

Proč je lepek škodlivý pro tělo?

Přes všechny své příznivé vlastnosti, odborníci na výživu a odborníci poznali, že lepek je škodlivý pro lidi. V rozlehlosti naší vlasti se toto téma právě začíná zrychlovat, na rozdíl od Spojených států nebo Evropy, kde téměř každý výrobek má nálepku “bez lepku”.

Předpoklady týkající se nebezpečí tohoto proteinu začaly po registraci případů nesnášenlivosti žaludků některých lidí..

Ukazuje se, že jejich tělo začalo vnímat tento protein jako něco cizího a vytvářet protilátky. Lidské intestinální stěny jsou lemovány mnoha vilkami, které také v tomto případě poškozují lepek..

Vylény hrají důležitou roli v absorpci a strávitelnosti živin z potravy, takže pokud je jejich funkce narušena, imunitní síly a toxiny těla, které vstupují do krve, jsou sníženy a nedostatečně neutralizují..

Přerušení мозговой деятельностиVědci také věří, že lepek má nepříznivý účinek na mozkovou příhodu, což způsobuje nervová onemocnění: roztroušená skleróza, Alzheimerova nemoc, autismus atd..

Hlavní důvody, proč lidé nepoužívají lepek, jsou individuální nesnášenlivost, alergie, přecitlivělost na tento protein..

Jednou z hlavních příčin celiakie je extrémní nesnášenlivost lepku, která se obvykle objevuje v období kojenecké výživy, kdy je první potravina zavedena ve formě krupice nebo ovesné mouky. V tomto případě může požit tento protein způsobit vážné následky..

Nemoc je klasifikována jako autoimunitní a dědičná. Toto onemocnění je již dlouho podezření a nazývá se “střevní infantilismem”. U dětí, emaciation, průjem, anémie a vývojové zpoždění.

Bohužel tato diagnóza je celoživotní, takže ti musí řídit své potraviny po celý život. Ačkoli je potěšení, že onemocnění nedochází velmi často – pouze 1% populace je nemocné.

Alergie se mohou také vyvíjet v důsledku vstupu gluténu do krve. V tomto případě je lepek alergenem a není neidentifikovaným objektem..

Symptomy jsou podobné běžným alergiím a jsou přítomny hlavně u dětí (s věkem mizí). Eliminuje alergie Bezlepková dieta.

Hypersenzitivita není tak živě vyjádřena jako celiakie nebo alergie, ale má také nepříjemné následky ve formě slabosti, břišní distenze, špatné stolice atd..

V průběhu času se tělo nejen přizpůsobuje cizímu bílkovině (nevztahuje se na dětské alergie), ale také začne vnímat to ještě horší. To platí pro osoby, jejichž věk je 40 let..

Vědci zjistili, že po čtyřiceti letech narůstá citlivost člověka na tuto složku a také riziko onemocnění.

Od tohoto věku lékaři doporučují, aby postupně odstraňovaly tyto produkty z výživy, bez ohledu na to, zda jste alergičtí nebo citliví nebo ne..

Mechanismus působení bílkovin na tělo

Akce глютена на кишечникJak je stručně popsáno výše, lepek dráždí vilu střeva, což mu brání v tom, aby vykonával své přímé funkce: ochranné a sací.

Jednoduše vyhlazuje vilu, bílkovina má kumulativní účinek, který nakonec vede k celkové intoxikaci těla. Přijaté vitamíny a doplňky stravy nemají žádný účinek, protože nemohou trávit.

Také gluten je návykový. Když se protein rozkládá v žaludku na složky s nižší molekulovou hmotností, vytvářejí se peptidy – tzv. Gluteové exorfiny..

Z hlediska struktury jsou podobné mocným narkotickým látkám ópium a morfin, takže jejich vliv na mozku je podobný. Určitá závislost na lepku se vytváří, protože mozek rozumí potěšení a vyžaduje to více a více..

Symptomy a známky citlivosti na látku

Za prvé, kdybyste měli celiakii, mohli byste tuto otázku sotva položit. Koneckonců, jak již bylo naznačeno dříve, tato nemoc se cítí mnohem dříve, než se člověk naučí číst..

Symptomy celiakie:

 1. Ztráta hmotnosti;
 2. Ztráta chuti k jídlu;
 3. Uvolněné stolice (průjem);
 4. Zvýšená únava;
 5. Anémie (kvůli nedostatku železa, který není absorbován);
 6. Nevolnost, zvracení;
 7. Bolest břicha;
 8. Hypovitaminóza.

Známky, že jste alergičtí na glutén:

 • Problémy s stolicí (zácpa a průjem);
 • Přítomnost stop tuku ve stolici;
 • Plynatost a nadýmání;
 • Ztráta hmotnosti;
 • U dětí je barva stolicí lehká a šedavá;
 • Časté zlomeniny kvůli nedostatku vitaminů..

Citlivost se projevuje podobným způsobem. Není nutné připisovat si problémy s lepek, založené pouze na tomto seznamu. Tyto příznaky mohou také charakterizovat jiné nemoci, takže stojí za to, že testy v lékařské laboratoři objasní diagnózu..

Je možné zhubnout na dietu bez bílkovin

Nejdříve je třeba, aby bezlepková jídla následovala lidé, kteří mají problémy v této oblasti..

Samozřejmě, kromě toho, že zlepšujete své zdraví, existuje možnost zhubnout, protože eliminujete spoustu nezdravých potravin z jídelníčku (pečení, chleba, mnoho sladkostí).

Ale kalorií spočívají nejen v sacharidů a neměli byste očekávat bezlepkovou dietu jako způsob, jak zhubnout..

Potraviny, které neobsahují tento protein, mají také své vlastní kalorie, protože tam jsou obiloviny, brambory a sladké ovoce. To je vše, co není určeno pro potraviny s nízkým obsahem kalorií..

Produkty bez glutenu:

 1. Krupice: pohanka, kukuřice, rýže, proso;
 2. Proteinové výrobky: maso, ryby, vejce;
 3. Ovoce a zelenina;
 4. Mléčné výrobky (nejlépe domácí, bez průmyslových zahušťovačů);
 5. Ořechy, med;
 6. Brambory;
 7. Fazole (fazole, hrach, sója).

Bezlepkový život: dieta

Odmítnutí от глютена

Taková strava je jediný způsob, jak se zbavit nepříjemných účinků tohoto proteinu, protože neexistuje žádná podpora léků a musíte se spoléhat pouze na způsob výživy.

V této stravě (je logičtější nazývat ji obrazem výživy) jsou povoleny pouze produkty v různých kombinacích. Stejně jako v každém jiném restriktivním režimu se v tomto případě jedná 4-5krát denně, poslední večer končí ve šest večer.

Zde je příklad možností, které si můžete vybrat pro svůj den. Z každé položky vyberte jednu nebo dvě, střídající je v různých variantách..

 • Snídaně: tvaroh, rýžová kaše s mlékem nebo vodou, ovoce, med, omeleta, syrniki se zakysanou smetanou, kefír, kakao;
 • Oběd: zeleninové polévky, maso nebo rybí výrobky (masové kuličky, masové kuličky, kuličky, jen pečené nebo vařené), rýže, rýže, brambory, fazole;
 • Čas čaje: ovocný nebo zeleninový salát, med, ořechy, pečivo vyráběné z povolené mouky (žita nebo kukuřice), vejce, ovocné pěny nebo želé;
 • Večeře: bramboráčky, tvarohové pečivo, pohanková nebo rýžová kaše, proso, sýr, zelenina.

Jak můžete vidět, seznam je značný a můžete připravit zcela odlišné pokrmy z těchto produktů..

MagnesiaNaši odborníci připravili pro vás další informační článek. Co je Magnesia: metody aplikace a recenze. Zjistěte, zda lze tento lék použít k úbytku hmotnosti nebo je to mýtus?

V tomto článku se dozvíte, jak vybrat správnou sportovní výživu pro ženy, jejichž cílem je hubnutí..

O použití červeného jetele v tradiční medicíně, přečtěte si zde. Nezapomeňte však prozkoumat možné vedlejší účinky a kontraindikace..

Závěr

Shrnutí, gluten lze říci, že:

 1. Je to protichůdný protein na všech stranách, který má prospěšné vlastnosti, ale na druhé straně přináší problémy lidem, kteří mají geneticky determinované příčiny;
 2. Obsahuje hlavně obiloviny: pšenice, žito a oves;
 3. Může způsobit vážné autoimunitní onemocnění – celiakii, stejně jako alergie a nesnášenlivost, která se projevuje řadou příznaků;
 4. Jako konzervační látka je lepek obsažen v různých potravinách a hygieně, takže je velmi důležité vědět, které z nich;
 5. Při dodržování zásad bezlepkové diety může nemocná osoba zlepšit kvalitu života tím, že se zbaví známky alergie a nesnášenlivosti..

Shromážděním názorů lékařů na tuto záležitost můžete kladně říci, že bezlepková strava je jen záchrannou linií pro lidi s podobnými problémy, ale při dodržování této skutečnosti nezapomínejte na multivitamínový komplex, protože se zbavíte obilovin, může dojít k nedostatku určitých vitamínů.

Pokud nejste náchylní k alergii na tento protein, neměli byste se držet bezlepkové stravy kvůli jakémukoli jinému přesvědčení (vlivy módy, nebo například pro společnost), ale je lepší vybrat výhodnější variantu a jednoduše snížit množství lepidel, bude mít prospěch pouze.